pondělí 4. července 2016

Eva Kolářová zve do divadla: INFEKTION! 2016 v Berlíně23. června odstartoval premiérou díla Matthiase Hermanna Die Luft hier: Scharfgeschliffen šestý ročník festivalu nového hudebního divadla INFEKTION!. Až do 16. července se bude Státní opera v Berlíně věnovat na velkém jevišti i v dílně aktuálním proudům současného hudebního divadla.

Dílem Luci mie traditrici (Moje zrádné oči) slaví 10. července 2016 premiéru na scéně Schillerova divadla jedno z nejznámějších děl Salvatore Sciarrina, jednoho z předních skladatelů současného hudebního divadla. Režisérem představení je intendant Státní opery Jürgen Flimm a pěveckých partů se ujmou osvědčení znalci nové hudby.

Projekt ANS (AutonomesNervenSystem) popíše od 12. července 2016 zvláštní prostorové uspořádání živých nástrojů, performancí stínového divadla, videoprojekce, reproduktorů a diváků mentální, tělesné a psychické stavy.

Program INFEKTION! 2016

LUCI MIE TRADITRICI
Komorní opera, která měla premiéru v roce 1998 a kterou sám Sciarrino označuje jako „renesanci hudební tragédie“, se v celém světě setkala s velkým ohlasem. Námětem příběhu, který se opírá o skutečné historické události, je láska, žárlivost a vražda. Jeho velká fascinace rozvíjí dílo servírované a neobvyklými zvuky vysoce expresivního hudebního jazyka.

Návštěvníci představení 12 a 16. července mohou se svými vstupenkami následně navštívit in představení ANS v 21:00 hodin v dílně. K dispozici je omezený počet míst. 

Termíny uvedení: 10. červenec 2016 v 19:30 – premiéra
Další termíny: 12., 13., 15. a 16. červenec v 19:30

K naladění se na představení Luci mie traditrici mohou návštěvníci využít i úvodního matiné v prostorách Italského kulturního institutu v Berlíně. Zajímavé informace o skladateli Salvatore Sciarrinovi a jeho dílu zprostředkuje Prof. Dr. Camilla Bork, která vyučuje hudební vědu na univerzitě v belgickém Leuven. Náhled do skladatelova světa zvuků poskytne Claudia Stein, sóloflétnistka Staatskapelle Berlin.

DIE LUFT HIER: SCHARFGESCHLIFFEN
Výsledek individuální, společenské a politické deformace je viditelný a slyšitelný v komplexní hudební tragédii Matthiase Hermanna Die Luft hier: Scharfgeschliffen (Zdejší vzduch: ostře vybroušený). V sedmi scénách reflektuje dílo situace politicky odůvodněného zajetí, hudební struktury navazují na vynucené situace a propůjčují jim novou schopnost vnímání.

Termíny uvedení:
26. červen 2016
1., 6. 8. a 10. červenec 2016

AUTONOMES NERVENSYSTEM
Projekt „ANS“ řecké skladatelky Iriny Amargianaki je založen na teorii a terapii sluchu francouzského lékaře a badatele Alfreda A. Tomatise (1920 – 2001). Tato terapie se zabývá vnímáním zvuku a jeho lékařskými a psychologickými aspekty, stejně jako tělesnou organizací autonomního nervového systému. ANS osciluje mezi koncertem, divadlem a instalací a otvírá „sluchový prostor“, ve kterém vedle instrumentalistů, stínového divadla a videoprojekcí přebírá podstatnou roli množství malých reproduktorů.

Termíny uvedení:
12., 14. a 16. červenec /dílna 

www.staatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: