středa 28. října 2015

Eva Kolářová zve do divadla: Mefistofele v Mnichově


René Pape a Joseph Calleja
Foto: Wilfried Hösl

„Pán stvoření se zřítil do nejtemnějších hlubin, a je nyní tak oslaben, že necítím žádnou radost z toho, abych jej sváděl ke zlu“: Je to rezignovaný, často cynický ďábel, kterého Arrigo Boito – známý jako libretista Verdiho pozdních mistrovských děl Otello a Falstaff – vydestiloval ze dvou částí Goethovy tragédie a učinil jej protagonistou své jediné dokončené opery.

„Duch, který stále neguje“ se ovšem i tady pouští do oné zřejmě nejslavnější sázky v dějinách literatury, která exemplárně ukazuje věčný boj principů dobra a zla. Následná cesta Fausta a Mefistofela není jen cestou prostorem a časem. Vyměřuje také základní existenční situace člověka v jeho vypořádání se se zlem, přičemž nadhazuje otázky, jak svobodný je jedinec vtažený do viny v tom, aby si sám určil svůj osud, a jaký význam má koncept vysvobození pro moderního člověka.

Když teď můžeme na scéně Bavorské státní opery shlédnout Mefistofela, jde o premiéru v rovnou několikanásobném ohledu: Nejenže je tato opera k vidění na této scéně vůbec poprvé, ale také je v Mnichově vůbec poprvé scénicky uvedena.

Ale kdo je vůbec tento Mefistofele? Basista René Pape, který je představitelem titulní postavy, v něm nevidí pouhé ztělesnění zla: „Nevidím to tak omezeně. Pro mě je on spíše hráčem, který svádí člověka, jenž je ve střetu s bohem.“ Také režisér Roland Schwab v něm vidí spíše hráče: „Mefistofele je hrou pokušení.“

Co se stalo s postavou Mefistofela a jak dopadla celá produkce Boitovy opery, mohou nyní v novém provedení vidět a posoudit návštěvníci Bavorské státní opery.


Arrigo Boito: Mefistofele

Dirigent: Omer Meir Wellber
Režie: Ronald Schwab
Scéna: Piero Vinciguerra
Kostýmy: Renée Listerdal
Světla: Michael Bauer
Choreografie: Stefano Giannetti
Dramaturgie: Daniel Menne
Sbormistr: Sören Eckhoff
Vedení dětského sboru: Stellario Fagone


Účinkují:
Mefistofele – René Pape
Faust – Joseph Calleja
Margherita – Kristine Opolais
Marta – Heike Grötzinger
Wagner: Andrea Borghini
Elena – Karine Babajanyan
Pantalis – Rachael Wilson
Nerèo – Joshua Owen Mills

Bavorský státní orchestr
Sbor a dětský sbor Bavorské státní operyTermíny uvedení:
24.10.2015 v 19:00 – premiéra

Další termíny uvedení:

29.10.2015 v 19:00
1.11.2015 v 19:00
6.11.2015 v 19:00
10.11.2015 v 19:00
15.11. 2015 v 19:00
21.6. 2016 v 19:00
24.6. 2016 v 19:00

www.staatsoper.de

Žádné komentáře: