úterý 15. prosince 2015

Evžen Oněgin v Komische Oper BerlinFoto: web Komische Oper Berlin

Žádná velká opera, ale opravdové city! Barrie Kosky inscenuje Čajkovského Evžena Oněgina. Námět, který na Čajkovského »skutečně zapůsobil« – ve skutečnosti je to jeden z nejdojímavějších milostných příběhů, s okouzlením toužící Taťány, hluboce prožívanou poezií Lenského a povýšenou lehkomyslností Oněgina, který prohrává celé své štěstí.

Čtyři mladí lidé se navzájem stávají osudem. Když básník Lenskij navštíví svoji snoubenku Olgu a přivádí s sebou tajuplného přítele, odehrává se děj kolem Olžiny sestry, introvertní Taťány. S přívalem první lásky propadá Evženu Oněginovi a píše zbožňovanému muži milostný dopis, ve kterém se mu vyznává ze své lásky … Ten však Taťániny city tvrdě odhazuje. Zuřivá hádka Oněgina s Lenským končí katastrofou. O několik let později Oněgin potkává Taťánu znovu – a nyní je to ona, kdo Oněginovu náhlou žádostivou prosbu o lásku nechce vyslyšet… 

Operou Evžen Oněgin se Čajkovskému podařilo prorazit jako operní skladatel a současně jedinečně přispět k modernímu hudebnímu divadlu panoramatem pocitů mladých lidí. Inscenace „lyrických scén“ režiséra Barrie Koskyho  představuje s opulentní scénou, která jako metafora doplňuje poezii postav a jejich tragédii šíří přirozeného prostoru. Evžen Oněgin svádí nezapomenutelnou hudbou a opravdu velkým životním tématem: Co znamená láska, rozhodnutí, zodpovědnost a osud?

Petr Iljič Čajkovskij: Evžen Oněgin
Lyrické scény o třech dějstvích
Libreto: Petr Iljič Čajskovskij a Konstantin S. Schilowski podle stejnojmenného románu ve verších Alexandra Sergejeviče Puškina

Dirigent: Henrik Nánási
Režie: Barrie Kosky
Scéna: Rebecca Ringst
Kostýmy: Klaus Bruns
Dramaturgie: Simon Berger
Sbormistr: David Cavelius
Světla: Franck Evin

Obsazení:
Evžen Oněgin – Günter Papendell
Taťána – Asmik Grigorian
Olga – Karolina Gumos
Lenskij – Aleš Briscein
Larina – Christiane Oertel
Kníže Gremin – Alexej Antonov
Filipjevna – Margarita Nekrasova
Zarecký – Yakov Strizhak
Triquet – Christoph Späth

Sólisté sboru Komické opery


Termíny uvedení:
31.1.2016 v 18:00 (premiéra)

Další termíny uvedení:
3.2. 2016 v 19:30
6.2.2016 v 19:30
26.2.2016 v 19:30
28..2.2016 v 19:30
3.3.2016 v 19:30
12.3.2016 v 19:30
6.7.2016 v 19:30

Přímý přenos mohou zájemci zdarma sledovat 31.1.2016, a to od 18:00 hodin. Přenos zajišťuje The Opera Platform. Večerem osobně provede Barrie Kosky, intendant a režisér Komické opery v Berlíně. Představení bude opatřeno německými a anglickými titulky.

www.komische-oper-berlin.de

Žádné komentáře: