čtvrtek 11. listopadu 2010

Giselle v ostravském Národním divadle moravskoslezském ( psáno na základě reprízy 24. října 2010)


Dnes Vám přináším recenzi pana Jiřího Urbana.

Dramaturgie Národního divadla moravskoslezského v Ostravě uvádí od minulé sezóny jedno z nejpůvabnějších klasických baletních děl, které chce mít ve svém repertoáru každý ambiciózní světový baletní soubor. Jedná se o dílo vrcholného romantismu Adolpha Charlese Adama s názvem Giselle.


Dojímavý příběh o lásce a smrti v podání Olgy Borisové–Pračikové, primabaleríny s vynikající taneční technikou a jedinečnými výrazovými prostředky plnými expresivity se stává velkým zážitkem. Borisová dovede být svěží, naivní, hravá, když tancuje jako venkovské děvčátko, stejně jako bezmocná a zoufalá, nebo se dovede převtělit do éterické víly, jež na rozdíl od ostatních nebaží po pomstě. Křehkost jejího zjevu a stylová čistota pohybového projevu nabývají až magické účinnosti.


Jejím baletním partnerem se stává Lukáš Lepold, představitel vévody Albrechta, třetím aktérem je Rodion Zelenkov, myslivecký mládenec. Zatímco Lepold sugeruje svým zjevem a vysokými skoky vznešenost, sebevědomí a suverénnost, Zelenkov v roli Hilariona upoutá svou plnokrevností a emoční opravdovostí. Stává se rovnocenným partnerem suverénní taneční dvojice Giselle a Albrechta, protože vnáší do děje vnitřní tenzi.


Ostravské nastudování se vrátilo k původnímu libretu a začleňuje „Svatební pas de deux“, v němž se zpravidla prezentuje taneční zdatnost účinkujících. Tady, ale také i jinde, dovedli suverénně zaplnit prostor Isa Ichikawa a Vladimír Vašků. Mezi vílami, předčasně zemřelými dívkami s nenaplněnou touhou, upoutá pozornost stále se zlepšující Lucie Skálová. Její Myrtha tančí doslova s kamenným výrazem.

Ostravský balet úspěšně doprovází operetní orchestr pod taktovkou Karola Kevického.


Dirigent: Karol Kevický
Choreografka: Hana Vláčilová
Asistent choreografky: Jan Kadlec
Výtvarník scény: Milan Ferenčík
Výtvarnice kostýmů: Eliška Zapletalová

Žádné komentáře: