pátek 26. června 2015

Eva Kolářová: FOK a Adam Plachetka v Obecním domě
Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK završil svoji 80. sezónu dvěma červnovými koncerty, na kterých s ním vystoupil basbarytonista Adam Plachetka. Navštívila jsem první z nich, tedy středeční.

V první části koncertu jsme vyslechli Schubertovu Velkou symfonii, kterou skladatel dokončil v roce 1828. Jednu symfonii v téže tónině, tedy C dur, napsal Franz Schubert už v roce 1818, a proto se pro odlišení vžilo pro rozsáhlou symfonii vzniklou o 10 později označení Velká.

Po přestávce zazněla hudba zcela jiná - úryvky z operního díla Richarda Wagnera. Po předehře se na pódiu objevil Adam Plachetka, kterého jsem Wagnera slyšela zpívat poprvé. Je asi zbytečné popisovat, jak krásným hlasem umělec vládne. Mně se jeho podání i s krásnou němčinou velmi líbilo a myslím, že nádherná árie Wolframa O du, mein holder Abendstern z opery Tannhäuser byla vybrána jako podařený závěr koncertu (pokud nepočítáme přídavek). Stále si cením i pěvcova kultivovaného a velmi sympatického vystupování a doufám, že takovým Adam Plachetka zůstane.

Je jen škoda, že na takový večer přijdou do Smetanovy síně posluchači, kteří si tam „odskočili“ v turistickém oblečení včetně batůžků, kšiltovek a balené vody (konkrétně to byla početná skupina Asiatů v přízemí). Asi je však zaujala jen první část koncertu, protože po přestávce zůstala většina jimi obsazených míst prázdná…


FRANZ SCHUBERT: Symfonie č. 9 C dur „Velká“ 
RICHARD WAGNER:
Mistři pěvci norimberští: Předehra
Monolog Hanse Sachse „Was duftet doch der Flieder“
Monolog Hanse Sachse „Wahn! Wahn! Überall Wahn!“
Parsifal: Hudba k proměně
Tannhäuser
árie Wolframa „Blick ich umher in diesem edlen Kreise“
árie Wolframa „O du, mein holder Abendstern“

Adam Plachetka – basbaryton
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Jac van Steen – dirigent

 Obecní dům v Praze, Smetanova síň
24. a 25. červen 2015 v 19:30 hodin

Žádné komentáře: