pondělí 12. ledna 2015

Nejkrásnější Rybovka těchto Vánoc


Když už se má splnit nějaký sen, tak to musí opravdu stát za to. Moc jsem si přála si o těchto Vánocích JEDNOU zazpívat Rybovku. Než jsem se nadála, už to byly dvě, a neuplynul ani rok a stála jsem ve sboru potřetí. :-) A tentokrát na opravdu nejkrásnější Rybovce těchto Vánoc. Jako posluchačka a sboristka jsem ji tentokrát prožila 5x, ale jen tato byla součástí mše svaté.

Když jsem četla, že sólové party bude zpívat čtveřice Markéta Böhmová, Lucie Karafiátová, Zoltán Korda a nestor brněnských pěvců pan Richard Novák, upřímně se mi zatajil dech. Něco takového jsem opravdu nečekala - já si zazpívám s panem Novákem? Páni!

Osvědčená sestava sborů a orchestru z petrovské Rybovky v čele se stále se usmívajícím Petrem Kolařem, sólisty a vynikajícím varhaníkem Martinem Jakubíčkem se sešla v nádherném kostele u jezuitů, aby na poslední brněnské nedělní mši v 9 večer ukončila tyto Vánoce. Přítomen byl i otec Martin Bejček, který má zásluhu na vytvoření nových varhan od firmy Mathis.

Ještě, než začala samotná mše, připravil mi Petr Kolař pěknou "podpásovku" (příště prosím dopředu varovat!!! :-D) v podobě písně O Holy Night. Mám ji nesmírně ráda a tak dlooooouho jsem toužila po tom ji někde slyšet naživo (že ji budu zpívat, jsem ani nedoufala!). Takže dojmout mě hned na začátku a "dorazit" mě Tichou nocí, tomu říkám nejlepší příprava na mou největší srdcovku Rybovku, kde míst, kdy nemůžu dojetím zpívat, je celá řada. :-) Markéta Böhmová svůj part O Holy Night zazpívala neskutečně nádherně a, když si teď ještě pouštím nahrávku, znovu si užívám ten krásný hlas. Jedinečně zabarvený hlas Lucie Karafiátové dostal příležitost v Tiché noci a krásně se nesl v dlouhé akustice.

A pak už přišly nezaměnitelné úvodní 4 tóny České mše vánoční a perfektní výkony pánů Zoltána Kordy a Richarda Nováka. Petr Kolař nám nezapomněl zavčas naznačit, že se máme usmívat :-), a sám během této nádherné skladby zářil obrovským nadšením. Měli jste pocit, že vás vnímá - každého jednotlivě. Stále pohledem putoval od jednoho k druhému, oceňoval výkony jednotlivců i skupin a udržoval velmi příjemnou náladu. To je radost pracovat pod člověkem, který to dělá s láskou a s hlubokou pokorou!

Na co budu dlouho pamatovat, to bylo mé první setkání s těmi nádhernými varhanami. Tak jasný čistý zvuk se jen tak neslyší a, když stojíte vedle nich, obdivujete, jak jsou obrovské. Pan Jakubíček si s nimi vyloženě vyhrál a předvedl nám celou škálu rejstříků včetně zvonkohry, která pro řadu z nás byla velkým překvapením. Rybovku zahranou na zvony jsem opravdu ještě neslyšela! Fortissima hřměla na celý kostel, až mám "podezření", že vím, od čeho je prasklá ta zeď na levé straně z pohledu z kúru. :-D Jako by ty varhany samy motivovaly k tomu, abychom se do zpěvu pořádně opřeli a zpívali naplno.

K přijímání zazněla ve velmi kvalitním podání Markéty Böhmové Rybova píseň "Rozmilý slavíčku". Jako bych v ní slyšela typický Mozartův styl. :-) Obdivuji velmi hru paní flétnistky!

Rybovka na Petrově byla nádherná, ale výkony sólistů při této byly ještě o stupeň lepší. Čistý zpěv, přesné nástupy, mohutné hlasy a velmi kvalitní výslovnost zaručily vysokou kvalitu. A na závěr poslední "Narodil se Kristus Pán" těchto Vánoc zazpívaný s obrovskou radostí a nadšením.

Vím, že pro hodně lidí je dostupnější Rybovka v koncertním provedení, ale stále víc se ujišťuji o tom, že patří do kostela na mši - tak, jak ji Ryba složil. V tu chvíli totiž opravdu pochopíte, o čem se v ní zpívá. Skladatel byl opravdu génius, když dokázal napsat něco tak nádherného. Už jen když si přečtete samotný text, vidíte před sebou celou tu krajinu s lesem, horami, pastýři... Vezměte si například: "Měsíc krásně plápolá, světlý je sad, obora, denice již vychází, z hájů volá zvěř, cvrlikáním přelibým ptáčků zvučí keř, rozléhá se les..." Není to nádhera? :-D

Ještě jednou moc děkuji panu Kolařovi za příležitost zúčastnit se všech Rybovek a sboru a orchestru, kteří mě srdečně přijali mezi sebe. Bylo mi s vámi všemi moc dobře. Těším se na setkání na další Rybovce! :-)

2 komentáře:

Vaclav Vaclavovsky řekl(a)...

Vážená "kolegyně", Vaše řádky jako by šly i z našich úst. Také jsme se připojili a ještě nyní z toho žijeme. Konstatovali jsme, že to byl životní zážitek konce vánoční doby. S Petrem jsme toho spoustu prožili a jen litujeme, že odešel do Brna a nemá možnost už za námi dojíždět do PV. Je pro nás obrovskou ctí a radostí aspoň jednou v roce si pod "mistrem" opět zazpívat. Díky za výborný článek.

Dana Šimková řekl(a)...

No to je nádhera! Moc děkuju za Vaše dojmy. :-) Jak se na sebe lidé navzájem těší a mají radost z nádherné hudby, to pak teprve vznikne nezpomenutelné dílo! Mějte se moc krásně a třeba si zase spolu za rok zazpíváme. :-)