čtvrtek 8. května 2014

Eva Kolářová zve do divadla: Matiné k Premiéře opery Vojáci v bavorské státní opeřeJedna z nejkomplexnějších partitur 20. století“, říká o své třetí premiéře ve funkci generálního hudebního ředitele na scéně Bavorské státní opery Kirill Petrenko.  Výjimečné operní dílo Bernda Aloise Zimmermanna Die Soldaten (Vojáci) bude od 25. května v Mnichově opět k vidění po více než čtyřiceti letech. V neděli 11. května se koná matiné věnované této nové inscenaci.

Opera Die Soldaten staví každý operní dům před logistické a estetické výzvy, ať už jde o velké obsazení orchestru včetně jazzbandu, tóny a hluky z reproduktorů, které autor zapracoval do partitury, či simultánně zakomponované scény – Zimmermann sám nepožadoval nic menšího než divadlo, které „není vybaveno hůř než kosmická loď“.  

Režisérem inscenace je Andreas Kriegenburg, který na scénu Bavorské státní opery uvedl již Wagnerův Prsten Nibelungův a Bergova Vojcka. Jako Marie se představí kanadská sopranistka Barbara Hannigan, pro kterou znamená tato role její mnichovský debut, jejího Stolzia snoubence ztělesní Michael Nagy (Stolzius).  

Na matiné konané 11. května promluví o historii opery, režijním přístupu a hudebních zvláštnostech intendant Nikolaus Bachler, generální hudební ředitel Kirill Petrenko, režisér Andreas Kriegenburg a představitelka Marie, sopranistka Barbara Hannigan, která rovněž zazpívá několik ukázek z opery. Po matiné budou mít návštěvníci možnost shlédnout dokument Bettiny Ehrhardt s názvem Mnich a Dionýzos – skladatel Bernd Alois Zimmermann.

V novém audio-podcastu k premiéře popisuje autor Florian Heurich vznik tohoto milníku hudebních dějin 20. století. Kromě toho dostává slovo i dramaturg Malte Krasting, který mluví o Zimmermannově hudebním stylu a nálepce „nehratelnosti“, která operu dosud provází. Zvláštností je i cenný záznam, kdy skladatel Bernd Alois Zimmermann sám vypráví děj opery, což současně pro posluchače znamená i úvod do opery z první ruky!

Premiéru opery 25. května vysílá v přímém přenosu od 19 hodin rozhlasová stanice BR-Klassik, o 30 minut dříve uslyší zájemci úvodní informace k opeře a reportáže k této nové inscenaci. Třetí představení premiérové řady bude 31. května živě přenášeno na webové stránce Bavorské státní opery, a to bezplatně. 

Bern Alois Zimmermann: Die Soldaten

Matiné k premiéře: 11.5.2014 v 11 hodin

Premiéra: 25.5. 2014 v 19:00 hodin*
Další termíny uvedení:
28.05.2014 v 19.00 hodin
31.05.2014 v 19.00 hodin**
04.06.2014 v 19.30 hodin
06.06.2014 v 19.00 hodin

* živě na BR-Klassik
** živě na STAATSOPER.TV

Dirigent: Kirill Petrenko
Režie: Andreas Kriegenburg
Scéna: Harald B. Thor
Kostýmy: Andrea Schraad
Světla: Stefan Bolliger
Zvuková režie: Wolfram Nehls
Choreografie: Zenta Haerter
Dramaturgie: Malte Krasting

Žádné komentáře: