úterý 15. dubna 2014

Eva Kolářová: Verdiho Requiem v Rudolfinu

Česká filharmonie zařadila do svého programu v předvelikonočním období (9., 10. a 11. dubna) velkolepé Verdiho Requiem za řízení svého hlavního hostujícího dirigenta Manfreda Honecka. V této sezóně to bylo jeho třetí vystoupení s Českou filharmonií v Praze a na jeho hostování se vždy velmi těším.     


Interpretům se podařilo udržet pozornost publika od počátečních tichých tónů přes vygradované Dies irae až po závěrečné, opět tiché Libera me, rušilo mě ovšem občasné hlasité kašlání některých návštěvníků. Na konci, kdy pan dirigent Honeck podržel ruce po závěrečných tónech zdvižené, což ještě umocnilo emotivní závěr díla, mě mrzelo, že několik posluchačů nevydrželo ještě pár vteřin a začalo tleskat. 

Provedení bylo velmi zdařilé, přesvědčili mě zejména oba sólisté – svým velmi příjemným, krásným hlasem a inteligentním projevem Pavel Černoch, stejně tak i John Relyea, vládnoucí hlasem, který mi připadal pro Verdiho Requiem ideální. Stejně vysoko hodnotím vynikající výkon Pražského filharmonického sboru.

V předvelikonočním čase, kdy vnímáme duchovní hudbu možná intenzivněji než jindy, byla návštěva Rudolfina pro posluchače jistě vhodnou volbou. Verdiho Requiem, jehož sám vznik je velmi zajímavý, i tentokrát dokázalo strhnout.      

Giuseppe Verdi: Requiem
Requiem, Kyrie eleison
Dies irae
Offertorium
Sanctus
Agnus Dei
Lux aeterna
Libera me


Česká filharmonie
Dirigent: Manfred Honeck
Sólisté:
Simone Schneider – soprán
Gerhild Romberger – mezzosoprán
Pavel Černoch – tenor
John Relyea - bas

Pražský filharmonický sbor
Sbormistr: Lukáš Vasilek

Praha, Dům umělců (Dvořákova síň)
11.4.2014

Žádné komentáře: