sobota 8. listopadu 2014

Přijměte pozvání na jedinečný zážitek - Titanic Live 2015

14. června 2015 proběhne v pražské O2 aréně jedinečné "představení" Titanic Live 2015. Příznivci oscarového snímku Titanic od Jamese Camerona se mohou těšit nejen na nezapomenutelný příběh na 24 m širokém filmovém plátně, ale i na živý orchestrální doprovod v podání Českého národního symfonického orchestru, pěveckého sboru a keltských hudebníků pod taktovkou dirigenta Justina Freera.

Celé turné začíná 27. 4. v londýnské Royal Albert Hall, odkud směřuje přímo do Prahy, pak do Německa, Vídně... a končí 28. 6. v Paříži. Český národní symfonický orchestr se bude podílet na představeních v České republice, v Německu a v Rakousku.


Pro příznivce Titaniku to bude mimořádné i tím, že se film bude promítat v původní délce. Naživo zazní nejen irské skladby z podpalubí, ale i Straussovy valčíky, "Intermezzo" z Massenetovy Thais a píseň "Blíž k Tobě, Bože můj", kterými vynikající lodní orchestr zpříjemňoval plavbu a svým hrdinským činem během potápění se zapsal do historie. Nebude samozřejmě chybět ani naživo zahraná nádherná hudba Jamese Hornera.

Vstupenky na Titanic Live 2015 jsou k dispozici na stránkách Ticketportalu v cenových relacích od 1290,- do 4900,-. Pokud byste měli zájem o návštěvu představení v některém z dalších evropských měst, navštivte stránku http://www.titanic-live.com/tour-dates/, kde jsou i další informace o tomto programu.


Trocha historie pro milovníky klasické hudby

Historií potopení Titaniku se zabývám už 16 let a v současné době píšu o této lodi knihu. Při studování dostupných materiálů jsem našla zajímavé informace o lodním orchestru a pořádaných koncertech během plavby.

Pro pasažéry 1. a 2. třídy bylo k dispozici 8 hudebníků jejichž hlavním kapelníkem byl Wallace Henry Hartley. Repertoár zahrnoval 352 skladeb různých žánrů od klasické hudby, operních árií, předeher a písní, přes náboženské chorály a taneční hudbu, až po valčíky a ragtime. Hudebníci museli nejen zvládat všechny party zpaměti, ale při výběrovém řízení prokázat i to, že znají přesná pořadí skladeb v seznamu a jsou schopní při vyslovení čísla okamžitě začít hrát. Například předehra z Lazebníka sevillského měla číslo 1. :-)Členové tohoto orchestru se v minulosti plavili na celé řadě lodí nejen společnosti White Star Line, ale i konkurenční Cunard Line. Někteří přešli na Titanic přímo z lodě Carpathia, která sehrála tak významnou úlohu při zachraňování přeživších.

Dodnes se stále spekuluje o tom, jakou skladbu hrál orchestr jako poslední. Existuje hned několik svědectví, která vypovídají, že jako poslední zazněla píseň "Blíž k Tobě, Bože můj" (kterou uslyšíte i v Cameronově filmu), jiní tvrdí, že to byla náboženská píseň "Autumn". Kapelník Hartley si dávno před nastoupením na Titanic povídal se svými kolegy o tom, co by hráli, kdyby se loď potápěla. Tento 33letý hudebník byl hluboce věřící a měl velmi rád skladbu "Blíž k Tobě, Bože můj". Přiznal se, že by hrál právě ji. Není samozřejmě vyloučeno, že v noci 15. dubna 1912 zazněly obě skladby.

Pracovní náplní orchestru na Titaniku bylo nejen hrát během nastupování pasažérů na loď, ale i při obědech, večeřích a bohoslužbách a setkali jste se s ním i na promenádách, v kavárnách a v restauraci. Podle potřeby se hráči rozdělili, aby mohli zároveň vystupovat v 1. a 2. třídě, pořádaly se koncerty a hudebníci rádi zahráli i skladby na přání.

V neděli 14. dubna se večer konal v 1. třídě koncert, kterého se účastnila většina pasažérů 1. třídy. Ve 2. třídě se sešli pasažéři při večerní bohoslužbě pořádané reverendem Ernestem Carterem (asi 100 lidí). O hudební doprovod se v tomto případě postarali sami pasažéři a po skončení hned navázali improvizovaným koncertem. Jako poslední zazněla árie z Flotowovy Marty "Letzte Rose" v podání vynikající zpěvačky té doby Mathilde Francoise Weiszové. Jak se později svěřila svému manželovi, měla při zpěvu velmi stísněný pocit. Nemohla ani tušit, že několik minut po dozpívání narazí Titanic na ledovec...

Žádné komentáře: