pátek 28. března 2014

Tak takhle má vypadat pohodový koncert!

Ve čtvrtek 27. března jsem měla úžasnou příležitost být na koncertu Večer písní v rámci festivalu Musica Holešov. Pěveckých partů se ujali Michaela Kapustová a Roman Janál a za klavír usedl Karel Košárek. Je možné, že jste na stejném koncertě byli v Praze v Rudolfinu. V Holešově se konal na zámku v nádherném velkém sále s jedinečnou akustikou.

Program zahájila Čtyři dueta pro alt a baryton od Brahmse, která právem sklidila nadšený potlesk. Pěvci si krásně vyhráli s každou písní a nasadili už na začátku vysokou laťku. Během asi hodinu a půl dlouhého koncertu jste nenašli hluché místo, žádná píseň tam nebyla navíc. Ani jsem neměla pocit, že to bylo tak dlouhé.Dvořákovy Cikánské melodie v podání Michaely Kapustové byly pohlazením na duši. Nezapomenu na její "Když mne stará matka" a na bezprostřední reakci dojaté divačky sedící přede mnou - "Krásný" (okolo sedící diváci jen s úsměvem přikývli). Po "jemném" Dvořákovi přišly na řadu Brahmsovy Cikánské písně v provedení Romana Janála. Sršela z něj energie, nadšení, fortissima měla takovou sílu, že jsem chvílemi měla pocit, že musí prasknout skla v oknech - přesně, jak to mám ráda. :-)

Po přestávce nám oba zazpívali Mahlerův Chlapcův kouzelný roh. Nezapomenu na Janálovo "Lob des hohen Verstandes", čímž dokázal, že i na písňovém koncertu se člověk může zasmát! A pak už následovala moje velká láska - Janáček. Celý koncert byl nádherný, ale ten Janáček byl nejkrásnější!Nejdříve nám Roman Janál zazpíval vybrané písně z Ukvaldské lidové poezie a jako bych se v duchu do Hukvald přenesla. Michaela Kapustová přednesla několik písní z Moravské lidové poezie v písních, kterými mě moc potěšila. Při "Obrázku milého" jsem si s úsměvem vzpomněla na svou postupovou zkoušku ze zpěvu, kdy jsem tenkrát hrozně neměla ráda Janáčka a musela jsem ho zpívat. Co bych za to dneska dala? :-) Michaela dala do svých písní cit a každá z nich měla svůj příběh.


Během celého koncertu z pěvců vyzařovalo nadšení a pohoda, jako by měli obrovskou radost z toho, že tam mohli být. Byl to večer plný úsměvů. Je několik koncertů, na které dodneška ráda vzpomínám. 27. března se jejich počet zvýšil. Děkuju za nádherný večer!

Žádné komentáře: