pátek 31. října 2014

Jaroslav Sovinský: Georges Bizet: CARMEN (základní vstupní informace před přenosem z MET)V sobotu 1. listopadu 2014 se dostaneme v rámci probíhající sezóny přímých přenosů z newyorské Metropolitní opery ke třetímu přenosu, a sice přenosu proslulé opery francouzského skladatele Georgese Bizeta (1838 – 1875) Carmen. Libreto napsali francouzští dramatikové a libretisté Henri Meilhac (1831 – 1897) a Ludovic Halévy (1834 - 1908) podle stejnojmenné novely (z r. 1845) francouzského spisovatele, historika a archeologa Prospera Mériméea (1803 - 1870). Premiéra opery se uskutečnila v Paříži (Opéra-Comique) 3. března 1875 (tato verze měla mluvené dialogy spojující jednotlivé zpěvní pasáže). Pro pozdější uvedení opery ve Vídni (1875) přikomponoval na přání vedení vídeňské Dvorní opery francouzský skladatel Ernest Guiraud (1837 - 1892) recitativy, které nahradily dialogy, a staly se běžnou součástí dalších uvedení opery. Nicméně v současné době se občas objevuje i uvedení verze s mluvenými dialogy.

Libreto opery viz zde:
- ve francouzštině, němčině a španělštině: http://www.operafolio.com/list_of_opera_libretti.asp

Osoby a hlasové obory:
Carmen, cikánka (mezzosoprán); Frasquita (soprán) a Mercédès (soprán či mezzosoprán), cikánky, její družky; Don José, seržant (tenor); Moralès, seržant (baryton či bas); Zuniga, poručík (bas); Micaëla, vesnická dívka (soprán);  Escamillo, zápasník s býky (baryton či basbaryton); Dancaïre (Dancaïro), vůdce pašerácké /podloudnické/ bandy (tenor či bas, uváděn i baryton); Remendado, pašerák /podloudník/ (tenor); Lillas Pastia, hostinský (mluvená role/němá role); horský vůdce (mluvená role); vojáci, mladí muži, dělnice z tabákové továrny, Escamillovi přívrženci, zápasníci s býky, cikáni a cikánky, pašeráci (podloudníci), prodavači, policisté, hoši z ulice (dětský sbor), lid. Odehrává se ve Španělsku, v Seville a okolí kolem r. 1820.
Zpracováno podle dále uvedené stránky s přihlédnutím k dalším zdrojům: http://www.opera-guide.ch/opera.php?id=74&uilang=de

Obsah:

I. dějství: Sevilla kolem r. 1820. U tabákové továrny probírají vojáci zdejší posádky jednání lidí ve městě. Mezi lidmi je Micaëla, vesnická dívka, která se ptá na seržanta jménem Don José. Moralès, jiný seržant, jí řekne, že Don José přijde se stráží, která je má vystřídat. Nová stráž v čele s poručíkem Zunigou brzy dorazí a José se od Moralèse dozví, že jej zde Micaëla hledala. Když se pak ozve zvon z továrny, ohlašující polední přestávku, shromáždí se poblíž sevillští muži, aby mohli spatřit tovární dělnice, zejména jejich oblíbenkyni, cikánku Carmen. Tato pak svým ctitelům zjevuje, že láska si žádá svobody a nezná žádných zákonů. Jen jediný muž jí nevěnuje pozornost: Don José. Carmen po něm hodí květinou a dělnice se pak vracejí ke své práci. José květ zvedne a uschová si jej. Tu se vrací  Micaëla a předává mu dopis od jeho matky, která žije ve vsi na venkově. A zjevuje mu, jak na něj matka stále silně myslí. Když se pak José pustí do čtení dopisu, Micaëla odejde. José, který Micaelu miluje a je rozhodnut se s ní oženit, a tak vyplnit i matčino přání, je již připraven onen květ zahodit, když tu vypukne v továrně rvačka mezi Carmen a jinou dívkou. Zuniga pošle Josého, aby šel věc vyšetřit. José přivede Carmen a označí jí za viníka rvačky. Na Zunigovy otázky Carmen odmítá odpovídat a Josému je nařízeno, aby ji odvedl do vězení. Carmen, ponechána s Josém o samotě, ho vábí návrhem schůzky v hospodě Lillase Pastiy. Uchvácený José souhlasí s tím, že ji nechá uniknout. Když se pak vydají na cestu do vězení, Carmen prchá a José je zatčen.  

II. dějství: Carmen a její družky, Frasquita a Mercédès, baví hosty v Pastiově hospodě. Zuniga Carmen sdělí, že José byl právě propuštěn z vězení. Tu se objevuje zápasník s býky Escamillo, pyšnící se radostmi svého povolání, a flirtuje s Carmen, která mu však řekne, že se zajímá o někoho jiného. Když pak hosté s Ecamillem z hospody odejdou, objeví se pašeráci Dancaïre a Remendado a vysvětlují Carmen a oběma jejím družkám jejich nejnovější plány. Frasquita a Mercédès jsou ochotny pomoci, avšak Carmen odmítá, neboť je zamilovaná. Když pak přichází José, pašeráci odejdou. Carmen vzbudí jeho žárlivost, když mu řekne, jak tancovala pro Zunigu. Pak tančí pro něj, avšak když se ozve zvuk trubky, ohlašující večerku, José jí řekne, že se musí vrátit do kasáren. Carmen se mu vysmívá. Aby José dokázal svou lásku k ní, ukáže jí květ, který po něm hodila, a vyznává jí, jak jeho vůně působila, aby neztratil naději, za týdnů, které strávil ve vězení. Carmen to neohromí a řekne mu, že pokud by ji skutečně miloval, dezertoval by z vojska a připojil by se k ní ve svobodném žití v horách. José odmítá a Carmen mu řekne, aby odešel. Tu vpadne dovnitř Zuniga, a José, naplněn vztekem působeným žárlivostí, se s ním pustí do boje. Pašeráci se vracejí a Zunigu odzbrojí. José nemá nyní jiné volby než se k nim přidat.

III. dějství: V horském táboře pašeráků se Carmen a José hádají; Carmen připouští, že její láska k němu slábne a radí mu, aby se vrátil k žití se svou matkou. Když se pak Frasquita a Mercédès obracejí ke kartám, aby jim zjevily, co je čeká, naleznou v nich pro sebe lásku a bohatství; když však totéž učiní Carmen, karty jí zjevují smrt, a to pro ni i pro Josého. Tu se na opuštěném místě objevuje Micaëla, naplněna strachem z hor a obavou ze setkání se ženou, která dovedla Josého k tomu, aby se stal zločincem. Když se ozve výstřel, skryje se. To José na hlídce vystřelil na vetřelce. Ukáže se, že jde o Escamilla, který Josému řekne, že sem přišel hledat Carmen. To způsobí, že se oba pustí do souboje. Pašeráci je od sebe odtrhnou a Escamillo zve všechny, a zvláště Carmen, na své příští klání s býky. Když pak odejde, objeví se Micaëla a prosí Josého, aby se vrátil domů. José souhlasí, když se dozví, že jeho matka umírá, avšak ještě před odchodem varuje Carmen, že se opět setkají. 

IV. dějství: V Seville zdraví zástup lidu zápasníky s býky na jejich cestě do arény. Carmen přichází po boku Escamilla; Frasquita a Mercédès ji varují, že José je nablízku.  Carmen na něj nebojácně čeká před vchodem do arény, zatímco zástup se vydal dovnitř. José se objevuje a prosí Carmen, aby zapomněla na minulost a začala s ním nový život. Carmen mu však s klidem řekne, že jejich poměru je konec: narodila se volnou a volnou zemře. Z arény se ozvou hlasy lidu povzbuzujícího Escamilla. José se dále pokouší přesvědčit Carmen, aby se k němu vrátila. Ta si však sejme prsten, který ji kdysi dal, vrhne mu ho k nohám, a chce odejít do arény. José jí ale zastoupí cestu a usmrtí ji nožem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Žádné komentáře: