neděle 16. března 2014

Oslava se vší grácií

 

Takový nápor diváků Mahenovo divadlo už dlouho nezažilo a co teprve 2x za jediný den! Aby také ne, když se naskytla tak mimořádná příležitost: Hana a Petr Ulrychovi spolu s kapelami Javory a Javory beat připravili (původně plánovali jen v 19. hodin) jubilejní dvojkoncert, na kterém chtěli svým fanouškům zahrát průřez 50 lety jejich společného zpívání. Po vstupenkách se však doslova slehla zem a k radosti dalších několika stovek lidí proběhl ještě jeden koncert už v 15 hodin. Mezi tyto šťastlivce jsem patřila i já se vstupenkou do 3. řady v přízemí.

Jestli jsem na nějakých písničkách vyrostla, byly to právě ty, které vytvořili  sourozenci Ulrychovi. Co by to bylo za dětství, kdybych nevěděla, jak krásně voní javory, ze kterých se vyrábí housle a kolíbky, kdybych při projíždění Krumvířem netušila, že se zde pořádá Jízda králů, kdyby mě nikdo nevaroval, že nesmím zapomenout na svůj ideál a že se mám klášteru raději vyhnout velkým obloukem?


Je to neuvěřitelné, ale Hana a Petr spolu zpívají skutečně 50 let a jejich společných 135 let na nich vůbec není znát. Když vstoupili na jeviště, měli jste před sebou dva obrovské živly, které rozesílaly nadšení a energii do všech stran. Každý měl své místo na jedné straně pódia a mezi nimi zakotvili hudebníci skupin Javory a Javory beat. Petr Ulrych se ujal slova jako průvodce celým dvouhodinovým koncertem, nejednou stačilo, aby naznačil dvě tři slova, a nadšení posluchači už předem věděli, jaká písnička bude následovat. Nenašli jste hluché místo! Provedli nás celým půlstoletím, zavzpomínali na dobu, kdy některé písničky skládali, na svá vystoupení a úžasná setkání s fanoušky.

Určitě se nenašel nikdo, komu by nezahráli aspoň jednu z těch jeho nejoblíbenějších! Od první Nechoď do kláštera přes Ideál, On na mě zapomíná, úplně nové písničky, Nikolu Šuhaje, Putovali kdysi hudci po Jízdu králů, Javory a přídavek Zvony a Modlitbu.


Bezpochyby celé 4 generace diváků v publiku od malých dětí až po babičky a dědečky si vychutnávaly nádherné melodie a texty, které nestárnou. I dívka za 50 let si posteskne, že On na mne zapomíná, mladík se rozloučí se svou maminkou jako v písni Až jednou červánky, pořád tu bude ta nádherná Morava s vínečkem a Jízdou králů... Mluví se v nich o tom, co každý z nás prožívá a cítí, jen bychom to možná neuměli tak přesně vyjádřit. Když se ozvala první slova pro mě nejkrásnější písničky Javory, bylo najednou tolik lidí dojatých!

V době, kdy kolem sebe vidíme násilí, vulgárnost a slyšíme dvojsmyslné řeči, toto byl mimořádný koncert, kde jste se s ničím takovým nesetkali. Ano, opravdu mimořádný! Je to zážitek setkat se s tak skromnými a hodnými lidmi, jako jsou právě Hana a Petr Ulrychovi. To jste viděli nejen na nich, ale i na ostatních účinkujících, jak si to celé užívají! I když u sebe třeba zrovna neměli mikrofon, nejednou si tu kterou písničku se sourozenci zazpívali, usmívali se a, když jste je pak potkali na chodbě divadla, byli pořád tak příjemní.

Moc se těším, že je někdy znovu uvidím a uslyším. Rozhodně vím, co jednou budou moje děti poslouchat. :-)


Pokud jsme nestihli tento koncert, nevadí, můžete si vybrat z dalších, které připravují: http://www.javory.cz/koncerty/ a další dobrá zpráva, koncert natáčela Česká televize a má v plánu ho vysílat!

Žádné komentáře: