neděle 1. února 2015

Eva Kolářová: Mozart a Strauss v RudolfinuV posledních lednových dnech se v Praze po tři večery rozezněla Dvořákova síň hudbou Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Strausse. Navštívila jsem koncert konaný v pátek 30. ledna.
V první části programu se jako sólista v Mozartově Klavírním koncertu B dur představil německý klavírista Lars Vogt. Toto dílo, které je posledním klavírním koncertem skladatele, není na poslech efektní, je v něm ovšem množství jemných a vroucích míst. Mně se podání tohoto sympatického umělce líbilo a myslím, že s orchestrem si dobře rozuměl. Pozorné publikum zaplněného sálu si vyžádalo přídavek, kterým byl Brahmsův valčík As dur, opus 39 č. 15.
Po spíše intimním Mozartovi přinesla druhá část koncertu kontrast v podobě symfonické rapsodie ze Straussovy opery Elektra. Při jejím poslechu jsem si připomněla skvělé operní představení v Městském divadle v Norimberku v červenci 2012. Nastudování filharmoniků s dirigentem Manfredem Honeckem bylo neméně působivé. Těžko říci, kdo z bohatého nástrojového obsazení (jak ostatně Richard Strauss řekl, na téma vraždy není možné zkomponovat komorní hudbu) zahrál lépe – smyčce (překrásné sólo houslisty Josefa Špačka), dechy či skupina bicích nástrojů. Pro mě bylo provedení Elektry velkým zážitkem a hudebníkům a panu dirigentovi patří velký dík. I bez ovací vstoje, v Praze tak častých, byl potlesk publika dlouhý a upřímný.

Mimochodem – když jsem se dívala na webové stránky Larse Vogta, narazila jsem tam na Nietzscheho slova Leben ohne Musik ist ein Irrtum (Bez  hudby je život omylem).

Program
WOLFGANG AMADEUS MOZART: Klavírní koncert č. 27 B dur KV 595

RICHARD STRAUSS: Symfonická rapsodie z opery Elektra op. 58

Klavír – Lars VOGT 
Dirigent – Manfred HONECK

28., 29. a 30. leden 2015 v 19:30 hodin
Rudolfinum, Dvořákova síň

Žádné komentáře: