pondělí 28. března 2016

Eva Kolářová zve do divadla: Carská nevěsta V BERLÍNĚOperu Nikolaje Rimského-Korsakova Carská nevěsta uvádí Státní opera v Berlíně v režii Dmitrije Černjakova, který se po své režii Borise Godunova v roce 2005 právě na tomto jevišti, což byla jeho první práce mimo Rusko, stal jedním z nejvyhledávanějších operních režisérů na světě.


Foto: Monika Rittershaus

Alexandrovské předměstí Moskvy, podzim 1571. V Rusku panuje car Ivan IV., svými současníky nazýván „Hrozný“. Pomocí své tělesné gardy, opričniků, zavedl vpravdě teroristický režim, který málokteré zvýhodňuje a mnohé potlačuje. Jako vdovce ho žene přání znovu, a to již potřetí, se oženit. Bylo mu představeno kolem 2000 mladých žen a jedna z nich se měla stát jeho nevěstou. Carova volba padla na krásnou Marfu Sobakinu, dceru obchodníka z Novgorodu. Ta sice miluje bojara Ivana Lykova, podvolí se však vůli monarchy a přání svého otce.

Toto hledání manželky je zasazeno komponováno do tragického příběhu lásky, žárlivosti, intrik, zrady a smrti. Krátce po svatbě totiž Marfa onemocní a za tajemných okolností umírá. Příčinou byl zřejmě jed – kdo ho namíchal a kdy komu dal, vyjde skutečně najevo až na konci.  Do nepřehledného děje je zamícháno hned několik osob: vlivný, mocný opričnik Grigorij Grjasnoj, stejně jako jeho bývalá, stále zoufalejší milenka Ljubaša, a carův bezohledný osobní lékař Bomelius. Car sám nyní vystupuje jako němý, častěji však na něho přichází řeč – a také hudebně je vždy přítomný. Několikrát zazní jeho hymna, jeho zastánci na něho pějí chválu, a přece nade vším leží stín jeho hrůzovlády.

Dílo, které mělo premiéru roku 1899 v Moskvě, patří nepochybně k vrcholům operní literatury své doby. Rimskij-Korsakov napsal nesmírně barevnou partituru s atraktivními úkoly nejen pro pěvce v hlavních rolích, ale i pro sbor a orchestr. Mnohé melodie připomínají ruský folklór, i když se skladatel obešel bez přímých citací. Carská nevěsta je mnohovrstevnaté dílo jak v pohledu na zvolený obsah, který reflektuje nepříliš známou kapitolu ruské historie, tak i vzhledem k hudbě, která v mnoha úsecích jistě patří k tomu nejpůsobivějšímu, co Nikolaj Rimskij-Korsakov složil. 

Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov: Carská nevěsta
Režie: Dmitrij Černjakov
Scéna: Dmitrij Černjakov
Kostýmy: Elena Zaytseva
Světla: Gleb Filshtinsky
Obsazení:
Sobakin – Anatolij Kotscherga
Marfa – Elena Tsallagova
Grjasnoj – Evez Abdulla
Maljuta-Skuratov – Tobias Schabel
Lykov – Pavel Černoch
Ljubaša – Marina Prudenskaya
Bomelius – Stephan Rügamer
Saburova – Irina Rubtsova
Duňaša – Anna Lapkovskaja
Petrovna – Natalia Skrycka

Termíny uvedení:

3. duben 2016 v 19:30
6. duben 2016 v 19:30
10. duben 2016 v 19:30
17. duben 2016 v 19:30

Staatskapelle Berlin
Dirigent: Alexander Vitlin

Sbor Státní opery
Představení je nastudováno v ruštině s německými titulky
Koprodukce Státní opery Unter den Linden s Teatro alla Scala di Milano
www.staatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: