čtvrtek 26. února 2015

Eva Kolářová zve do divadla: „JIŽNÍ PÓL“ v Bavorské státní opeřeV sezóně 2015/16 se v Bavorské státní opeře vypravíme na Jižní pól. Mladý český skladatel Miroslav Srnka pracuje s australským spisovatelem Tomem Hollowayem na díle South Pole, opeře v anglickém jazyce s tématem objevení Jižního pólu. Premiéra této opery vznikající na zakázku je naplánována na 31. leden 2016.

Děj opery se opírá o stejnojmenný název výpravy dvou konkurenčních expedic na Jižní pól –  jednu  vedl Brit Robert Scott, v čele druhé stál norský badatel Roald Amundsen. Jde o cestu dvou skupin, které na sebe zčásti paralelně narážejí a zčásti se fázově posouvají. Půjde o typ „dvojité opery“, jejíž příběhové linie synchronně začínají a poté se postupně rozcházejí.

Děj sleduje skutečné události: Robert Scott připravoval svou expedici za velké spoluúčasti veřejnosti, byl to kombinovaný vědecký a „sportovní“ podnik – vedle shromažďování geologických a geografických poznatků šlo o to, že Angličané chtěli Jižního pólu dosáhnout jako první. 

Roald Amundsen plánoval svoji cestu tajně: Předstíral, že chce vyrazit na Severní pól; šlo mu vlastně pouze o to, aby se na Jižní pól dostal jako vůbec první člověk.

Děj opery začíná telegramem, který Amundsen poslal Scottovi z Madeiry a kterým zahájil závody o dobytí pólu. Díky kombinaci mnoha faktorů dorazil Amundsen se svým týmem do cíle expedice měsíc před Scottem. Scott a jeho čtyřčlenný doprovod nejen že přišli příliš pozdě, ale navíc při zpáteční cestě zemřeli ve sněhové bouři.

Oba vyprávěné linie se neustále přibližují, na Jižním pólu se téměř setkají, a poté se zase rozejdou. Na určité okamžiky zazní „konkrétní“ hudba. Obě expedice si totiž na Jižní pól s sebou berou gramofony. Scottovou poznávací melodií je květinová árie z Carmen (v nahrávce Enrica Carusa), Amundsena pak provází Solvejžina píseň z Peer Gynta. Dalšími poznávacími okamžiky budou postupné umrzání a smrt Scottových společníků.     

Hudebního nastudování se ujme generální hudební ředitel bavorské státní opery Kirill Petrenko. Poprvé ve své kariéře bude dirigovat premiéru celovečerní opery. Objevitele Jižního pólu Roberta Falcona Scotta a Roalda Amundsena, kteří počátkem 20. století usilovali o to, aby jako dobyli Jižní pól, ztělesní Thomas Hampson (Amundsen) a Rolando Villazón (Scott). V dalších rolích se objeví Tarra Erraught jako Scottova žena Kathleen a Mojca Erdmann jako Amundsenova přítelkyně. Režie se ujme Hans Neuenfels, který v Bavorské státní opeře naposledy režíroval Mucciniho Manon Lescaut.     

www.bayerische-staatsoper.de

Žádné komentáře: