sobota 3. prosince 2016

Eva Kolářová zve do divadla: Lady Macbeth Mcenského újezdu v Bavorské státní opeře


Mladá žena, provdaná za bohatého muže, velice osamělá a uzavřená ve světě, kde vládne surovost: Kateřina je žena plná radosti ze života a touží po lásce – její muž je však impotentní a tchán je tyran. Není divu, že touží po tom, aby z tohoto života plného omezení a tlaku vymanila. Když začne na rodinném statku pracovat Sergej, zdá se, že by ji mohl zachránit, ovšem její aféra s čeledínem je začátkem kriminální kariéry.  
 
Opera Lady Macbeth Mcenského újezdu, která měla premiéru v roce 1934 v Leningradu, líčí pokus seberealizace, který končí zločinem a stojí život čtyř lidí. Šostakovič vypráví tento příběh jedinečnou hudbou, která bublá, plane a práská. Kateřinin boj o šťastnější život zahrnuje i touhu po sexuálním naplnění – a drastické zobrazení tohoto momentu vedlo k dlouholetému zákazu opery v Sovětském svazu, zákazu, který skladatele přivedl téměř do vězeňského tábora. Lady Macbeth Mcenského újezdu  se zabývá otázkou, jak daleko může člověk zajít, aby se vysvobodil z nedůstojných poměrů, a tato otázka si nepřetržitě zachovává svoji aktuálnost.

Vražda, láska a zrada – látka této premiéry obsahuje četné motivy moderního kriminálního příběhu. Pod titulem #AkteMzensk doprovází Bavorská státní opera poprvé premiéru vlastní video-sérií, která osvětluje pozadí a motivy opery.
 
Kde vlastně leží Mcensk? Jak se stane mladá žena vražedkyní? A jak se Šostakovičova opera líbila Josefu Stalinovi? Tyto a další otázky bychom Vám chtěli znázornit v našem video-blogu. Celkem 7 dílů se bude vysílat v následujících 3 týdnech a připraví diváky na přímý přenos, který bude živě k vidění 4. prosince.  
 
 
Anja Kampe (foto z webu Bavorské státní opery)
 
Dmitrij Šostakovič: Lady Macbeth Mcenského újezdu 
Opera o čtyřech dějstvích
 
Premiéra: 28.11.2016 
 
Další termíny uvedení:
 
4.12.2016 v 19:00
8.12.2016 v 19:00
11.12.2016 v 18:00
 
Dirigent: Kirill Petrenko  
Režie: Harry Kupfer
Scéna: Hans Schavernoch 
Sbormistr: Sören Eckhoff
 
V hlavních rolích: 
 
Boris Timofejevič Ismajlov: Anatolij Kotscherga 
Kateřina Ismajlovová: Anja Kampe 
Sergej: Misha Didyk
Axinja: Heike Grötzinger 
Správce: Christian Rieger
Pop: Goran Jurić
Seržant: Peter Lobert
 
Bavorský státní orchestr 
Sbor Bavorské státní opery
 
www.staatsoper.de

Žádné komentáře: