středa 10. února 2016

Eva Kolářová zve do divadla: Novinky z Bavorské státní opery


Po premiéře opery Miroslava Srnky South Pole z 31. ledna žije Bavorská státní opera přípravami na březnovou premiéru Verdiho díla Un ballo in maschera (Maškarní ples). V první sérii toho představení (6. 3. 2016, 9. 3. 2016, 19. 3. 2016, 23. 3. 2016, 28. 3. 2016 a 1. 4. 2016) se za dirigentský pult postaví Zubin Mehta, který rovněž přebírá dirigování Beethovenova Fidelia při jeho znovuuvedení na scéně Bavorské státní opery.

Kromě operních představení zažijí posluchači Zubina Mehtu při dirigování výjimečného díla Arnolda Schönberga Gurre-Lieder (Písně z Gurre), které po 25 letech čekání zazní na 4. Akademickém koncertě. Dirigent o tom díle říká: „Písně z Gurre jsou pro mě mladším bratrem Tristana a Isoldy. Tyto sférické motivy mě prostě nepouští!“ Písně z Gurre jsou v každém ohledu výjimečné dílo: Na scéně se sejde asi 120 členů Bavorského státního orchestru, tři čtyřhlasé mužské sbory a osmihlasý smíšený sbor, složený z členů sboru a speciálního sboru Bavorské státní opery a v neposlední řadě sólisté Stephen Gould, Anne Schwanewilms, Okka von der Damerau, Gerhard Siegel a Goran Jurić. Mluvené slovo obstará vynikající rakouský herec Klaus Maria Brandauer, pro kterého bude toto představení jeho debutem na scéně Bavorské státní opery.  

Arnold Schönberg sám označuje dílo řazené do období pozdního romantismu jako „klíč ke svému vývoji“. Při premiéře konané 23. února 1913 ve vídeňském Musikvereinu za vedení Franze Schrekera zaznamenaly Písně z Gurre mimořádný úspěch u publika – u kterého skladatel osobně nebyl, protože se po hudební stránce chtěl vydat již novou cestou. Příběh vypráví o zamilovaném králi, který kvůli žárlivé královně ztrácí svoji milenku. Ke slyšení je kromě jiného orchestrální předehra symfonického rozměru symfonie, milostná dueta Tove a Waldemara, tajuplný zpěv lesní holubice, děsivý sbor divokých mužů a nakonec panteistický sen ve formě hudebně vystavěného východu slunce.    Foto: web Bavorské státní opery


Arnold Schönberg: Gurre-Lieder
Termíny uvedení:

15.2.2016 ve 20:00
17.2. 2016 ve 20:00
19.2. 2016  v 19:00Účinkují:

Waldemar – Stephen Gould
Tove – Anna Schwanewilms
Lesní holubice – Okka von der Damerau
Blázen Klaus – Gerhard Siegel
Sedlák – Goran Jurić
Vypravěč – Klaus Maria Brandauer

Bavorský státní orchestr
Dirigent: Zubin Mehta
Sbor a speciální sbor Bavorské státní opery
Sbormistr: Sören Eckhoff


www.staatsoper.de

Žádné komentáře: