středa 17. srpna 2016

Eva Kolářová zve do divadla: Sezóna 2016/17 ve vídeňské Volksoper


Pro návštěvníky vídeňské Volksoper je v příští sezóně připraveno deset premiér, dvě znovuuvedení a osmnáct repertoárových děl. Začátek sezóny obstará úspěšná opereta Ralpha Benatzkého Axel an der Himmelstür (Axel u nebeské brány, resp. Brána do nebe), dále bude uveden muzikál Franka Loessera How to succeed in business without really trying (Jak udělat kariéru snadno a rychle), Catalaniho operní rarita La Wally a koncertní provedení mistrovského díla Ericha Wolfganga Korngolda Das Wunder der Heliane (Zázrak Heliany) Meagan Miller v titulní roli.


Premiérou díla Vivaldi – Die fünfte Jahreszeit (Vidaldi – páté roční období) prezentuje Volksoper už podruhé dílo Christiana Kolonovita a Angeliky Messner. Opera Jacquese  Offenbacha Hoffmannovy povídky a opereta Emmericha Kálmána Cirkusová princezna se na scénu vrací v novém kabátě a v prostorách kasina na Schwarzenberském náměstí se soubor poprvé blýskne v současné operní produkci – v díle německého skladatele Manfreda Trojahna Limonen aus Sizilien.

Kromě toho budou opět k vidění inscenace oper Figarova svatba a Lazebník sevillský, obě v novém obsazení.  Balet představí cenami ověnčenou choreografii Popelky a třídílný baletní večer Pták ohnivák | Petruška | Movements to Stravinsky  vzrušující současné práce.OPERA

První operní premiérou nadcházející sezóny budou Offenbachovy Hoffmannovy povídky. I když skladatel zanechal toto dílo nedokončené, stalo se jedním z nejúspěšnějších titulů v dějinách opery. Ani ničivý požár divadla na vídeňském Ringu v roce 1881 během představení, ani další požár, který propukl během představení v roce 1887 v Paříži, kde plameny pohltily veškerý orchestrální materiál, nezastavily vítězné tažení díla. Měl v tom snad prsty ďábel? Jeho pověst už byla koneckonců otřesně poškozena v Orfeovi v podsvětí. V každém případě hraje v různých podobách ústřední roli i v nové produkci na scéně Volksoper za hudebního vedení Gerrita Prießnitze: Je to on, kdo maří milostné příběhy hlavních hrdinů s loutkou Olympií (Beate Ritter), na prahu smrti se ocitající Antonie (Anja-Nina Bahrmann) a kurtizány Giulietty (Kristiane Kaiser). Po fulminantním úspěchu v Bonnu přichází nyní spektakulární inscenace jako koprodukce režiséra Renauda Douceta a autora scény Andrého Barbea do vídeňské Volksoper. Jako Hoffmann se na scénu vrací Mirko Roschkowski, role Múzy/Nicklausse se ujme Juliette Mars. Josef Wagner, který v minulé sezóně zpíval titulní roli v Mozartově opeře Don Giovanni, hraje v měnící se podobě zloduchy. 

Premiéra: 15. říjen 2016

Gustav Mahler jej nazval géniem a Puccini o něm napsal toto: „Má tolik talentu, že by nám z něho s naprostou lehkostí mohl dát polovinu, a přesto by mu ještě z něho dost zůstalo pro

sebe.“ Ve svých deseti letech složil Erich Wolfgang Korngold krátké valčíky pro klavír, jako devatenáctiletý pak složil jednoaktovku Der Ring des Polykrates (Polykratův prsten) a Violanta. Když mu bylo 23 let, obletěla svět jeho oper Die tote Stadt (Mrtvé město).  O sedm let později složil Korngold operu Das Wunder der Heliane (Zázrak Heliany), jejíž premiéra se konala v roce 1927 v Hamburku. K 120. výročí skladatelova narození nastudovala Volksoper  tohoto mistrovského díla vůbec poprvé.

Premiéra: 28. leden 2017


Sopranistka Meagan Miller (Foto: www.volksoper.at)

Po Mozartově Donu Giovannim v režii Achima Freyera a Wagnerově RINGU v jednom večeru bude Jac van Steen opět dirigovat koncertní provedení opery. Meagan Miller, která od svého evropského debutu v roce 2009 ve vídeňské Volksoper jako hlavní hrdinka Straussovy opery Ariadna na Naxu patří v mezinárodním měřítku k nejvyhledávanějším sopranistkám, se jako krásná Heliana zamiluje do mladého cizince (Daniel Kirch), za což se vladař (Martin Winkler, který naposled zazářil jako Galický v Knížeti Igorovi) hořce pomstí.
 
www.volksoper.at

Žádné komentáře: