úterý 8. září 2015

Eva Kolářová zve do divadla: Sezóna 2015/16 ve vídeňské Volksoper


I vídeňská Volksoper připravila pro nadcházející sezónu několik operních, operetních, muzikálových a baletních premiér. Zde přinášíme stručné informace k vybraným připravovaným titulům:

 
6. září 2015
U bílého koníčka (Im weißen Rössl)

Zřejmě nejtrvalejší operetní úspěch meziválečného období, některými nazývaný „první německý muzikál“, se vrací na scénu vídeňské Volksoper. Poprvé tu zazní jeho zrekonstruovaná originální verze. Inscenace Josefa E. Köpplingera zavede publikum na cestu emocionálními a zeměpisnými výšinami a hloubkami idylické oblasti Solné komory.

 
17. říjen 2015
Mitch Leigh: Muž z kraje La Mancha

Muzikálová klasika slaví 50. narozeniny: Muž z kraje La Mancha (The Man of La Mancha) byl poprvé uveden 22. listopadu 1965 na Brodwayi. Zmatený španělský rytíř bojující proti větrným mlýnům jako hlavní muzikálový hrdina? Tento odvážný čin byl odměněn rekordní řadou více než 2.300 provedení, a dodnes se toto dílo těší nepřetržité oblibě. Roli „rytíře smutné postavy“ poprvé ztvární Robert Meyer.

 
14. listopad 2015
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni

Mozartovo mistrovské dílo Don Giovanni je zřejmě jedním z nejbohatších děl operní literatury: komedie i tragédie, obraz mravů doby svého vzniku a současně nadčasové divadlo. Operu režíruje divadelní mág Achim Freyer, který současně navrhl scénu a kostýmy. V Donu Giovannim vidí archetyp: „ohromná hnací síla, silný, nevyhnutelný“, který přináší do našeho života pohyb a světlo.

 
16. prosinec 2015
Emmerich Kálmán: Čardášová princezna

Na 17. listopad 2015 připadá 100. výročí premiérového uvedení operety Čardášová princezna, která jako sotva nějaké jiné dílo svého žánru odráží náladu zkáz 1. světové války:  „Toto celé slzavé údolí je pro mě nočním lokálem“, „Víš, jak dlouho se ještě bude země otáčet …“ Před těmito kulisami krouží knížecí syn Edwin a varietní zpěvačka Sylva Varescu kolem své nerovné lásky, kterou se pokouší Edwinův otec zmařit …


24. leden 2016
Robert Wright, George Forrest: Kismet (muzikál)

Pro svůj muzikál Kismet, odehrávající se ve středověkém Bagdádu, zadaptovali Robert Wright a George Forrest melodie Alexandra Borodina. Několik týdnů před premiérou Knížete Igora, Borodinovy jediné opery, se publiku poprvé představí orientální pohádkový muzikál s  Rodney Gilfrym v hlavní roli.


20. únor 2016
Der Kongress tanzt
Premiere am 20.02.2016

Werner Richard Heymann složil hudbu k e klasickým filmům jako „Ti tři od benzínové pumpy", „Ninočka" a v roce 1931 k filmu Erik Charella „Kongres tančí“. V době konání Vídeňského kongresu v roce 1815 se ruský car zamiluje do rukavičkářky Christel. Rakouskému kancléři Metternichovi to přichází velmi vhod,  protože tato známost by mohla odvést carovu pozornost od státních záležitostí. Car si však přivezl s sebou dvojníka …


19. březen 2016
Alexandr Borodin: Kníže Igor

Alexandr Borodin pracoval čtvrtstoletí na své jediné opeře, a přesto ji nedokončil.  Torzo pak završil Alexandr Glazunov. Mohutné sborové scény, Polovecké tance a precizně vytvořené hlavní postavy dělají z Knížete Igora hned po Borisi Godunovi nejdůležitější ruskou národní operu.

 
3. duben 2016
Richard Rodgers: The Sound of Music (Za zvuků hudby)

Činorodou novicku Maria Rainerová je poslána do domu ovdovělého barona von Trappa, aby se starala o jeho sedm dětí. Bývalý kapitán vojenského námořnictva, který své potomky vychovává vojenským drilem, je vůči nekonvenčním Mariiným metodám zpočátku skeptický. Brzy mu i dětem však přiroste Maria k srdci. Začíná dobrodružný útěk Trappovy rodiny před nacisty.

Jerry Bock (muzikál): Anatevka

V ukrajinské vsi Anatevka žije na počátku 20. století chudý mlékař Tevje se svou ženou Goldou a jejich pěti dcerami. Tři z nich se vdají jinak, než si otec přeje. Tevje však dodržuje tradice a žije svůj život dál, dokud car nenařídí vystěhování židů. Tevje a Golda se s oběma nejmladšími dcerami vystěhují do Ameriky. V roli Tevje se představí Kurt Rydl.

www.volksoper.at

Žádné komentáře: