středa 21. ledna 2015

Eva Kolářová zve do divadla: Osterfestspiele 2015 v Salcburku


Velikonoční festival Osterfestspiele Salzburg  který se uskuteční ve dnech 28.3. až 6.4.2015, je letos ve znamení italské a ruské hudby. Vedle veristických oper Cavalleria rusticana a Pagliacci  s Jonasem Kaufmannem tvoří stěžejní body festivalu Verdiho Messa da Requiem a díla Petra Iljiče Čajkovského a Dmitrije Šostakoviče. Na festival se v inscenaci Péťa a vlk Sergeje Prokofjeva vrací i dcera Herberta von Karajana Isabel.

V tomto roce zažijí návštěvníci poprvé kombinaci veristických oper Cavalleria rusticana (Sedlák kavalír) Pietra Mascagniho a Pagliacci (Komedianti)  Ruggera Leoncavalla. Touto premiérou zahájí 28. března 2015 zahájí Christian Thilemann svoji třetí sezónu ve funkci uměleckého ředitele festivalu. Režií a scénou byl pověřen Philipp Stölzl, jeden z nejžádanějších režisérů své generace, kostýmy navrhla Ursula Kudrna.

Na seznamu umělců, kteří v této operní produkci vystoupí, se v první řadě objevuje Jonas Kaufmann, který patří k nejvýznamnějším tenoristům současnosti. Na salcburské Osterfestspiele se vrací po svém Donu José (Carmen) z roku 2012 jako Turiddu/Canio. V Sedláku kavalírovi vystoupí Liudmila Monastyrska jako Santuzza, Annalisa Stroppa jako Lola, Stefania Toczyska jako Lucia a Ambrogio Maestri jako Alfio. V Komediantech se v úloze Neddy objeví Maria Agresta, v dalších rolích pak  Dmitri Platanias (Tonio), Tansel Akzeybek (Beppe) a Alessio Arduini (Silvio).

Pod taktovkou Christiana Thielemanna zazní Verdiho Messa da Requiem.  Se sopranistkou Ljudmilou Monastyrskou a tenoristou Jonasem Kaufmannem vystoupí také mezzosopranistka Anita Rachvelishvili, basista Ildar Abdrazakov a sbor Bavorského rozhlasu.

Na orchestrálních koncertech uslyší posluchači významná díla Petra Oljiče Čajkovského a Dmitrije Šostakoviče: Čajkovského 6. symfonie („Patetická“) bude dirigovat Christian Thielemann 10. Šostakovičovu symfonii příští hostující dirigent festivalu Daniele Gatti. Jako sólisté se představí dvě hvězdy mladší generace – houslista Nikolaj Znajder, který přednese sólový part v Šostakovičově 1. houslovém koncertu a moll, a klavírista Arcadi Volodos, který přednese sólový part v Čajkovského klavírním koncertu č. 1 b moll.

Nikolaj Znajder navíc vystoupí jako dirigent na Koncertu pro Salcburk, kde zazní Čajkovského Italské capriccio a vybrané scény z Prokofjevova baletu Romeo a Julie. Christian Thielemann bude dirigovat druhou polovinu koncertu, kdy zazní intermezza z Komediantů a Sedláka kavalíra a hudba z Prokofjevovy hudební pohádky Péťa a vlk.  K tomu se podařilo získat účast Isabely Karajan, která se na Osterfestspiele vrací po svém vystoupení v roce 2011.

Podrobný program festivalu je uveden na webových stránkách www.osterfestspiele-salzburg.at.

OSTERFESTSPIELE SALZBURG 2015
Festival založený Herbertem von Karajanem

Umělecké vedení: Christian Thielemann
Sächsische Staatskapelle Dresden

28. březen – 6. duben 2015
ww.osterfestspiele-salzburg.at

Žádné komentáře: