pondělí 9. listopadu 2015

Eva Kolářová zve do divadla: IL TRIONFO DEL TEMPO E DEL DISINGANNO V BERLÍNĚ 
Foto: web Staatsoper Berlin 

Itálie inspiruje. To jistě věděl i Georg Friedrich Händel, když se tam v roce 1706 vypravil. O rok později napsal své první oratorium, které se zároveň mělo stát jedním z jeho nejhezčích.

Co se vlastně stane, když se Krása (Bellezza) dostane mezi fronty Zábavy (Piacere) na jedné straně a Času (Tempo) a poznání (Disinganno) na straně druhé? Musí se mezi nimi rozhodnout. Je vystavena našeptáváním, která sotva mohou být rozmanitější. Zatímco se Piacere pokouší svést Bellezzu k bezstarostnému životu v nepomíjivém mládí a nablýskané nádheře, nemají Tempo a Disinganno místo „tady a teď“ na zřeteli nic jiného než věčnost. Aby unikla smrti a pádu, musí Bellezza hledat cestu, která ji dovede k pochopení. Podívat se do „zrcadla pravdy“, místo toho, abychom se oddávali falešným lákadlům, která nabízí lehkomyslnou zábavu – pouze v tom spočívá cíl a smysl života.

Čtyři alegorické postavy spolu vedou rozpravu, na jejímž konci triumfují Tempo a  Disinganno, zatímco Piacere tahá za kratší konec. Příběh o kráse a pomíjivosti, o skutečně velkých věcech. Oratoriem Il trionfo del Tempo e del Disinganno (Triumf času a pravdy) se mladému Georgu Friedrichu Händelovi podařilo vytvořit strhující dílo. Své první oratorium, které napsal a uvedl v roce 1707 v Římě, je zároveň jedním z jeho nejkrásnějších, plné inspirativní a inspirující hudby, s virtuosními áriemi a mnoha působivými momenty. „Italský Händel“ z obou stran“ – to, že se již záhy proslavil v celé Evropě, je vzhledem k této hudbě naprosto pochopitelné Inscenace Jürgena Flimma, která již byla úspěšně uvedena v Curychu a Madridu, mohou návštěvníci zájemci nyní zažít v Schillerově divadle. 

Georg Friedrich Händel: Il trionfo del tempo e del disinganno (Triumf času a pravdy)

Dirigent: Sébastien Rouland
Režie: Jürgen Flimm
Scéna: Erich Wonder
Kostýmy: Florence von Gerkan
Choreografie: Catharina Lühr
Dramaturgie: Ronny Dietrich, Detlef Giese

Účinkují:
Bellezza – Sylvia Schwartz
Disinganno – Marina Prudenskaja
Tempo – Charles Workman
Piacere – Inga Kalna

Staatskapelle Berlin

Termíny uvedení:

14. 11. 2015 v 19:00
17. 11. 2015 v 19:00
23. 11. 2015 v 19:00

www.staatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: