sobota 22. listopadu 2014

Eva Kolářová zve do divadla: FAUSTOVO PROKLETÍ V NORIMBERKUPoté co státní intendant Peter Theiler zahájil svoji první norimberskou sezónu 2008/2009 operou Hectora Berlioze Benvenuto Cellini, dostává se nyní na program Státního divadla v Norimberku dílo zřejmě nejoriginálnějšího skladatele francouzského romantismu. 

La damnation de Faust (Faustovo prokletí) je velmi osobní variantou faustovské látky, kterou Goethův obdivovatel Hector Berlioz zkomponoval v roce 1846.

Osamělost a život jsou pro Fausta utrpením. Východisko vidí jen v sebevraždě. Najednou však před ním stojí Mefisto a slibem, že mu splní všechna přání, vláká Fausta do svých sítí. Mefisto nechá unést Fausta pomocí duchů do země snů. Ve Faustových snech se zjevuje obraz Markétky, do které se Faust přesně podle Mefistových plánů zamiluje.  Štěstí zamilované dvojice je však klamavé, protože Faust se obává důsledků spojení s mladou dívkou. Markétka pak nechtěně zaviní smrt své matky a sama je odsouzena k smrti. Faust chce dívku zachránit, a tak prodá svou duši Mefistovi. Mefistův podvod poznává Faust příliš pozdě. 

Svou dramatickou legendou Faustovo prokletí, která měla premiéru v roce 1846, navázal Berlioz na velkou tradici zpracování faustovského tématu. Navazuje sice na Goethovu literární předlohu, v podstatných bodech se však od původní německé verze odchyluje. Faust je zde proklet ne kvůli paktu s ďáblem, ale je to cena za jeho lásku k Markétce – a není, jako je tomu u Goetha, zachráněn. Faustovo prokletí není opera, ale dílo spojující prvky opery, oratoria, baletu a symfonie. V neposlední řadě je to také fascinující moderní dílo. Skladatel zavádí posluchače do opojných hudebních obrazů plných dramatických situací a překvapivých, často bizarních zvuků. Je to dílo plné hudebních a dramatických zvláštností, které posluchačům zaručí vzrušující večer v operním domě. 

Hector Berlioz: Faustovo prokletí
Dramatická legenda o čtyřech dějstvích
Text: Hector Berlioz a Almire Gandonnière, podle předlohy Goethova díla „Faust I“, kterou přeložil Gérard de Nerval

Dílo je nastudováno ve francouzštině a opatřeno německými titulky
Koncertní provedení

Premiéra: 22.11.2014 v 19:30 hodin
Dramatische Legende in vier Teilen von Hector Berlioz

  Účinkují:
Dirigent: Guido Johannes Rumstadt

Uwe Stickert, Antonio Yang, Daniel Dropulja, Roswitha Christina Müller, Pascal Gerner,  Max Lochmüller, Philipp Pätzold, Dominik St. Pierre

Státní filharmonie Norimberk
Sbor Státního divadla v Norimberku
Sbor Státního divadla v Norimberku Sbormistr: Tarmo Vaask
Členové Chlapeckého sboru v Norimberku

Další termíny uvedení:
6.12.2014 v 19:30 hodin
18.12.2014 v 19:30 hodin
22.12.2014 v 19:30 hodin
11.1.2015 v 19:00 hodin
21.1.2015 v 19:30 hodin

www.staatstheater-nuernberg.de

Žádné komentáře: