sobota 11. října 2014

Eva Kolářová: Matthias Goerne v RudolfinuV minulých dnech zavítal do Prahy proslulý barytonista Matthias Goerne, který za doprovodu České filharmonie přednesl ve třech večerech Mahlerovy písně z cyklu Chlapcův kouzelný roh. Navštívila jsem páteční koncert (10. 10.). V jeho první části zazněla v aranžmá Manfreda Honecka a Tomáše Illeho suita z Janáčkovy Její pastorkyně, následovaná Straussovou symfonickou básní Smrt a vykoupení. Na hostování Manfreda Honecka za dirigentským pultem se vždycky těším a i tentokrát hráli filharmonici pod jeho vedením skvěle (u prvních houslí tentokrát s velmi mladou koncertní mistryní Barborou Valečkovou, absolventkou HAMU, která se od ledna tohoto roku stala členkou orchestru Vídeňské státní opery s povinností ve Vídeňské filharmonii).

Po přestávce se v hodinovém výběru z Mahlerova Chlapcova kouzelného rohu představil vynikající německý barytonista Matthias Goerne. Slyšela jsem ho před několika lety zpívat Schubertovu Zimní cestu, a i tentokrát to byl zážitek. Všechny písně vystavil pěvec jako příběh a výsledek byl dokonalý. Mě asi nejvíc zaujaly písně Tam, kde krásně vytrubují, pěvecky i herecky úžasná kreace Antonín Paduánský káže rybám, Budíček a Tambor.   

Z koncertu byl pořízen zvukový záznam a jsem ráda, že publikum zaplněné Dvořákovy síně bylo opravdu vnímavé. Jaký příjemný rozdíl oproti necitlivému přerušení Brahmsova 1. klavírního koncertu potleskem části posluchačů hned po první větě při vystoupení polského klavíristy Krystiana Zimermana na festivalu Dvořákova Praha.    

Program
Leoš Janáček: Její pastorkyňa, suita z opery
Richard Strauss: Smrt a vykoupení (Tod und Verklärung), symfonická báseň

Gustav Mahler: Chlapcův kouzelný roh (Des Knaben Wunderhorn), výběr z písňového cyklu
Píseň noční stráže
Rýnský spolkový prsten
Tam, kde krásně vytrubují
Tři andělé sladce zpívali
Pozemský život
Prasvětlo
Píseň vězně
Marná snaha
Antonín Paduánský káže rybám
Chvála vznešené moudrosti
Budíček
Tambor  

Baryton: Matthias Goerne

Česká filharmonie
Dirigent: Manfred Honeck

8., 9. a 10. říjen 2014 v 19:30 hodin
Rudolfinum, Dvořákova síň

Žádné komentáře: