středa 5. listopadu 2014

Eva Kolářová zve do divadla: Zápisník zmizelého / Lidský hlas LEOŠ janáček / francis poulenc

V květnu 1916 1916 objevil Leoš Janáček v novinách básně, které pocházely z deníku „zmizelého“. Selský syn Janek se zamiloval do cikánské dívky Zefky. Když otěhotněla, rozhodl se, že zůstane s ní a v noci zmizel ze vsi. V jeho pokoji pak rodiče později najdou záznamy o jeho lásce, zoufalství a rozhodnutí utéci. Básně inspirovaly Janáčka skladatele ke zhudebnění, neboť v tomto dramatu našel sám sebe. Jako 61letý muž se hluboce zamiloval do pětadvacetileté ženy.   
Zápisník zmizelého je stejně velkolepé dílo jako skladatelovy opery. Obsazení je neobvyklé – za doprovodu klavíru zpívá tenorista a altistka, ke kterým se chvílemi přidá trojhlasý ženský sbor. Zápisník zmizelého je mistrovským dílem erupční analýzy duše a zobrazením postupného osamění.

Ve zcela jiné hudební a společenské atmosféře se pohybuje Poulencova jednoaktovka La voix humaine (Lidský hlas) z roku 1959. Žena, kterou opustil její milý, telefonuje s mužem, kterého pořád ještě miluje a pokouší se vrátit zpět to, co se stalo. Její partner zůstává neviditelný a bez hlasu. Ve své nepřítomnosti se jeví jako bezohledný, nezúčastněný a znepokojivě tichý.  Při posledním, trýznivém loučení zažívá žena všechny myslitelné stavy pohybující se mezi klidem a zoufalstvím, nadějí a úpěnlivými prosbami.

Leoš Janáček: Zápisník zmizelého
Písňový cyklus pro tenor, alt, tři ženské hlasy a klavír

Francis Poulenc: Lidský hlas
Text: Jean Cocteau
Lyrická tragédie o jednom dějství  

Režie: Isabel Ostermann  
Výprava: Stephan von Wedel
Dramaturgie: Detlef Giese

Mezzosoprán (Lidský hlas): Carolin Löffler
Tenor (Zápisník zmizelého): Benedikt Kristjánsson
Vokální trio: Caroline Seibt, Lena Haselmann, Alexandra Schulz

Státní opera Berlín v Schillerově divadle

7. listopad 2014 ve 20:00 hodin – premiéra 

Další termíny:

8. listopad 2014 ve 20:00 hodin
12. listopad 2014 ve 20:00 hodin
14. listopad 2014 ve 20:00 hodin
22. listopad 2014 ve 20:00 hodin
23. listopad 2014 ve 20:00 hodin


Žádné komentáře: