středa 5. října 2016

Eva Kolářová zve do divadla: BEETHOVENŮV FIDELIO V BERLÍNĚ

„Ó, Bože! – jaký to okamžik!“ 

3. říjen 2016 je dnem, kdy Státní opera Berlín uvádí na své scéně první operní premiéru sezóny 2016/17, kterou je nové nastudování Beethovenova Fidelia. U dirigentského pultu se objeví Maestro Daniel Barenboim, režie je dílem zkušeného Harryho Kupfera.  

Intenzivní umělecká spolupráce Daniela Barenboima a Harryho Kupfera začala v roce 1992, kdy se sešli nad inscenací Wagnerova Parsifala. Legendární provedení jejich Wagnerova cyklu u příležitosti Festtage 2002 tvořilo dosavadní vrchol společné práce. Nyní se oba umělci sešli znovu, aby zpracovali společný postup při uvedení Beethovenova Fidelia. Pro režiséra Harryho Kupfera je to jeho pátá režie Fidelia, kdy do popředí staví lidskou lásku, a tím ponechává utopický potenciál díla otevřeným.  

Fidelio je příběhem neochvějné lásky, kterou Beethoven pojednává ve svém sice jediném, ale hudebně mimořádně krásném a bohatém operním díle. V jeho opeře je však přítomno i něco utopického – něco, co se, stranou reálně možného, se dá sotva splnit, u čeho je však přání, že se to přesto může podařit, nakonec silnější než všechny překážky. Opera je bohatá na povznášející momenty: dramatické osvobození neprávem zajatého vězně, který sotva unikne vražednému útoku, dojemná radost z opětovného shledání se svou milovanou ženou, která shromáždila veškerou svou odvahu, aby se pod jménem Fidelio propašovala do podzemního sklepení státní věznice, zachránila tam svého manžela a konečně mu, ohromena velikostí okamžiku, sundala pouta.    

V hlavních rolích vystoupí vynikající sólisté, kromě jiných Camilla Nylund jako Leonore, Andreas Schager jako Florestan, Matti Salminen jako Rocco a Falk Struckmann jako Don Pizarro. Staatskapelle Berlin diriguje Daniel Barenboim. 


Foto: Bern Ulhig (z webu Státní opery Berlín)

Ludwig van Beethoven: Fidelio  
Opera o dvou dějstvích 
Libreto: Joseph Sonnleithner a Friedrich Treitschke volně podle francouzské předlohy jeana Nicolase Bouillyho 

Dirigent: Daniel Barenboim
Režie: Harry Kupfer
Asistent režie: Derek Gimpel
Scéna: Hans Schavernoch
Kostýmy: Yan Tax
Dramaturg: Detlef Giese

Obsazení:
Roman Trekel – Don Fernando
Falk Struckmann – Don Pizarro
FAndreas Schager – Florestan
Camilla Nylund – Leonore
Matti Salminen – Rocco
Evelin Novak – Marzelline
Florian Hoffmann – Jaquino

Staatskapelle Berlin
Sbor Státní opery
Sbormistr: Martin Wright

Představení je nastudováno v německém jazyce.

Termíny uvedení:

3. říjen 2016 v 18:00 – premiéra

Další termíny:

7. říjen 2016 v 19:30
9. říjen 2016 v 19:00
14. říjen 2016 v 19:30
16. říjen 2016 v 19:00
25. říjen 2016 v 19:30
28. říjen 2016 v 19:30

www.staatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: