pondělí 20. února 2017

Eva Kolářová zve do divadla: Tristan a Isolda v Mnichově

Nejkrásnější ze všech Wagnerových oper! Hudební erotika nejvyšší kvality: Dva lidé, mezi nimiž je ještě otevřený účet, se napijí nápoje lásky místo nápoje smrti. Jsou odhaleni in flagranti. Následuje touha až ke smrti z lásky. Pozor: naprosté nebezpečí touhy i pro ne-wagneriány! „Utopit se – propadnout se.“ Na Zelený čtvrtek a Velikonoční pondělí je inscenace Tristana a Isoldy připravena v mnichovském Národním divadle, místě své premiéry. Slibuje velký hudební zážitek!

Režisér Peter Konwitschny říká: 

Tristan a Isolda
 je pro mne příběh plný naděje. V této opeře dotrpí existenční bytí ve světě, který nepřipouští lásku, až do konce. Odráží se tu i Wagnerova vlastní životní situace. Tématem je nesmrtelná touha po blízkosti, spolužití, lásce. A toto přání existuje od té doby, odkdy existuje člověk, odkdy existuje živý tvor vůbec.

Tristanovi a Isoldě  jsou konstatovány dva druhy smrti: Na jednu narážíme v prvním dějství, když Tristan a Isolda věří, že se otráví. Už nemohou nic snášet, chtějí přivodit konec svým bolestem, tedy už nežít. Tento typ smrti určuje i konec druhého dějství, kdy už Tristan téměř ztrácí nervy a vrhá se před Melotův meč, protože už nemá naději. Dalším významem smrti v Tristanovi není konec žití, ale – naopak – začátek vlastní podstaty. Tento okamžik poznání začíná, když se Tristan a Isolda ve svém velkém duetu rozhodnou, že chtějí vystoupit ze systému, protože druzí pro ně zemřeli. A to pro ně teď neznamená, že spáchají sebevraždu a zemřou. Tento poznatek platí především pro závěr opery.

Richard Wagner: Tristan a Isolda

Dirigentka: Simone Young
Režie: Peter Konwitschny
Scéna a kostýmy: Johannes Leiacker
Světla: Michael Bauer
Dramaturg: Werner Hintze

Obsazení:

Tristan – Stephen Gould
Král Marke – René Pape
Isolda – Christiane Libor
Kurwenal – Iain Paterson
Melot – Francesco Petrozzi
Brangäne – Okka von der Damerau
Pastýř – Kevin Conners
Kormidelník – Christian Rieger
Mladý námořník – Dean Power

Bavorský státní orchestr
Sbor Bavorské státní opery
Sbormistr: Sören Eckhoff, Iain Paterson

Termíny uvedení:

13., 17. a 21. duben 2017 v 16:00

www.staatsoper.de

Žádné komentáře: