neděle 9. března 2014

Eva Kolářová zve do divadla: REIN GOLD VE STÁTNÍ OPEŘE BERLÍN
 Svou prací „Rein Gold“ (Ryzí zlato) použila Elfriede Jelinek, nositelka Nobelovy ceny za literaturu, poprvé jako předlohu pro esej hudebně-dramatické dílo, a to „Prsten Nibelungův“ Richarda Wagnera. Uznávaný režisér Nicolas Stemann přináší tento text společně s dirigentem Markus Poschnerem jako premiéru na scénu Berlínské státní opery. Pro oba umělce to bude na této scéně jejich debut.

Jako již u produkcí „For the disconnected child“ (Falk Richter) a „AscheMOND oder The Fairy Queen“ (Claus Guth) v minulé sezóně se na scéně Berlínské státní opery potkají novým způsobem světy hudebního divadla a činohry. Protagonistou hry „Rein Gold“ je soubor pěti zpěváků/zpěvaček a tří herců/hereček, početně obsazený orchestr Staatskapelle Berlin a hudebníci Thomas Kürstner a Sebastian Vogel.

Výchozím bodem je hudba Richarda Wagnera, kterou autorka jako materiál převzala, po svém přepsala a nově sestavila. V eseji „Rein Gold“ (Ryzí zlato“), vycházející z velkého dialogu mezi otcem bohů Wotanem a jeho milovanou dcerou Brünnhildou ve 3. dějství opery „Valkýra“, rozvíjí Elfriede Jelinek události znovu a prodlužuje je do naší současnosti. V široce rozvětveném proudu myšlenek spojuje autorka překvapivé souvislosti a neustále se vrací ke svému leitmotivu: zrození kapitalismu z ducha klamné iluze vysvobození. 

Režisér Nicolas Stemann, držitel několika vyznamenání (mimo jiné šest pozvání na divadelní setkání v Berlíně, režisér roku 2012 v anketě „Theater heute“) spolupracuje pravidelně již více než deset let s Elfriede Jelinek, jejíž literární díla často uváděl premiérově, jako například „Das Werk“ (Práce), „Babel“, „Ulrike Maria Stuart“, „Über Tiere“ (O zvířatech) a „Die Kontrakte des Kaufmanns“ (Obchodníkovy kontrakty). Po „La Périchole“ v roce 2010 na scéně Komické opery je to jeho druhá operní režie. Markus Poschner je generálním hudebním ředitelem v Brémách a prvním hostujícím dirigentem Německého komorního orchestru Berlín a Drážďanské filharmonie.

ELFRIEDE JELINEK: REIN GOLD (s použitím hudby z Wagnerova díla „Prsten Nibelungův)
Premiéra: 9. březen 2014 v 18:10 hodin
Další termíny uvedení: 12. a 15. březen 2014 v 19:00 hodin

Hudební nastudování: Markus Poschner
Režie: Nicolas Stemann
Scéna: Katrin Nottrodt
Kostýmy: Marysol del Castillo
Světla: Olaf Freese
Video: Claudia Lehmann
Dramaturgie: Benjamin von Blomberg
Účinkují: :
Zpěvačka /  Brünnhilde: Rebecca Teem
Zpěvák / Wotan: Jürgen Linn
Zpěvačka / Wellgunde: Katharina Kammerloher
Zpěvačka: Flosshilde: Annika Schlicht 
Zpěvačka / Woglinde: Narine Yeghivan
Herečka a herci: Phillip Hauß, Katharina Lorenz, Sebastian Rudolph
Elektronika / syntetizátor: Thomas Kürstner, Sebastian Vogel
Klavír: David Robert Coleman
Dítě: Amelie Sturm
Panter: Kay Keßner   
Stataskapelle Berlin

Délka představení: 2 hodiny 30 minut včetně 1 přestávky

1 komentář:

Kate Upton řekl(a)...

I am wonder to read your every single blog post. It was really very informative. thanks for sharing & I will visit your blog again. white noise app