pátek 22. září 2017

Eva Kolářová zve do divadla: NORMA v Norimberku

Na pátek 22. září připravilo Státní divadlo v Norimberku v koprodukci s Théâtre des Champs-Élysées a Opéra de Saint-Etienne znovuuvedení opery Vincenza Belliniho Norma.

Národní divadlo v Praze uvede tuto operu v repríze v květnu a v červnu 2018, tentokrát s Editou Gruberovou v hlavní roli.

Norma je mistrovské dílo zkomponované v roce 1831 a sám skladatel je považoval „za svou nejlepší operu“. I dnes je Norma skladatelovou nejznámější operou a v árii Casta Diva se spojuje vrchol umění bel canta s hudebně-dramatickým účinkem – možná i kvůli pochopitelné asociaci cudné bohyně opery s dramatickou operní divou formátu Marie Callas či v poslední době Cecilií Bartoli. To, že toto dílo je výzvou především pro velké pěvkyně, souvisí bezpochyby s hudební a interpretační složitostí titulní postavy: Norma se zmítá mezi politickým úkolem, náboženským přesvědčením, rolí matky a nešťastnou láskou. To bylo v nejvyšším slova smyslu „romantické“ ve své době, ale i dnes to můžeme číst jako drama moderní ženy.

Příběh opery se obrací k historii: Zatímco Galům hrozí jejich podrobení Římany, plánuje lid povstání a ptá se kněžky Nomy na šance odporu. Norma je však v rozpacích, udržuje totiž tajný vztah k římskému konzulovi Pollionemu, ze kterého vzešly dvě děti. Když navíc zjistí, že Pollione má milostný poměr s mladší kněžkou Adalgisou, nezná její zoufalství hranic. Zaplavují ji vražedné myšlenky, až převáží její pocity viny. Stojí na hranici, na které měla být upálena Adalgisa. Nakonec ji následuje napravený Pollione, a tak umírají společně. Jak to napsal Bellini? „Opera musí přivodit slzy, přimět člověka je, aby se zachvěl, a zpěvem nechat umírat.“

Foto: web Státního divadla v Norimberku

Vincenzo Bellini: Norma

melodrama o dvou dějstvích
Libreto: Felice Romani podle tragédie Alexandre Soumeta Norma ou l‘infanticide
Představení je nastudováno v italštině a opatřeno německými a italskými titulky.


Dirigent: Marcus Bosch
Režie: Stéphane Braunschweig
Scéna: Stéphane Braunschweig
Kostýmy: Thibault Vancraenenbroeck

Obsazení:

David Yim – Pollione
Alexey Birkus – Oroveso
Hrachuhí Bassénz – Norma
Ida Aldrian – Adalgisa
Theresa Steinbach – Clothilde
Yongseung Song – Flavio

Státní filharmonie Norimberk
Sbor Státního divadla Norimberk
Sbormistr: Tarmo Vaask

www.staatstheater-nuernberg.de

2 komentáře:

sandy řekl(a)...


ارخص شركة نقل عفش بمكة
نقل عفش شمال الرياض
نقل عفش شرق الرياض
شركة نقل اثاث من المدينة المنورة الى الرياض

_

sandy řekl(a)...


نستخدم افضل ادوات تنظيف و غسيل الخزانات لاننا افضل شركة تنظيف خزانات المدينة المنورة و عمال مروبون وحاصلون على شهادة صحية فقط اتصل بنا لتحصل على افضل خدمة تنظيف خزانات بالمدينة المنورة
ونقدم ايضا شركة مكافحة حشرات المدينة المنورةتقضي على جميع الحشرات

http://www.atar-almadinah.com/mokafha.html