pondělí 20. dubna 2009

Rozhovor pro blog Opera dream s paní Alenou Nachtigalovou z agentury Nachtigall artists

Tak jak jsem slíbil, přináším vám dnes krátký a bleskový rozhovor s paní Alenou Nachtigalovou. Komu je snad toto jméno dosud neznámé, dozví se více níže. Pokud by na paní Nachtigalovou byly nějaké otázky vás čtenářů, neváhejte je položit.


Vážená paní Nachtigalová, děkujeme za poskytnutí rozhovoru pro náš blog. Vaše agentura Nachtigall artists je v České republice mj. známa tím, že nám zprostředkovává koncerty věhlasných operních pěvců. Co stálo u vzniku této myšlenky a kdy to vlastně začalo?

LÁSKA K OPEŘE OD DĚTSKÝCH LET… DÁLE KRÁSNÁ SETKÁNÍ S VĚHLASNÝMI OPERNÍMI PĚVCI. BOHUŽEL, STÁLE SE S NIMI MÁLO SETKÁVÁME V NÁRODNÍM DIVADLE A VE STÁTNÍ OPEŘE, PROTO TATO MÁ MYŠLENKA, ZA KTEROU JE SAMOZŘEJMĚ MNOHO PRÁCE A TRPĚLIVOSTI….

Jakým způsobem je plánováno, který z pěvců se v Praze objeví? Když svou otázku přiblížím, tak z jakého důvodu přijel basista Ferruccio Furlanetto a nikoliv basista René Pape? Přijel-li by René Pape, naopak bych se zeptal na Ferruccio Furlanetta.

NELZE VŠE NAJEDNOU… SAMOZŘEJMĚ SE VŽDY MUSÍ POTKAT VHODNÝ TERMÍN UMĚLCE A VHODNÝ TERMÍN PRO POŘÁDÁNÍ KONCERTU I Z HLEDISKA GENERÁLNÍHO SPONZORA.. BEZ PODPORY VELKÝCH FIREM NELZE TYTO KONCERTY POŘÁDAT.
BRYNA TERFLA JSEM NAPŘÍKLAD „UHÁNĚLA“ NĚKOLIK LET.

Jak dlouho dopředu jsou tato vystoupení s umělci plánována?

MINIMÁLNĚ ROK PŘEDEM, ALE U NĚKTERÝCH I DÉLE.

Co vše, co běžný návštěvník koncertů nevidí je nutné organizačně zvládnout?

VŠE! NÁPAD, FINANCE, DRAMATURGIE, SMLOUVY, PROPAGACE, PRODUKCE, ÚSMĚVY NA VŠECHNY STRANY PO KONCERTĚ…

Program je zcela na umělcích?

NE ÚPLNĚ, MUSÍME PLÁNOVAT TAK, ABYCHOM SE NEOPAKOVALI… TAKŽE VOLÍME NĚKTERÉ KOMPROMISY…

Došlo někdy v souvislosti s organizací pražských koncertů k nějaké řekněme „zapeklité“ věci, kdy se na poslední chvíli musela řešit nějaká zcela nepředvídatelná situace?

VŽDY SE NĚCO STANE…. NEJHORŠÍ SNAD BYLA NEMOC F. FURLANETTA. JE TO VELIKÝ UMĚLEC SE SKVĚLOU TECHNIKOU A ÚŽASNÝ ČLOVĚK. POCHOPIL, ŽE ODLOŽIT TAKOVÝTO KONCERT JE PRO MNE, JAKO POŘADATELE KATASTROFA… A PUBLIKUM HO NÁLEŽITĚ OCENILO.

Věhlasných operních pěvců jsme již v Praze slyšeli celou řadu, který koncert Vám osobně utkvěl v paměti nejvíce a proč?

KAŽDÉ SETKÁNÍ JE KRÁSNÉ A OBOHACUJÍCÍ. NEMOHU ŘÍCI, KTERÝ NEJVÍCE. URČITĚ BARBARA FRITTOLI A POSLEDNÍ BRYN TERFEL PATŘÍ K TĚM NEJSILNĚJŠÍM ZÁŽITKŮM…

Kterému z pěvců máte pocit, že se v Praze líbilo nejvíce?

VŠEM!!!

Prozradíte nám plány do budoucna? Jak to vypadá s koncertem Angely Gheorghiu a na co se budeme moci těšit příští rok?

