úterý 29. července 2014

Eva Kolářová: Thomas Hampson v Mnichově
V rámci bohatého programu letního festivalu Münchner Opernfestspiele 2014 jsem navštívila písňový recitál barytonisty Thomase Hampsona. Tento umělec měl vystoupit 4. června v Příbrami na zahajovacím koncertě Hudebního festivalu Antonína Dvořáka s Cigánskými melodiemi. K tomuto vystoupení však vzhledem k onemocnění Thomase Hampsona nedošlo, takže jsem byla ráda, že vstupenky do Mnichova už jsem měla zajištěné a doufala, že se pan Hampson uzdraví.

Ve zcela zaplněném sále budovy Národního divadla v Mnichově (kapacita ca. 2100  míst pro diváky), které je domovskou scénou Bavorské státní opery, se umělec představil s výběrem písní Richarda Strausse, a to ve výborné kondici. Thomas Hampson má výjimečně příjemně zbarvený hlas a písně v jeho podání vyzněly neobyčejně působivě. Vyniká i výbornou výslovností (bezpečně rozlišuje znělé a neznělé souhlásky) – není bez zajímavosti, že studoval u vynikající pěvkyně Elisabeth Schwarzkopf. Sympatický a elegantní pěvec měl vynikajícího partnera – skvělého Wolframa Riegera (na první pohled spíše nenápadného), který již doprovázel mimo jiné například Brigitte Fassbaender, Julianu Banse, Petera Schreiera a Matthiase Goerneho. V Notturnu, první písni po přestávce, oba umělce doplnila původem čínská houslistka Yamei Yu, poté následovaly tři písně na text Friedricha Rückerta. Nadšené publikum se samozřejmě dožadovalo přídavku, takže jsme si mohli vychutnat ještě tři další Straussovy písně. Jak umělec vtipně poznamenal, zazpívat je všechny by zabralo ještě několik hodin…

Thomas Hampson vystoupí na scéně Bavorské státní opery již v září letošního roku jako Scarpia v Pucciniho opeře Tosca  (20., 24. a 27.9.). V umělcově kalendáři (na jeho webu jsou uveřejněny termíny vystoupení do června 2015) se zatím žádné vystoupení v České republice neobjevuje, ale v listopadu 2014 jej mohou zájemci slyšet  na operní scéně v Drážďanech (Arabella) či na koncertech ve Vídni a v Linci.


Program:

Richard Strauss: 

Himmelsboten
Heimliche Aufforderung
Freundliche Vision
Traum durch die Dämmerung 
Die Nacht
Sehnsucht
Befreit
Morgen
---------------------------------------------------
Notturno (houslové sólo: Yamei Yu)
Mein Herz ist stumm, mein Herz ist kalt
Vom künftigen Alter
Und dann nicht mehr
Im Sonnenschein

Münchner Opernfestspiele 2014
27. červenec 20144, 11:00 hodin
Národní divadlo v Mnichově

Obsazení:
Thomas Hampson – baryton
Wolfram Rieger – klavír
Yamei Yu - housle

Žádné komentáře: