neděle 26. června 2016

Eva Kolářová zve do divadla: Vzpomínka na Moidele BickelNa památku významné kostýmní výtvarnice Moidele Bickel, která na svatodušní neděli po krátké a těžké nemoci zemřela, proběhne ve Státní opeře v Berlíně vzpomínkové matiné.  


Foto: www.laopera.org
Na památku Moidele Bickel se budou režiséři Claus Peymann a Jürgen Flimm, divadelní historik, dramaturg a publicista Klaus Völker, kostýmní výtvarnice Eva Dessecker, herci Hanns Zischler a Udo Samel věnovat jejímu životu a dílu v prostorách skleněného foyer Státní opery v Schillerově divadle. Hudební složku obstará jako sólista na klavír Daniel Barenboim a sopranistka Elsa Dreisig, herec Klaus Schreiber pak přednese smuteční projev divadelní režisérky Andrey Breth.  

Moidele Bickel se narodila 6. března 1937 v Mnichově a od poloviny 60. let spolupracovala s nevyčerpatelnou fantazií a s nepolevující, obdivuhodnou energií s velkými divadelními, operními a filmovými režiséry své generace. Po prvních letech s Peterem Steinem, Klausem Michaelem Grüberem a Clausem Peymannem v Theater am Turm ve Franfurtu nad Mohanem a na berlínské Schaubühne obohacovala svým uměním práce Wilfrieda Minka, Luca Bondyho, Erica Rohmera, Jürgena Flimma, Roberta Wilsona, Georga Taboriho, Patrice Chéreaua, Michaela Hanekeho, Dietera Dora a – až do konce svého života – počiny režisérky Andrey Breth. Svými kostýmy vytvořenými pro premiéry mnoha děl Petera Handkeho, Thomase Bernharda a především Botho Strauße nacházela nezaměnitelné obrazy lidí.

Její práce byly od počátku opakovaně prezentovány na divadelním setkání v Berlíně a na mnoha festivalech v celém světě. V roce 1995 byla Moidele Bickel nominována na Oscara za kostýmy pro film Bartolomějská noc francouzského režiséra Patrice Chéreaua. V roce 2010 obdržela německou filmovou cenu na film režiséra Michala Hanekeho Bílá stuha.  

www.staatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: