středa 14. května 2014

Rusalka i s rosničkou :-)

Už několik dní jsem se těšila, až si pustím přímý přenos Rusalky. Původně jsem myslela, že to bude jen zvuk, ale při zjištění, že uvidím video, jsem měla o to větší radost. V průběhu koncertu jsem byla v kontaktu se dvěma divačkami a jen jsme si prostřednictvím internetu posílaly zprávy věsměs totožné: "to je nádhera", "to je krása", "tuhle část miluju", "ta Vykopalová je úžasná", "super Kuchtík"...

V Budapešti se dnes konalo koncertní provedení Dvořákovy Rusalky v československém obsazení. Když jsem viděla seznam pěvců, jen jsem Maďarům přála, aby si to pořádně užili.

V roli tří žínek stanuly půvabné Lucie Silkenová, Alžběta Poláčková a Michaela Kapustová. Byly spolu nejen výborně sladěné po pěvecké stránce, ale i svými róbami. Krásně se k sobě jejich hlasy hodily a byla radost je poslouchat. Michaela Kapustová se pak ještě ujala role zbabělého Kuchtíka, který byl v jejím podání také vtipný a člověk si uměl představit malého kluka. :-)

Jiří Brückler mě překvapil svým krásným silným hlasem v rolích Lovce a Hajného. Těším se na živé vystoupení!

Trochu zklamáním pro mě byl Vodník v podání Petera Mikuláše. Nebylo mu dost rozumět a v prvním dějství snad až příliš "prožíval" své emoce, takže nejednou bylo slyšet spíš jen "há Rusalko" místo "ubohá Rusalko". Árie v druhém dějství však byla jeho vrcholem večera, za tu mu patří opravdu velká pochvala.

Překvapením pro mě byla Jolana Fogašová v rolích Ježibaby a Cizí kněžny. Dosud jsem neměla možnost ji slyšet. Už při prvních tónech mi její hlas připomněl pěvkyni Jelenu Obraztsovovou a, aniž bychom se na tom nějak domluvily, spoludivačka na internetu si myslela totéž. :-) Neříkám, že se zpěv Fogašové poslouchá úplně nejpříjemněji, je pro mě příliš ostrý a takový útočný a nebylo jí skoro vůbec rozumět, ale v těchto rolích to bylo přesně ono! Proti jemňounké Rusalce divoká Kněžna a hrozivá Ježibaba. Moc ráda ji uslyším naživo i v jiných rolích!

Rozhodně jsem si užívala Prince v podání Aleše Brisceina, vychutnávala si jeho nádherné výšky a naprostou jistotu. Další skvělé představení!

Naprostou hvězdou večera pak byla Pavla Vykopalová v roli Rusalky. Kdo ji neslyšel, o hodně přišel. To byla nádhera!!! Taková lehkost, krásně jí bylo rozumět, až jiskřivě čisté výšky úplně bez námahy, příběh odvyprávěný i výrazem tváře, prostě "pohádka". :-) Paní Vykopalová má u mě obrovskou kytici, až ji příště uvidím. PS: Ta její róba se mi moc líbí! :-)

Sólisty doprovodil Budapest Festival Orchestra pod taktovkou už na pohled sympatického Ivána Fishera a vystoupil zde Český filharmonický sbor se sbormistrem Petrem Fialou. Úplně jsem pod sóly harf viděla vlnky na rybníku a se zvukem lesních rohů lovce na koních s honícími psy uprostřed lesa.

A na závěr dvě drobnosti: Zaujal mě potlesk po představení - skandovaný, ale víc připomínal vojenský pochod. Těžká doba, lehká, těžká, lehká... Když přišli sólisté, jen těžká ve stejném rytmu (lehká se vynechávala), odešli, opět těžká, lehká... :-) A konečně vysvětlím i tu rosničku. Když už rybník, tak aspoň s pořádnou žabkou! A jedna na koncertě opravdu byla - připevněná na jednom z lesních rohů spolu s červeným krabem. :-)
Byl to nádherný večer a moc za něj všem účinkujícím děkuji!

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
mám dvě otázky,
jak jste se o přenosu dozvěděla a byl zpoplatněn?
Děkuji

Dana Šimková řekl(a)...

Dobrý den,

zpoplatněn nebyl, informovala mě o něm paní Kapustová už před jejich prvním vystoupením v Budapešti. Mrkněte na stránky orchestru http://www.bfz.hu/en/media-en/live-stream/, vypadá to, že je nějaký přenos každou chvíli. I když už to nebude Rusalka... :-(

Pěkný den!