ANGELA GHEORGHIU V MÉ PRODUKCI LETOS NEBUDE, NEDOHODLI JSME SE NA FINANCÍCH. V ŘÍJNU BUDE V OSTRAVĚ PAATA BURCHULADZE, V PROSINCI V PRAZE DENYCE GRAVES A DALŠÍ UVIDÍME….

Děkuji za rozhovor.

Nyní vás chci ještě nalákat na příští týden, konkrétně na pondělí 27.4., kdy na našem blogu zveřejním rozhovor (a pozvánku na křest nobého CD) s členkami komorní souboru Puella trio. Věřím, že i přes to, že zpívají "pouze" prostřednictvím svých nástrojů, bude rozhovor s nimi zajímavý i pro výhradně operně toužící čtenáře.

7 komentářů:

Pepa řekl(a)...

Dobrý den paní Nachtigalová,
především bych Vám rád poděkoval, že díky Vašim aktivitám máme i v ČR alespoň občas možnost vidět a slyšet světové pěvce, když už Národní divadlo i Státní opera jsou v tomto směru poněkud skoupé. Rovněž díky za informaci o koncertu Denyce Graves, už se na ni moc těším.

Pokud jde o dramaturgii, rád bych se zeptal, zda nepřipravujete např. něco z díla Richarda Wagnera, byť si uvědomuji, že se jedná o repertoár nad jiné náročný, a to jak pro pěvce, tak i orchestr a dirigenta. Už dlouho na koncert tohoto typu marně čekám. A kdyby se podařilo zajistit i kvalitní pěvecké obsazení - v říši pohádek by to byla W. Meier nebo D. Voigt - myslím, že by byli všichni právem nadšeni. Já tedy v každém případě!

Když jste hovořila o A. Gheorghiu, zmínila jste odlišné finanční představy. Mohla byste nám alespoň částečně odhalit roušku tajemství, jaké jsou honoráře světových pěvců při takovýchto příležitostech (alespoň řádově). Skutečně by mě to velmi zajímalo a nemám ani nejmenší představu...

A poslední dotaz: chystám se na koncert Nicole Cabell, který se koná již příští týden. Mohla byste nám nastínit, co bude tato mladá a nadaná pěvkyně v Praze zpívat?

Ještě jednou děkuji a přeji Vám mnoho úspěchů!

Anonymní řekl(a)...

Páni, na Denyce Graves se těším! Ona už v Praze byla, ne? Nevíte někdo? Matně si vzpomínám....
Václav

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Pravda pravda, Denyce Graves v Praze opravdu byla, ale už to cca 7 let bude. Já nikdy nezapomenu na svou jedinou návštěvu Veronské arény. Na facku, kterou dostala od Franka Fariny při Carmen v roce 1999 nikdy nezapomenu:-), arénou to pěkně zahučelo, divím se, že vstala!

bianca řekl(a)...

Také já jsem v r. 1999 viděla Carmen ve Veroně, ale při mém představení onu facku udělil José Carreras a Denis Graves skutečně málem spadla z jeviště....

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Vkládám odpovědi paní Aleny Nachtigalové tak, jak mi je poslala do e-mailu.

Paní Nachtigalová mi zároveň zaslala kompletní program koncertu Nicole Cabell, do hodiny ho na blogu zveřejním.

Opera dream...

DENYCE BUDE ZPÍVAT V PRVNÍ POLOVINĚ OPERU, V DRUHÉ SPIRITUÁLY A MUZIKÁL…
K RICHARDU WAGNEROVI. TENTO REPERTOÁR JE VELMI VYHRANĚNÝ, LZE ZAŘADIT NĚKTEROU Z ÁRIÍ, ALE CELÝ KONCERT JE SLOŽITÝ….W.MEIER BYCH VELMI RÁDA, ALE ZNÁ JI MALÁ ČÁST PUBLIKA. JE TO SPÍŠE ÚKOL PRO PRAŽSKÉ JARO, ČESKOU FILHARMONII…
K HONORÁŘŮM. NEMOHU ODHALIT, SMLOUVY JSOU TAJNÉ.. ALE AŽ 6-TI MÍSTNÉ SUMY V EUR.

ALENA NACHTIGALOVÁ

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Takže mi se Blanko známe už z Verony 1999? Hezké:-).
Kdo Vám dirigoval? Mě sice nezpíval Carreras ale dirigoval Domingo!!

Anonymní řekl(a)...

Vážená paní Nachtigallová,
díky moc za slavíky, které vozíte do Prahy. Parádně zpívají.
Zdraví Bára 1 z Vyšehradu