pondělí 25. dubna 2016

Eva Kolářová zve do divadla: AMOR VIEN DAL DESTINO v BerlíněOsud a láska – René Jacobs a Ingo Kerkhof přinášejí na scénu Státní opery v Berlíně poprvé po více než 300 letech operu Agostina Steffaniho na libreto Ortensia Maura Amor vien dal destino.
„Znovuobjevení je jako premiéra, protože nikdo to dílo nezná – a to je pro mě jako režiséra velmi napínavé“, říká Ingo Kerkhof.

I když je jméno Agostino Steffani (1654–1728) dnes známo zřejmě jen málokomu, patřil k nejslavnějším skladatelům své doby. Měl například zásadní vliv na mladého Georga Friedricha Händela a obdivoval jej i Johann Sebastian Bach.  Steffani si jako schopný diplomat zároveň budoval kariéru jako misionář. Působil jako apoštolský vikář v Dolním a Horním Sasku.  Vedle četných komorních duet složil 17 oper, ve kterých spojoval jak italské, tak i francouzské a německé stylové prvky. V devadesátých letech 17. století složil operu „Il Turno“, která byla později přejmenována na „Amor vien dal destino“. Libreto, jehož autorem je Ortensio Mauro, vychází z Vergiliova díla Aeneis a pojednává o setkání dvou mýtických hrdinů – Aenea a Turna. Mezi nimi stojí Lavinia, která je vlastně zaslíbena Turnovi, ale miluje Aenea.
Opera byla poprvé uvedena v roce 1709 v rámci karnevalu na dvoře falckého kurfiřta Johanna Wilhelma v Düsseldorfu. Toto dílo, které se vedle mnoha zpěvných árií vyznačuje i zvláštní barvitostí instrumentace, bude teď znovu k vidění na jedné z německých operních scén.

Foto: Thomas. M. Jauk (z webu Státní opery v Berlíně)

Agostino Steffani:  Amor vien dal destino
Dirigent: René Jacobs
Režie: Ingo Kerkhof
Scéna: Dirk Becker
Kostýmy: Stephan von Wedel
Světla: Sebastian Alphons
Dramaturgie: Detlef Giese, Roman Reeger

Účinkují:

Marcos Fink – Latino
Katarina Bradić – Lavinia
Robin Johannsen – Venere / Giuturna
Olovia Vermeulen – Turno 
Jeremy Ovenden – Enea
Mark Milhofer – Nicea
Gyula Orendt – Corebo (Fauno)
Rupert Enticknap – Giove (Coralto)
Konstantin Bühler – Amor

Premiéra: 23.4.2016 v 18:00

Další termíny uvedení:

27.4.2016 v 19:00
30.4.2016 v 19:00
4.5.2016 v 19:00
7.5.2016 v 19:00

Opera je nastudována v italštině a opatřena německými titulky.

ww.staaatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: