sobota 3. června 2017

Eva Kolářová: Honeggerův Král David v Praze


V úterý 16. května se v zaplněném kostele sv. Šimona a Judy v Praze konal koncert Pražského filharmonického sboru, na jehož programu byl tentokrát Král David skladatele Arthura Honeggera /1892–1955/, oratorium pro vypravěče, smíšený sbor a instrumentální ansámbl, které mělo premiéru v lednu 1923.
Sedmdesátiminutová skladba má tři části složené ze sedmadvaceti epizod a líčí Davidův život od mládí, léta naplněná vítěznými bitvami až po jeho stáří smrt. Provedení bylo výborné – ať už krásně provedené nástrojové pasáže (trubky v pasážích s barokními prvky, flétny), výrazný a srozumitelný hlas Jaromíra Meduny, výkony sólistů (procítěný projev Alžběty Poláčkové či tenoristy Martina Slavíka) a hlavně vynikající výkon Pražského filharmonického sboru pod vedením Lukáše Vasilka.
Byl to nádherný večer na krásném místě v Praze a podle nadšených tváří a rozhovorů s několika posluchači jsem nebyla sama, komu se nechtělo odejít. Snad jediným rušivým momentem bylo (byť nepříliš hlasité) zazvonění mobilu jednoho z návštěvníků, které bylo „načasováno“ do pasáže s textem o „řinčení zbraní“.
Každému jednomu účinkujícímu patří velký dík za výjimečný zážitek z provedení skladby, kterou v Praze tak často neslýcháme. Vzpomněla jsem si přitom na Picassova slova, které jsem četla na jeho pamětní desce v Curychu: Kunst wäscht den Staub des Alltags von der Seele (Umění smývá prach všedního dne z duše).


Arthur Honegger: Král David
Pražský filharmonický sbor
Dirigent: Lukáš Vasilek
Sóĺisté:
Alžběta Poláčková – soprán
Markéta Cukrová – alt
Martin Slavík – tenor
Jaromír Meduna – vypravěč
Petra Hoďánková – pikola
Daniel Havel – flétna
Dana Wichterlová – hoboj/anglický roh
Kateřina Váchová Soukalová, Jan Pařík – klarinet
Jan Pařík – klarinet
Lucie Havlíčková – fagot
Walter Hofbauer, Igor Vasil – trubka
Vít Kořínek – pozoun
Hana Sapáková – lesní roh
Iva Bartošová – kontrabas
Antonín Donát, Junko Honda, David Řehoř – bicí
Lenka Navrátilová – klavír
Linda Sítková – celesta
Jana Raiterová - harmonium

16. květen 2017 v 19:30

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Žádné komentáře: