pondělí 13. července 2015

Eva Kolářová zve do divadla: Srpen a září 2015 v Berlíně - Daniel Barenboim a West-Eastern Divan Orchestra se letos opět vrací na berlínskou WaldbühneLetní turné zakončí West-Eastern Divan Orchestra s dirigentem Danielem Barenboimem 15. srpna na berlínské Waldbühne. Na podzimní koncert s díly W. A. Mozarta Maurice Ravela zamířilo více než 15 000 diváků. Posledních šest týdnů byl orchestr s Danielem Barenboimem na cestách po světě.

Začátek úspěšných hudebních aktivit tohoto léta předznamenal nově založený festival v  Teotro Colón v Barenboimově rodném městě Buenos Aires. Velmi kladně přijaté koncerty s Marthou Argerich a dalšími hostujícími umělci tvořily jádro jedenáctidenního festivalu v Colónu, který navštívilo více než 16 000 posluchačů. Festival v Luzernu, BBC Proms a salcburské Festspiele byly dalšími zastávkami, než 110 členů orchestru s dirigentem Barenboimem přistálo v Berlíně.

15 let od založení arabsko-izraelského orchestru ukazuje, že základní myšlenka orchestru každodenně vzájemně spolupracovat funguje i v politicky obtížných dobách. O letošním letním turné Daniel Barenboim říká: „Hudebníci mají samozřejmě na konflikt různé názory. Letos byly diskuse ještě ostřejší než jindy. Ale i přes válečný konflikt ani jeden hráč  vystoupení neodřekl. Všechny koncerty jsme odehráli v plném počtu a z toho mám velkou radost.“

Historie West-Eastern Divan Orchestra začala v roce 1999, kdy Daniel Barenboim a literární vědec Edward Said na workshopu ve Výmaru poprvé sdružili izraelské a arabské hudebníky. Z dočasného orchestrálního projektu mezitím vyrostlo renomované těleso, které hostuje v nejvýznamnějších koncertních sálech, mj. v newyorské Carnegie Hall, na BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall a pravidelně vystupuje na festivalu v Lucernu a na salcburských Festpiele.

Sobota 15. srpna 2015 v 19:00 
Ludwig van Beethoven: Trojkoncert C dur, op. 56
Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 4 f moll, op. 36

West-Eastern Divan Orchestra
Dirigent: Daniel Barenboim

Berlín, Waldbühne

Operní a koncertní sezóna 2015/2016 začíná v Berlíně 3. září. 

Arnold Schönberg: Zjasněná noc, op. 4 (úprava pro smyčcový orchestr)
Pět orchestrálních kusů, op. 16
Variace pro orchestr, op. 31

Staatskapelle Berlin
Dirigent: Daniel Barenboim

3. září 2015 v 19:00 hodin


Na 12. září je pak připravena zahajovací slavnost s intendantem Jürgenem Flimmem, Danielem Barenboimem, Staatskapelle Berlin, sborem Státní opery, sólisty, členy Mezinárodního operního studia a dalšími. Akce se koná v současném působišti Státní opery Berlín, tedy v Schillerově divadle.

12. září 2015 15:00 – 21.00
Schillerovo divadlo v Berlíně

Prvním abonentním koncertem je vystoupení dvou špičkových umělců – Daniela Barenboima a Marthy Argerich. 

Ludwig van Beethoven: Klavírní koncert B dur op. 19
Edward Elgar: Symfonie č. 1 As dur, op. 55

Klavír – Martha Argerich
Staatskapelle Berlin
Dirigent: Daniel Barenboim

21. září 2015 ve 20:00
22. září 2015 ve 20:00

www.staatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: