úterý 20. května 2014

Eva Kolářová: Giaccomo Puccini: La rondine (Vlaštovka) ve Státní opeře Praha

Státní opera v Praze připravila pro dva květnové večery (14. a 16. 5.) koncertní provedení Pucciniho opery La rondine (Vlaštovka).

Původně to měla být opera na objednávku vídeňského Carlova divadla (Carltheater), ale vzhledem k probíhající 1. světové válce měla premiéru v operním domě v Monte Carlu, a to 27. března 1917. Libreto napsal Giuseppe Adami podle předlohy Die Schwalbe německých autorů A. M. Willnera a Heinze Reicherta.


„Opereta – to u mně nepřipadá v úvahu”, reagoval Puccini na nabídku z Vídně, „opera – ano: podobná jako Růžový kavalír, jen zábavnější a organičtější.”  


Na tuto méně známou Pucciniho operu (navštívila jsem reprízované páteční představení) jsem se těšila a byla jsem zvědavá, protože jsem ji na jevišti předtím neviděla. Tato opera se ostatně uvádí zřídka a velkou zásluhu na její návrat na operní jeviště v devadesátých letech 20. století má paní Marta Domingo. 

V hlavní roli tohoto milostného příběhu, do kterého jsou ovšem zakomponovány vtipné komické scény, se představila slovenská sopranistka Eva Hornyáková (ve svém repertoáru má i role z dalších Pucciniho oper – Mimì v La Bohème Liù v Madama Butterfly). Mně se nejvíc líbila ve 3. jednání, Magdino přiznání se ke své minulosti ztvárnila přesvědčivě. Zaujala mě Gabrijela Ubavić, výtečný byl Zdeněk Plech a pěvecky i herecky výborní Jana Sibera a Jaroslav Březina. Velmi pěkný byl i výkon orchestru, sboru a tanečníků, vydařená byla i jednoduchá, ale naprosto postačující scéna.

Pro připomenutí jsem si pak ještě poslechla některé úryvky z opery dostupné na www.youtube.com (mj. Ruggerovu Dimmi che vuoi seguirmi alla mia casa a árii Magdy Chi il bel sogno di Doretta – vybrala jsem si nahrávku skvělé Mirelly Freni).   

Giacomo Puccini: LA RONDINE (Vlaštovka)
Opera o třech dějstvích, koncertní provedení

Magda de Civry: Eva Hornyáková
Ruggero Lastouc: Luciano Mastro
Lisette: Jana Sibera
Prunier: Jaroslav Březina
Rambaldo Fernandez: Zdeněk Plech
Yvette, Georgette: Gabrijela Ubavić
Bianca, Gabrielle: Yukiko Šrejmová Kinjo
Suzy, Lolette: Jana Horáková Levicová
Gobin, Mladík, Adolfo: Jan Ondráček
Périchaud, Rabonnier, Crébillon: Ivo Hrachovec

Orchestr Státní opery
Dirigent: Martin Leginus
Šárka Knížetová (klavír)
Sbor Státní opery
Sbormistr: Adolf Melichar

Premiéra: 14. května 2014 ve Státní opeře Praha
(repríza: 16. května 2014)

Žádné komentáře: