čtvrtek 6. července 2017

Eva Kolářová zve do divadla: PREMIÉRA OPERY POZNAMENANÍ NA MNICHOVSKÝCH OPERNFESTSPIELE

Krzysztof Warlikowski při zkoušce opery Poznamenaní v r. 2016
(Foto: web Bavorské státní opery)

Na letošním ročníku Opernfestspiele v Mnichově bude první premiérou opera Franze Schrekera Poznamenaní (Dei Gezeichneten), kterou nastudoval polský režisér Krzysztof Warlikowski.  Jeho „divadlo se stále točí kolem tajemství lásky a touhy, zabodává své šípy do masa diváka, a tím osvobozuje hlavu a srdce od bolesti“, napsal o Warlikowkském týdeník ZEIT. V Poznamenaných jde přesně o tato tajemství: Hlavní postava Alviano Salvago – navenek deformovaný – se cítí zatracen pro život bez lásky a erotického naplnění. Veškerou svou energii používá na vytvoření perfektního, třebaže umělého světa podle své představy, kterým je ostrov Elysium.

Opera Poznamenaní, stejně jako její autor Franz Schreker, se bojkotem ze strany nacistů ocitli na dlouhou dobu v zapomenutí. I dnes zná jen málokdo dílo tohoto rakouského skladatele, i když bylo jeho jméno ve dvacátých letech uváděno vedle Richarda Wagnera a občas byla jeho díla uváděna častěji než díla Richard Strauss. V opeře Poznamenaní se vynikajícím způsobem odráží celé desetiletí: barvami hýřící drama Fin de siècle, které reflektuje ducha přelomu staletí charakterizovaného secesí, expresionismem a psychoanalýzou.

Krzysztof Warlikowski, který se naposledy postaral o senzaci svou režií opery Žena bez stínu, se i tady chopil látky, která osciluje mezi pohádkou a drásavým psychodramatem. Hudební nastudování převzal Ingo Metzmacher, pro něhož je tato opera jeho debutem na scéně Bavorské státní opery. Metzmacher byl v letech 1997 až 2005 generálním hudebním ředitelem Státní opery v Hamburku, pravidelně diriguje na salcburských Festspiele a naposledy dirigoval Wagnerův Prsten Nibelungův v ženevském Grand Théâtre. V hlavních rolích zpívají John Daszak (Alviano), Christopher Maltman (Tamare) a Catherine Naglestad (Carlotta).


Franz Schreker: Poznamenaní

Premiéra:
1. červenec 2017 v 19:00

Další termíny uvedení:

4. červenec 2017 v 19.00 
7. červenec 2017 v 19.00
11. červenec 2017 v 19.00

Národní divadlo v Mnichově

www.staatsoper.de

Žádné komentáře: