pondělí 6. dubna 2009

Kateřina KNĚŽÍKOVÁ - exkluzivní rozhovor pro blog Opera dream a diskuse s čtenáři

Dnes pokračujeme v sérii rozhovorů, které jsou s umělci připravovány speciálně pro blog Opera dream a to zejména s myšlenkou, umožnit čtenářům, jejichž počet se neustále rozrůstá, napřímo se do daného rozhovoru zapojit. Dnes a v několika dalších dnech se nezdráhejte danému umělci pomocí komentáře na konci článku položit otázku. Velmi rád vám odpoví. Samosebou můžete napsat i postřeh, jednoduše pozdravit či vyjádřit svůj názor. Obecně bude na případné otázky v pozdější době (mám na mysli týden či měsíc po zveřejnění článku) odpovídáno s větším časovým odstupem.

Dnes je naším hostem sopranistka KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ, které děkuji za přijetí pozvání k rozhovoru.

Prozradím již dnes, že se v blízké době mnoho zajímavého dozvíte od paní Aleny Nachtigalové, jejíž agentura Nachtigall artists pro Prahu již mnoho let připravuje koncerty světových operních hlasů (Garanča, Calleja, Terfel, Furlanetto, Frittoli, Cabell). Zajímá Vás, zda ke konci roku do Prahy skutečně přijede Angela Gheorghiu? Třeba se něco více dozvíte právě 20.dubna!


Dobrý den Kateřino, děkuji, že jste přijala pozvání na náš blog. Koncem roku 2007 v České republice explodovala bomba v podobě přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku. Bomba říkám proto, že si přenosy získaly nečekané množství příznivců a nadšených ohlasů. Navštívila jste některé z přenosů? A jak se Vám líbily?

Dobrý den. Je až neuvěřitelné jak jsou tyto přímé přenosy populární. V kinu Aero jsem byla shlédnout Lazebníka Sevillského od G. Rossiniho a celkově jsem byla velmi mile překvapena a nadšená. O kvalitě představení jsem vůbec nepochybovala, bála jsem se toho, že to prostě nebude takové jako v divadle, ale moje obavy se s prvními tóny opery rozpustily. Vysoká kvalita zvuku mě naprosto zasadila do sedadla a odpoledne strávené v kinosále s Metropolitní operou patří mezi mé nejhezčí zážitky. Je to úžasný projekt a moc mu fandím a těším se na další skvělé zážitky s přímými přenosy.

Souhlasíte s názorem, že může přímý přenos v kině plně konkurovat zážitku v divadle?

Jak jsem již uvedla v otázce první, myslím, že zcela ano. Na druhou stranu však myslím, že návštěvou divadla se člověk dostane do většího kontaktu s interprety a může si operu lépe užít.

Patříte k mladé generaci domácích pěvců, co je pro Vás v tomto období nejtěžší a co jste naopak za těžké dříve považovala a nakonec je to pro Vás překvapivě snadné?

Pěvec má největší starost a to je péče o své zdraví. Bohužel v dnešní době klimatizace se dá chránit zdraví velmi těžko. S tím také velmi souvisí životnost hlasu. Čím víc pěvec zpívá do indispozice, tím si zkracuje čas svého působení na jevišti. Ale pokud má pěvec to štěstí a zdraví tak je to „překvapivě snadné“.

Pokud zrovna nezpíváte, najdete si čas na návštěvu divadla a operního představení Vašich pěvců kolegů ať už u nás nebo v zahraničí?

Asi jsem ještě stále ve stádiu, kdy mi nevadí jít po celodenní zkoušce na představení nebo na koncert svých kolegů jako divák. Je sice těžší najít čas, ale myslím, že je to do jisté míry relax, když člověk „jen“ poslouchá.

Hodně se teď mluví o nejisté budoucnosti hlasu tenoristy Rolanda Villazona. Jakým způsobem pečujete o hlas tak, aby byl příštích 30 let v nejlepší kondici? Je něco, co musíte dělat jinak, než „normální“ lidé?

Myslím, že zásadní problém mladých pěvců je ten, že nedodržují svůj hlasový obor. Tím se přepínají a mohou si vytvořit na hlasivkách nevratné vady. Stává se to velmi často a myslím, že každý začínající pěvec s tím má zkušenost. Je však důležité aby si po této zkušenosti řekl, že tak by už zpíval jen 10 let ne 30 a to je zásadní. Na druhou stranu je strašně těžké odmítnout krásné nabídky na role, takže je to velmi diskutabilní. Říká se, že risk je zisk, ale pokud prohrajete, nikdo Vám nové hlasivky nedá.
Co se týče mé osoby, tak se snažím hlasový obor dodržovat a k tomu je pro mě velmi důležitý spánek a zdraví. Je nesmysl, aby se pěvec omezoval nebo si nařizoval přísná pravidla, ale je důležité zjistit, co komu vadí a naopak. Já během sezóny moc nepiji alkohol, nejím oříšky a pikantní potraviny a samozřejmě se snažím co nejvíce vyhýbat zakouřeným prostorám. Dlouhý spánek + zdraví + výběr správných rolí je pro mě alfa omega pěvecké kondice.

Ve Stavovském divadle jsme Vás mohli slyšet (a v září budeme moci znovu) v roli Serpetty v Mozartově opeře La finta giardiniera. Role mi přišla, podobně jako ostatní v této opeře, mimořádně obtížná. Jak se dá zvládnout její nastudování a jak vlastně probíhá?

Nastudování této opery bylo velmi obtížné, ale výsledek stál za to. Zkoušelo se zhruba 6 týdnů, dvoufázově 6 dní v kuse. Bylo to těžké hlavně na maximální koncentraci. Tato opera má 548 stran. Když jsem viděla poprvé klavírní výtah, řekla jsem si, že to do hlavy nikdy nenatlačím. A to jsem ještě ani netušila jak náročné bude režijní pojetí. Dříve než jsme šli na jeviště zkoušet, probíhala čtená zkouška recitativů, kde se řešila intonace, správná výslovnost a hlavně vztahy jednotlivých účastníků děje. A až teprve potom jsme šli zkoušet do prostoru. Každý pohyb měl smysl a vše bylo předem promyšleno, nebyla tam prázdná gesta, která by jen něco zaplácla. Tato práce mě neskutečně naplňovala a bavila, protože jsem přesně věděla jak danou roli interpretovat a jaký vztah mám mít k postavám kolem mě. Je úžasné být součástí toho a vidět, jak pod rukama vyrůstá příběh, situace a vztahy. Je krásné dávat život postavám.


Koncem března jste na pódiu Stavovského divadla stanula vedle pěvkyně věhlasného jména. Mezzosopranistka Kate Aldrich zpívala Sesta v Mozartově opeře La clemenza di Tito, Vy jste ztvárnila Servillii. Jaká byla spolupráce?

Když jsem byla oslovena, abych vstoupila do dalšího díla režisérské dvojice Herrmannových ,tak jsem byla velmi potěšena. Tuto roli mám nastudovanou již od konzervatoře, takže jsem neměla problém s hudební stránkou. Kate Aldrich je v roli Sesta neuvěřitelná a spolupráce s pěvkyní takového kalibru je nepopsatelná. Je to profesionálka po všech směrech. Po režijní stránce není Tito tak komplikovaný jak La Finta, ale i zde je velmi důležité vytvoření vztahů a celkové pochopení již zaběhnutého díla. Naskakování do oper považuji za nejobtížnější vůbec, protože se pěvec nemůže zúčastnit zkušebního procesu a musí si na spoustu věcí vytvořit vlastní postoj a názor a pak má také na to minimum času. Dostanete jednu nebo dvě hudební zkoušky, při nejlepším jednu režijní a pak jdete a musíte ze sebe vyždímat to nejlepší. Je to velký nápor na nervy.

V kterém jazyce zpíváte nejraději a v kterém se naopak zatím necítíte, jak se říká, „ve své kůži“?

Nejlépe se mi zpívá v italštině. Ta má velkou výhodu v tom, že se střídají samohlásky se souhláskami a že nemá žádné hrdelní souhlásky jako čeština. A to je ten důvod, proč se v této řeči zpívá tak dobře. Dalším oblíbeným jazykem na mém pomyslném žebříčku je němčina pak francouzština a čeština. Nejhůře je na tom asi ruština. Ta mi opravdu činí obtíže, ale mám štěstí, že zatím ruskou literaturu zpívat nemůžu. Tak se to snad časem vytříbí.


Prozraďte nám, prosím, co Vás čeká v letošním roce, případně v tom příštím? Na co se můžeme těšit?

V tomto roce se můžete těšit na operu Rinaldo od G.F.Händela, která má premiéru 4. 4. 2009 ve Stavovském divadlo. Tuto operu připravuje dirigent Václav Luks a francouzský tým v čele s režisérkou Luise Moaty. Je to specialistka na barokní operu, takže se můžete těšit na létající vozy, moře, svíčky a nádherné kostýmy, kterým bude vévodit podmanivý hudba.
Do konce sezóny ještě zvládnu první žínku v Rusalce od A. Dvořáka pod vedením uměleckého šéfa opery J. Heřmana a dirigenta Jakuba Hrůši. Premiéra je 13.5.2009. V další sezóně mě pak čeká Despina, Olympie a možná Ilja z Idomenea.

Na můj vkus je v naší zemi příliš málo možností slyšet písňové recitály s klavírem. Věnujete se jim?

Dle mého názoru je písňový recitál jedno z nejtěžších odvětví koncertní tvorby. Na přípravu takového recitálu je zapotřebí dlouhá a náročná příprava a také je do jisté míry obtížné vybrat takový repertoár, aby na jednu stranu pěvci stačily síly a na druhou aby pokryl vymezený čas. Myslím si, že na píseň by se člověk měl specializovat a stavět ji na první místo. Já mám písně velmi ráda, speciálně písně A. Dvořáka, R. Strausse a K. Slavického a jsem vždy vděčná za příležitost, když je mohu zařadit na svůj koncert. Myslím si ale, že kdyby si měl posluchač vybrat mezi písňovým recitálem a operním, že půjde na ten operní.

Vedete hlasování tohoto blogu o nejzajímavější hlas pro příští desetiletí. Co tomu říkáte? Pro kterou z Vašich kolegyň pěvkyň byste sama hlasovala, vynechala-li byste samozřejmě sebe:-).

Za přízeň a náklonnost lidí, kteří hlasovali, velmi děkuji a jsem tím opravdu mile potěšena, ale i překvapena. Je krásné vidět, že moje práce přináší někomu radost a je to ta největší odměna jakou si pěvec může přát. Svůj hlas bych bezpochyby a bez dlouhého přemýšlení dala své kolegyni Simoně Houdě-Šaturové.

Pěvci a pěvkyně jejichž hlas v dnešní době nejvíce obdivujete?

Je jich docela dost, ale kdybych měla vybrat tak by to byla Edita Gruberová, Ferruccio Furlanetto nebo Plácido Domingo. Z mladší generace Juan Diego Florez, Piotr Beczala, Anna Netrebko a Diana Damrau.

Máte kromě opery ráda třeba i hudbu symfonickou?

Mou láskou je Mahler, dále mám ráda Beethovena, Mozarta, Lisztovské etudy a samozřejmě Chopina.

Na co byste chtěla mít v životě více času?

Po stránce profesní bych chtěla mít více času právě na interpretaci písní a barokní tvorbu. Po stránce soukromé bych si chtěla najít více času na rodinu.

Váš doposud nesplněný sen?

Mně se sny docela plní, takže bych s nadsázkou mohla říct, že zatím takový není. Čekají mě krásné role v Národním divadle, ale určitě bych chtěla prorazit do zahraničí a zpívat v operních domech v Miláně, Mnichově, Vídni, Londýně a podobně.

Děkuji za rozhovor, přeji Vám vše dobré.


Všechna práva vyhrazena - Kateřina Kněžíková, blog Opera dream...

44 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den paní Kněžkíková, ani nevím, na co bych se zeptala, proto využiji příležitosti vás alespoň pozdravit. Slyšela jsem vás nedávno v Brně, máte neskutečný talnent a překrásný hlas, bylo jednoduše radost vás poslouchat. Přeji vše dobré.
Jarmila

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, kdybyste měla být operním pěvcem mužem a zvolit si hlas, byl by to tenor, baryton nebo bas? A proč?
Děkuji Jiří

Anonymní řekl(a)...

Vážená paní Jarmilo,
děkuji za pozdravení a Váš příspěvek. Jsem ráda, že se Vám Jakobín líbil a doufám, že se do Brna brzy vrátím. Přeji Vám mnoho krásných a nezapomenutelných chvil s operou.

Kateřina

Marci řekl(a)...

Moc Vás zdravím paní Kněžíková. Chtěla bych se zeptat: máte nějakou vysněnou roli, kterou byste jednou chtěla zpívat - ale teď je na ni třeba ještě brzy?

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Dobrý den paní Kněžíková,
podle toho, v čem jsem Vás zatím slyšel, myslím, že máte velké šance na poli opery -ale nejen. Navíc působíte docela sympaticky, vypadá to, že si nehrajete na hvězdu. Proto jedna docela "intimní" otázka: Máte nějaké zásady či něco podobného, čeho se už teď držíte, aby Vám úspěchy takříkajíc nevlezly do hlavy? Abyste pořád zůstala normální, bez hvězdných manýrů? Díky za odpověď a držím palce!

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den pane Jiří,
Vaše otázka je vskutku zajímavá. Asi bych si vybrala tenor. A proč? Když jsem se zamyslela nad mými nejoblíbenějšími áriemi pro mužský hlas, tak velká většina z nich byla právě tenorová. Za ním je v těsném závěsu bariton. Děkuji Vám za Váš příspěvek

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Marci,
děkuji ze se ptáte, každý pěvec takovou má a myslím, že se neomezuje jen na jednu. V mém případě je to Traviata nebo Lucie di Lammermoor, ale taky Mařenka nebo Rusalka. Je otázka kam se můj hlas bude vyvíjet. Mějte se krásně.

Kateřina

Dana Šimková řekl(a)...

Dobrý den, paní Kněžíková, držím Vám palce a těším se, až Vás někdy uvidím v Brně! Sama studuji operní zpěv a zajímal by mě Vás názor, jestli se člověk může ještě někam "dozpívat", když s tím začal až ve dvaceti letech, nebo je to už moc pozdě a zůstane zpěv jen jeho koníčkem? A zajímalo by mě, jaký je to pocit stát na jevišti? Co Vás přivedlo k opeře, jaká byla ta první, kterou jste slyšela? Hodně štěstí! Dana

Anonymní řekl(a)...

Vážený pane VDV,
Vaši otázku bych zodpověděla asi takto. Já se snažím řídit heslem Chovej se k jiným tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě. V souboru Národního divadla i v ostatních, ve kterých zpívám, jsem nejmladší, tak by bylo velmi nevhodné se chovat povýšenecky a s manýry a nemám to ani za potřebí. Děkuji Vám za Vaši otázku a přeji krásný den.

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Milá Dano,
myslím, že začít se zpěvem ve 20 letech není vůbec pozdě. Spousta pěvců začíná i později. Záleží na tom jak rychle postupujete, jaký máte hlasový obor a jak moc Vás to baví. Já jsem zpěv dělat vůbec nechtěla. Ještě v 15 letech jsem se své paní učitelce zpěvu vysmála, když mě chtěla přihlásit na konzervatoř. Avšak o 2 roky později už jsem měla jasno. Přišla jsem ke zpěvu jako slepá k houslím ve 12 letech a v 17 jsem se začala připravovat na konzervatoř. Mou první operou byla Prodaná nevěsta a díky paní Evě Dřízgové jsem se do tohoto oboru nesmírně zamilovala. Jeviště je magické místo, kde vás čeká spoustu krásných zážitků, ale i nástrah, se kterými se člověk musí, ač chce nebo nechce, vyrovnat. Někdy uvažuju jestli jsem více zpěvačka nebo herečka, moc mě baví dávat postavám život a v mém případě je zpěv propojen i s hereckou stránkou. V Brně zpívám v Kouzelné flétně a příští týden naposledy v Jakobínovi. Vám přeji mnoho sil a úspěchů na poli opery a samozřejmě spoustu krásných zážitku.

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
vnímá pěvec, když třeba zrovna orchestr nemá den a hraje mu "nedobře"? Nebo se natolik soustředíte na zpěv a herecký projev, že pro vás "kvalita" hry do určité míry není vůbec podstatná? Snižuje případná "špatná" hra orchestru váš výkon? Možná se ptám kostrbatě, ale snad vy i ostatní čtenáři pochopíte, na co se ptám.
A ještě prosím dotaz na nejoblíbenějšího kolegu pěvce a kolegyni pěvkyni na společném jevišti?

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
bohužel už jsem takových zkušeností měla velmi mnoho. Vždy je to nepříjemné, protože se pěvec nemůže plně soustředit na zpěv natož na hereckou stránku a čeká co se v příštích chvílích stane. Je však důležité, aby se tím pěvec nenechal zaskočit, ovlivnit a aby vydal ze sebe naprosté maximum. Člověka to nejen mrzí, ale i stresuje a bohužel se s tím ve většině případech nedá nic dělat. Je však samozřejmé, že malé chybičky se mohou vloudit vždy a to na obou stranách, ale je to jiná věc od nepřipravenosti a to nejen orchestru. Když však člověk slyší orchestr, který hraje výborně a s nadšením, neumíte si ani představit, jak to přeskočí na pěvce a hlavně na publikum. A kvalita představení či koncertu se rázem zvedne a člověk je šťastný jako blecha a říká si, že je nesmírně rád, že může být součástí něčeho takového.
Mám to štěstí, že se mohu na jevišti setkávat s opravdu pro mě výbornými kolegy, ale k mým nejoblíbenějším patří Adam Plachetka, Simona Houda-Šaturová a Helena Kaupová. Děkuji za Váš dotaz a přeji krásný jarní den

Kateřina

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Kateřino, máte dnes premiéru Rinalda. Určitě máte trému - jako ostatně každý. Jak s ní zápasíte? Jaký je ten Váš recept? Jak brzy Vás přejde? Večer zlomte vaz, je to pěkná inscenace :-)

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den. paní Kněžíková. Otázku už mi vyfoukla paní Šimková. Zeptám se tedy jinak. Jak velký je zájem u nás o operní zpěv. Máme dostatek "dorostu"? Děkuji za odpověď a přeji Vám hodně úspěchů a pevné zdraví.
Svatopluk, Orlová

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
já bych se rád dozvěděl, jaké to bylo, nahrávat českou národní hymnu? Kolik času to zabralo? Jak se k tomu takto mladá pěvkyně jako jste Vy dostane?
Mimochodem, výsledek je dokonalý a jsem rád, že jste byla zvolena právě Vy!
Václav

operadream@centrum.cz řekl(a)...

INFORMACE OD ADMINISTRÁTORA :

Kateřina Kněžíková je v těchto dnech umělecky velmi vytížena, prosíme o strpení s reakcemi na vaše otázky. Pokládat je můžete i nadále, všechny budou zodpovězeny.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý večer,
trému jako takovou v pozitivním smyslu mám i já a jsem za ni ráda. Vždycky když se dostaví tak to je znamení, že vydobydu ze sebe jen to nejlepší. Obvykle mě přejde hned s prvními tóny a pak už se soustředím jen a jen na roli. S tou premiérou Rinalda to bylo dnes moc zábavné. Od rána jsem se připravovala na roli Almireny, ale ve 13:30 mi volal pani dirigent Luxs jestli bych nemohla zaskočit roli Armidy za onemocnělou Marii Fajtovou. Takže jsem svolila a celou, velmi náročnou koloraturní roli jsem jak se říká natlačila za 3 hodiny do hlavy a večer měla premiéru ne moje Almiréna, ale Armida. Doprovázely to velké nervy, ale věděla jsem, že pokud k tomu nebudu přistupovat s chladnou myslí, tak určitě něco spletu. Vyšlo to a bylo mi velikánskou odměnou nejen bouřlivý potlesk, ale hlavně podpora celého týmu. Takže i takovéto stresoidní a humorné akce se mohou přihodit. Přeji Vám krásnou dobrou noc a velice děkuji za trefný dotaz.

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Vážený pane Svatopluku,
nemohu jinak než Vás poprosi o pozdravení cele Orlové, asi nevíte, že pocházím z Dolní Lutyně a v Orlové jsem začala se zpěvem. Ale zpět k Vaší otázce. Toho ´´dorostu´´ jak říkate je poskrovnu. Asi budu kritizována za tuto větu, ale myslím si, že mladí, kteří se rozhodnou tento obor studovat na konzervatoři, vůbec nemají potřebu chodit do divadla, dále se vzdělávat a postrádají celkový přehled o kulturním dění. Velmi často se také děje fakt, že na konzervatoř přijdou jako talentovaní a bohužel odcházejí bez hlasu. Myslím, že na tom vůbec nejsme dobře. Samozřejmě nechci házet všechny do jednoho pytle, ale takových je bohužel většina. Ale to by byla debata na delší dobu. Každopádně já mám vždy radost, když nějaký začínající pěvec jako já dostane tu možnost zpívat na jevišti. Je to důkaz toho, že i vyjjímky existují.
Zájem o operu je bohužel také tristní. Není to však otázka nebo chyba jen divadel. Kultura jako taková není tolik propagována a bohužel nemáme střední generaci, která by navštěvovala divadlo a tím pádem předala štafetu generaci mladší. Je to samozřejmě i otázka pěněz. Do dalších podrobnějších debat bych se nerada pouštěla, neboť se pohybujeme na tenkém ledě a především nejsem člověk kompetentní. Děkuji za otázku a doufám, že Vás má odpověď alespoň trošku uspokojila.

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Milý Václave,
nahrát Českou státní hymnu byla pro všehny velká pocta a pro mě jako začínající pěvkyni o to větší. Upřímně mě udivilo, že si vláda stanovila požadavek mladých a nadějných pěvců a nezvolili tradičně například paní Urbanovou nebo pana Kusnjera, kteří mají světové renomé. Nahrávávní proběho v historické budově Nárondího divadla a trvalo to zhruba hodinku. Každá verze byla několikrát nahrána a pak se samozřejmě vybralo to nejlepší. Byla to částečně rychloakce, ale takové jsou vždy nejlepší a velmi spontání. Výsledkem jsme byli všichni spokojeni a já jen doufám, že budeme dobře reprezentovat naši vlas při významných událostech.

Kateřina

Dana Šimková řekl(a)...

Paní Kněžíková, jak vidím, jste také noční člověk, jako já! :-) Gratuluji k úspěchu, máte můj velký obdiv a příští pátek si k Vám v Brně určitě přijdu pro autogram a ráda Vás uvidím nejen na jevišti, ale i osobně! Přeji krásnou dobrou noc a sny plné příjemných tónů! :-D Dana

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Ještě jednou Vás zdravím paní Kateřino, za ten záskok máte můj ohromný obdiv! Byl jsem na sobotní premiéře a proto si dokážu představit, jak nesmírně těžké všechny ty party jsou, a co to pro Vás muselo být za dřinu i psychický nápor. Určitě budete mít z takového husarského kousku ještě dlouho radost a rozhodně je to i povzbuzení do budoucna, pro důvěru ve vlastní schopnosti, své ego atd, že? Díky za ty všechny, kteří v pondělí seděli v hledišti, a kteří nemuseli odejít kvůli zrušenému představení domů - byť jsem tam sám nebyl. Držím palce a pozdravuju Vás! Vít

Anonymní řekl(a)...

Milá Dano,
děkuji a taky se budu na Vás příští týden těšit. Budu Vás po představení čekat na jevišti, tak si mě tam odchytněte. Ráda se s Vámi seznámím. Mějte krásný den a na viděnou.

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Vážený pane Víte,
děkuji Vám a věřte, že ač se to asi nemá říkat, tak jsem na sebe pyšná. Včera jsem docenila a dostatečně pochopila obvyklou frázi po představení SPI NA VAVŘÍNECH a opravdu jsem na nich usnula. Mějte krásný den a děkuji ještě jednou za vaši podporu.

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Právě jsme si na Vás koupili vstupenky do Litomyšle,těšíme se moc a zdravíme.
Pláničkovi

Anonymní řekl(a)...

Zdrávím Pláničkovy,
do Litomyšle se jako každý rok moc těším, je tam úžasná atmosféra. Takže se máte jistě na co těšit a doufám, že se vám koncert bude líbit. Posílám pozdravy a přeji krásný dalo by se říci letní den.

Kateřina

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Dobrý den Kateřino,
nedá se nepřipojit k slovum obdivu nad včerejším záskokem. Naše země má ve Vás velkou pěveckou osobnost. Ještě jednou velké poděkování za možnost tohoto rozhovoru. Ať se Vám i do budoucna vše dokonale dařî!

Anonymní řekl(a)...

Zdraví vás Znojmo. Nechystá se nějaké vaše sólové CD písní nebo árií? Koupil bych ho sobě i všem co znám. Fakt!

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,je možné,aby se pěvec učil z nahrávek?Jak to případně probíhá? Moc díky. Petr - Čáslav

Anonymní řekl(a)...

Také zdravím Znojmo,
bohužel žádné takové CD zatím nechystám. U nás ještě nejsem tak zajímavým artiklem aby mi tuto spolupráci nějaká nahrávací firma nabídla a pořizovací náklady jsou samozřejmě velmi vysoké abych si je financovala sama. Takže si budu muset počkat, ale jsem velmi potěšena Vaším příspěvkem, udělal jste mi radost. Určitě bych ráda nahrála písně Richarda Strausse, patří k mým nejoblíbenějším písňovým autorům. Uvidíme do budoucna. Krásný večer

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Milý Petře,
nejsem si jistá, zda by se člověk jen z nahrávek mohl opravdu dobře naučit zpívat. Ale je to určitě správna cesta jak poznat, co je správné a co nikoli. Já osobně poslouchám nahrávky velmi intenzivně, nejvíce nahrávky zahraniční, jsou velmi kvalitní a také si člověk udělá povědomí o tom jak to ve světě chodí. U zpěvu je velmi ošemetné jen poslouchat sám sebe, protože se člověk slyší jinak než jak ho vnímá druhý. Určitě je zapotřebí mít někoho, komu důvěřujete a s kým dané věci konzultujete a k tomu připojit poslouchání výborných pěvců. Myslím, že se pak pozitivní výsledek určitě dostaví.

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Ráda bych poděkovala tomuto blogu nejen za jeho příspěvek, ale i za celý tento počin, který uvedl v běh něco tak skvělého a senzačního jako je OPERADREAM. Této stránce velice fandím. Další mé poděkování by směřovalo vám všem, kteří se o tuto stránku zajímali a napsali mi své dotazy. Bylo velice příjemné strávit s vámi tento čas a doufám, že se z mnohými z vás někdy setkám i osobně. Ještě jednou děkuji

Vaše Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Ještě bych se rád zeptal. Vnímáte českou národní hymnu jako nejkrásnějsí árii? Myslím to spíš v žertu, ale něco by na tom mohlo být.
Václav

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Pokud by si někdo chtěl poslechnout národní hymnu v podání Kateřiny Kněžíkové (ale i Adama Plachetky), můžete si ji stáhnout např. zde:

http://www.ct24.cz/domaci/30272-mirek-topolanek-predstavil-novou-verzi-narodni-hymny-stahnete-si-ji/

Anonymní řekl(a)...

Milý Václave,
naši hymnu vnímám jako nejkrásnější píseň, která byla kdy naspána. Je to pro mě citová záležitost, byla jsem vychována k tomu abych ji ctila a milovala. Nikdy se mi neomrzí a vždy má své kouzlo. Děkuji za Váš dotaz

Kateřina

Dana Šimková řekl(a)...

Paní Kněžíková, tak tomu říkám opravdu náhoda! :-) Právě naši hymnu poslouchám ve všech nových variantách... (už ji slyším poněkolikáté a je to opravdu nejkrásnější česká píseň - lepší by snad ani vybrat tenkrát nemohli!). Vaše verze se mi moc líbí. Je úžasné ji zpívat a mít svůj hlas na oficiální nahrávce, tedy klobouk dolů! :-)

Anonymní řekl(a)...

Paní Kněžíková,v hymně zníte jako hlas z jiného světa,téměř se dotýkáte úplné a nezkreslené podstaty slova "krásno".Poklona Vám...
Šárka

Dana Šimková řekl(a)...

Paní Šárko, mohu složit poklonu já Vám? Tak krásně bych to nikdy nedokázala napsat! :-)

Anonymní řekl(a)...

Vážená paní Dano a Šárko,
oběma velice děkuji za podporu a za tak krásné vyjádření. Musím říct, paní Šárko, že tak krásná slova bych ani nečekala. Až mi vyhrkly slzy do očí. Máte můj obdiv. Jsem ráda, že se vám moje verze hymny líbí. Když se mě paní Žilková v její už dnes zrušeném pořadu zeptala jestli mi naše hymna nepřijde moc sentimentální a málo bojovná, tak jsem opravdu s čistým svědomím řekla přesně to, co Vy paní Dano. Lepší píseň tehdy opravdu vybrat nemohli a já jsem s naší hymnou maximálně spokojená, vždyť patří k těm nejkrásnějším. Mějte obě krásný den a doufám na viděnou.

Kateřina

Dana Šimková řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Anonymní řekl(a)...

Jde-li to ještě, ráda bych se zeptala na písňovou tvorbu s klavírem, konkrétně na Strausse,o kterém se píše. Co konkrétně je na něm pro vás zajímavější než na ostatních skladatelích? Moc děkuji za odpověď, mám právě Strausse také moc ráda a nemůžu přijít na to, v čem je jiný...a přitom cítím, že jiný je. Asi paní Kněžíková víte, o čem mluvím...
Lenka Nováková, Benešov

Anonymní řekl(a)...

Milá Lenko,
stejně tak jak je osobitý Mahler pro mezzo,tak je Strauss osobitý pro soprány. Jeho písně jsou kouzelné hlavně v klavírním doprovodu a v textu. Klavír je nedílnou součástí zpěvu a to mě na tom tak uchvacuje. Není to jen doprovod k písni, ale tvoří jeden hudební celek. Nejen text, ale právě i klavírní doprovod mi pomáhá po stránce inerpretační a muzikantské. Můj sen je mít budoucnu písňový recitál, kde by zazněly písně tohoto autora a také bych velice ráda natočila CD, podobně jako Edita Gruberová, mimochodem velice doporučuji k poslechnutí. Doufám, že má odpověď byla pro Vás dostačující, pokud ne, klidně se ptejte dále. Přeji krásný večer

Kateřina

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, velké poděkování za odpověď. Ještě jen jedna drobnost. Máte nějakou konkrétní Straussovu oblíbenou píseň? Stala by se také mou oblíbenou:-).
Lenka

Anonymní řekl(a)...

Milá Lenko,
mými nejoblíbenějším písněmi od R. Strausse jeho cyklus písní 4 poslední písně pro orchestr a soprán. Vždy, když je poslouchám, tak se dostávám do výslovného transu, je to nádherný cyklus. Pak mám také oblíbenou písneň Allersehlen nebo Zueignungr. Mějte krásný i když trošku zatažený den.

Kateřina

vojta řekl(a)...

Dobrý den byl jsem dvakrát na la fintě gardinieře a pokaždé něco spadlo do orchestru poprvé jablko podrué deštník je to schválně?
děkuji Vojta