sobota 17. září 2016

Eva Kolářová zve do divadla: První týdny letošní sezóny v Bavorské státní opeře

První mimořádné představení v rámci tématu sezóny 2016/17 „Co následuje“ se koná již začátkem října:  Při produkci s názvem Prozessor I opustí diváci svou obvyklou pozici v temnotě hlediště paralelně probíhajícího uvedení Fidelia a na velké zkušební scéně v Národním divadle a novým způsobem poskládají základní parametry operního večera, jakou jsou hudba, text a vizuální prostředky. Tím se sami octnou v těsné blízkosti centra dění.

Představení Beethovenova Fidelia se samozřejmě konají nedotčeny na velké scéně: Zatímco Anja Kampe zpívala roli Leonory již při premiéře, zažívají Klaus Florian Vogt (Florestan) und Günther Groissböck (Rocco) v režii Calixta Bieita svůj debut.

V nově zavedených písňových večerech blíže představíme sólisty Bavorské státní opery. Prvním takovým večerem bude 12. října 2016 recitál Gorana Juriće, dalším pak 14. listopadu večer s Elsou Benoit a Rachael Wilson.

Novinkou letošní sezóny je i nový parter zajišťující občerstvení, kterým je společnost Dallmayr. Již nyní se personál těší na to, že hodinu před představení a o přestávkách bude moci obsloužit návštěvníky mnichovského operního domu. Zájemci již teď mají možnost rezervace na vybraný termín.

Bavorský státní orchestr zakončil prázdniny již o něco dříve od 5. září v rámci svého evropského turné za vedení Kirilla Petrenka koncertuje orchestr v nejvýznamnějších koncertních sálech Evropy, kromě jiného v Lucernu, Miláně, Paříži a ve Vídni.

V úterý 20. září se ve 20:00 koná 1. Akademický koncert, který bude z mnichovského Národního divadla přenášen živě v rámci STAATSOPER.TV a také na rozhlasové stanici BR-Klassik. Na programu je Lontano pro velký orchestr György Ligetiho, Čtyři poslední písně Richarda Strausse (sólistka Diana Damrau) a 5. symfonie e moll op. 64 Petra Iljiče Čajkovského.

Po živém přenosu 1. akademického koncertu následuje hned 8. října od 16 hodin druhý live přenos sezóny – opera Mistři pěvci norimberští Richarda Wagnera pod vedením Kirilla Petrenka a v režii Davida Bösche. Poté co byla v červenci akce „Opera pro všechny“ z důvodu paralelně probíhající smuteční akce věnovaná památce obětí tragických událostí v Mnichově zrušena, těší nás, že společně a naším partnerem, koncernem BMW, můžeme tento bezplatný živý přenos uskutečnit. Stejně jako v premiérové řadě v květnu 2016 opět zazpívá roli Hanse Sachse Wolfgang Koch, v roli Walthera von Stolzinga vystoupí Jonas Kaufmann.

Další přenos na náměstí Maxe Josefa se uskuteční v rámci Festspiele 2017. Bavorská státní opera se spolupráci s BMW uvedou další Wagnerovu operu – Tannhäuser – opět pod vedením dirigenta Kirilla Petrenka.

Bavorský státní balet otvírá svoji první sezónu pod vedením Igora Zelenského 23. září znovuuvedením baletu Giselle. Dílo, které je vzorem romantického baletu vůbec, se na scénu Národního divadla vrací po deseti letech.

Giselle bude v Mnichově uváděna ve verzi anglického choreografa Sira Petera Wrighta podle verze Maria Petipy uváděné v Petrohradě. Wright sám ve svých téměř 90 letech přebírá nové nastudování a také zodpovědnost za to, že na jeviště se dostanou i ty nejmenší taneční detaily podle originální choreografie.

První řada představení bude provedena v pěti různých obsazeních. V zahajovacím představení se jako Natalia Osipova jako Giselle a Sergej Polunin jako Albrecht. V následujících večerech budou tento pár tančit  Ksenia Ryzhkova a Osiel Gouneo, Maria Shirinkina a Vladimir Shklyarov, Svetlana Zakharova a Vladimir Shklyarov a Ivy Amista s Dmitrijem Sobolevskim.              

www.staatsoper.de

Žádné komentáře: