pondělí 26. července 2010

Mesiáš byl s námi v kosteleExistuje jedno pravdivé pořekadlo - "Nikdy neříkej nikdy". Když jsem zde před dvěma dny zveřejnila své dojmy z nádherného představení Artuše, myslela jsem si, že se dlouho nenajde nic, co by se mohlo všem těm zážitkům vyrovnat případně je překonat. Neuplynul ani týden a byla jsem svědkem dalších mimořádných výkonů a jen se v srdci raduji, že zásluhu na tom měli Češi a Slováci (a Polák), ne nějaký slavný zahraniční pěvec nebo pěvkyně známý po celém světě. Opět jsem získala důkaz, nebo lépe řečeno potvrzení, že i u nás se umí dobře zpívat opera a klasická hudba a že máme vynikající pěvce, dirigenty a orchestry!

Festival Hudba Znojmo se rozloučil se svými návštěvníky opravdu s grácií. Jako poslední událost byl zařazen Händelův Mesiáš ve stejném obsazení, jako byl Král Artuš. Že to bude opět velký zážitek, nebylo už předem pochyb.

Opět ve svém výčtu dojmů začnu tím, co se dělo mimo koncert, protože i to dodalo celému večeru velmi dobrou atmosféru. Už jsem poznala několik divadel, lidí z festivalů, komunikovala jsem už s řadou Oddělení vnějších vztahů a Mediálních oddělení... a téměř ve všech případech mi velmi ochotně vyšli vstříc!!! S Hudbou Znojmo se to však nedalo srovnávat. S takovou obrovskou vstřícností, ochotou a nadšením jsem se dosud nesetkala. Na všech bylo vidět, že festival není pro ně prací, ale zábavou, láskou, na kterou se celý rok těší a kterou si vychutnávají plnými doušky. Požádala jsem o volné vstupenky na Artuše a Mesiáše a nejen, že jsem je získala, měla jsem i přímo rezervovaná místa na své jméno, takže jsem mohla přijít i těsně před začátkem a mohla se v klidu posadit tam, kde bylo velmi dobře vidět (nikoli někde vzadu na nejlevnějších místech, jak jsem se s tím už také několikrát setkala), možnost fotografování a natáčení videa během představení/koncertu a následné zveřejnění zde na Blogu také není všude samozřejmostí. Všichni od uvaděček přes "kulisáky", pěvce, orchestr, sbor, pana dirigenta, paní režisérku, slečnu z mediálního oddělení po prezidenta festivalu byli velmi příjemní.


Přijela jsem do Znojma o něco dříve a, jelikož jsem měla ještě čas, šla jsem si sednout do kostela sv. Václava, kde se měl za několik hodin hrát Mesiáš. Přípravy na večer byly v plném proudu. Téměř celou dobu se ladily malé varhany a cemballo, aby bylo všechno v pořádku, skládaly se židle, chystaly se titulky... Nikdo mě odtam "nevyháněl", nechali mě tam v klidu sedět celou dobu. Musím říct, že je to docela zajímavé vidět, co všechno předchází tak velkému koncertu!

Moje místenka byla tentokrát ve 4. lavici, ale abych mohla fotografovat, aniž bych tam měla hlavy, požádala jsem, zda si mohu sednout do 1. řady. Bylo mi to umožněno a s obrovským štěstím jsem dostala místo přímo vedle prezidenta Festivalu pana Jiřího Ludvíka. Přála bych vám vidět to obrovské nadšení, s jakým sledoval koncert a jak si "zpíval" téměř celého Mesiáše s nimi, jak jim fandil už jen pohledem, usmíval se za každou další částí... Skoro bych řekla, že byl z toho nadšenější ještě víc, než já a to už je co říct!!! :-D (dělám si legraci) Kdo mě alespoň trochu zná, ví, že u každého představení/koncertu je pro mě důležitý nejen výkon pěvců a orchestru, ale i to, co se děje okolo. Zde vyšlo všechno opravdu na výbornou!
Hlavními sólisty byli Jaroslav Březina, Roman Janál, Jakub Burzyński a Michaela Šrůmová. Kombinace těchto čtyř pěvců se sborem a dobovými nástroji dala Mesiášovi úplně novou tvář.

Jaroslav Březina opět oslnil svým vynikajícím hlasem. Svůj part podal s naprostým přehledem a doplnil jej o mimiku v obličeji, aby zdůraznil význam svých slov. Jeho hlas i v úplném pianissimu naplnil celý kostel a zazněl s nádhernou ozvěnou, fortissima vyrážela dech. Během přestávky i po představení jsem měla možnost s ním chvíli mluvit, což jsem si vždycky moc přála a sen se mi splnil! :-) Už jen samotné podání ruky s tímto vynikajícím pěvcem je pro mě velkou poctou. Bravo, pane Březino a moc děkuji!

Pan Janál v žádném případě nezůstal pozadu! Nejen oblečení, které měl na sobě, a náboženská tématika, ale i to, jak procítil celého Mesiáše, mi pomohlo ihned si vybavit koncert v Hradci Králové, kde zpíval (nejen) Dvořákovy Biblické písně. Oproti panu Březinovi seděl bez hnutí a pozorně poslouchal a sledoval celý koncert. Občas si také zazpíval se sborem. :-) Jeho sólové party byly pohlazením na duši. Každému dal svou jemností i "hrubostí" v hlase určitý příběh, s naprostým klidem zpíval všechny své výstupy. Asi nejsilnějším zážitkem byla jeho téměř devítiminutová árie ve 3. části, kde zpíval o tom, že duše povstanou z mrtvých a budou proměněny. Dvě věty se neustále opakovaly, ale v jeho podání měly při každé repetici větší a větší váhu. Nebylo snad ani pochyb, že by se nemělo stát něco jiného. Kdybych mohla tleskat, upadly by mi v tu chvíli ruce. :-) Když jsme spolu chvíli povídali, pozastavili jsme se nad tím, jak je tento večer opravdu mimořádný. Řekl mi, že Mesiáš je pro něj něco opravdu nádherného. Hluboký příběh, překrásná hudba a samotný kostel, v němž se vše odehrávalo, byl naplněný modlitbou. Z pana Janála zářilo obrovské nadšení a spokojenost. Už se těším na září, až se opět vydám do Prahy na Dona Giovanniho! :-D

Na Jakuba Burzyńského jsem se skutečně těšila. Po výkonu v Artušovi jsem byla opravdu zvědavá, jak na mě bude působit v Mesiášovi. Děkuji Händelovi, že mu složil tak rozsáhlý part! :-D Úplně jako by nic zazpíval všechna svoje sóla téměř bez not, během zpěvu v pomlkách komunikoval pohledem s orchestrem, jeho hlas zněl opět zcela originálně a zároveň úžasně. Kdybych zavřela oči, možná bych se i chvíli dohadovala, zda to zpívá muž či žena. Ve třetí části si šel stoupnout téměř přede mě a slyšet jeho hlas na vzdálenost asi metr byl opravdu zážitek. Také se občas přidal svým zpěvem ke sboru a působil celý večer velmi příjemně. Osobně jsem se setkala s velmi skromným člověkem, který umí poměrně dobře česky a má krásný úsměv! :-) Snad se mi poštěstí jej ještě někdy slyšet!

Michaela Šrůmová byla jedinou dámou mezi sólisty večera. A opravdu klobouk dolů před jejími koloraturami, jistými výškami a nádherným projevem. Její part byl nepřeslechnutelný, působil velmi impozantně. Osobní setkání s ní bylo moc příjemné, Bylo z ní cítit pohodu, spokojenost, usmívala se, měla radost z právě skončeného koncertu... Doufám, že i ji budu moci brzy znovu slyšet! Pokud máte tu příležitost, běžte na její představení. Budete z jejího hlasu a projevu opravdu nadšení!

Pan dirigent odvedl vynikající práci. Měl radost po skončení koncertu a bylo opravdu na co být pyšný. Orchestr pod jeho vedením hrál čistě s nádherným zvukem, který opět v první řadě zněl hodně příjemně, dvacetičtyřčlený sbor (i přes to, že nebyl nijak velký, působil velkolepě a vyrovnal se obrovským sborům) i sólisté zvládli své party (poslouchat je všechny z takové blízkosti, hned mi šel z fortissim mráz po zádech - miluju, když mi mohou "prasknout bubínky" :-D) a obecenstvo nešetřilo na potlesku a projevech nadšení. Potlesk byl samozřejmě opět vestoje (jinak to ani nešlo!!!).

Když byl celý koncert doplněn ještě o přídavek "Haleluja", splnil se mi další velký sen :-D. Moc jsem si přála "zazpívat si někdy s panem Janálem a panem Březinou". Všichni sólisté se rozestavili do sboru podle svých hlasů a všichni zazpívali Haleluja. Protože je také znám, zazpívala jsem si s nimi. Když si pustíte obě videa s Haleluja, moooožná mě tam zaslechnete v sopránovém partu. Po přídavku opět obecenstvo povstalo, aby svým bouřlivým potleskem poděkovalo za nádherný večer a vlastně tím i celý festival.

Ještě dvě takové "drobnosti", které pomohly koncertu. Doplnění titulků jistě uvítala řada lidí včetně mě a mohli jsme si tak mnohem víc vychutnat nádheru příběhu (je pravda, že jsem je občas nestíhala sledovat... :-D). Také musím poznamenat, že nás velmi příjemně přivítal i se s námi rozloučil prezident festivalu. Dal celému večeru krásnou tečku.

Mám ještě jednu velmi dobrou zprávu!!! Celý koncert natáčel Český rozhlas 3 Vltava a v brzké době jej umístí na svých stránkách pro přímé stažení. Hned, jak se to tam objeví, vložím sem odkaz. Už se moc těším, až si to poslechnu celé ještě jednou.

Milí pořadatelé a všichni, kdo jste se aktivně zúčastnili festivalu, odvedli jste vynikající práci a věřím, že spoustě lidem zůstanou v paměti nádherné vzpomínky a příští rok se rádi vrátí. Já budu rozhodně mezi nimi a už teď plánuji účast na celém festivalu, pokud to bude jen trochu možné. Tak skvělou atmosféru jsem jinde nezažila. Ať se vám celý rok daří, s radostí vzpomínáte na těch 16 dní a za rok se těším na setkání s vámi!!!
PS: Proč ten název? V kostele byla během celého koncertu opravdu mimořádná duchovní atmosféra. Když přihlédnu navíc k tomu, že bylo v oltářním svatostánku přítomné Boží Tělo, mohlo by se říci, že tam byl opravdu s námi. Ať už ano, nebo ne, rozhodně z toho musel mít radost! :-D

Žádné komentáře: