neděle 5. října 2014

Eva Kolářová: Operní dům roku v Německu

Bavorská státní opera v Mnichově se na základě výsledků ankety časopisu „Opernwelt“ stala operním domem roku 2014. Padesát nezávislých hudebních kritiků z Evropy a Spojených států ocenili zejména vynikající hudební úroveň, šíři a kvalitu repertoáru i originální scénické rukopisy operních produkcí.

K vynikajícímu výsledku Bavorské státní opery výrazně přispěl generální hudební ředitel Kirill Petrenko. Za svou první sezónu v této funkci a dirigentský výkon při uvedení Wagnerovy opery Prsten Nibelungův v Bayreuthu byl Petrenko zvolen dirigentem roku. Orchestrem roku je Bavorský státní orchestr, který byl v neposlední řadě oceněn za svůj výkon v nových inscenacích opery Richarda Strausse Žena beze stínu a opery Bernda Aloise Zimmermanna Vojáci. Tato opera v režii Andrease Kriegenburga byla navíc zvolena inscenací roku.

I v pěvecké oblasti patří členové bavorské státní opery ke špičce. Talentem roku byla zvolena  Hanna-Elisabeth Müller, která vyšla z Mnichovského operního studia a od roku 2012 je členkou souboru. Průlomem v její dosavadní činnosti byla role Zdenky ve Straussově Arabelle na Salcburských velikonočních hrách. Michael Volle, zpěvák roku, byl v letech 2007 až 2011 členem souboru Bavorské státní opery, kde zaujal titulní rolí v Rossiniho opeře Vilém Tell. Nejsilnější dojem zanechal Volle v promyšleném portrétu Hanse Sachse ve Wagnerově opeře Mistři pěvci norimberští na salcburských Festspiele v roce 2013.

Režisérem roku je Romeo Castellucci. Tento italský divadelní vizionář vytvořil pro Wiener Festwochen a Théâtre de la Monnaie v Bruselu zřejmě nejradikálnější operní inscenaci sezóny 2013/14 Gluckovu operu Orfeus a Eurydika jako divadelní zkušenost blízké smrti. Osud Eurydiky asocioval režisér s osudem mladé ženy veš vegetativním stavu. Orfeova expedice do podzemí s cestou několika zapnutých kamer do pokoje pacientky – umění v přítomnosti života a smrti.

Aktuální bayreuthský „Ring Nibelungův vzbudil pozornost nejen kvůli hudebnímu nastudování Kirilla Petrenka. Srbský umělec Aleksandar Denic byl zvolen scénáristou roku.

Titul nejlepší kostýmní výtvarnice patří Gesine Völlm, autorce návrhu kostýmů pro Wagnerovy Mistry pěvce norimberské a také za její práci na nové inscenaci opery Giuseppe Verdiho Sicilské nešpory v londýnském Royal Opera House.

Premiérou roku stala opera Běsi  kterou podle knihy F. M. Dostojevského zkomponovala na zakázku Národního divadla v Mannheimu Adriana Hölszky. Sbor tohoto divadla se navíc stal sborem roku. Znovuobjevením roku Salomé Antoina Mariotta, kterou uvedla bavorská divadelní akademie.

Snímkem roku se stalo CD s nahrávkou Mozartovy Figarovy svatby Teodora Currentzisse (Sony Classical). Jako kniha roku byla oceněna publikace Waltera Werbecka „Strauss Handbuch (nakladatelství Metzler/Bärenreiter).
 

Žádné komentáře: