sobota 15. března 2014

Eva Kolářová zve do divadla: Program sezóny 2014/15 v BAVORSKÉ STÁTNÍ OPEŘE


Na webových stránkách Bavorské státní opery se již objevil program tohoto operního domu na příští sezónu. Zájemci si mohou stáhnout i podrobnou programovou brožuru. Hned první premiéra – Janáčkova Věc Makropulos – bude uvedena v hudebním nastudování Tomáše Hanuse. 

Nadcházející sezóna Bavorské státní opery 2014/15 je opatřena titulkem Blicke Küsse Bisse (Pohledy – Polibky – Rány): „Inspirován slovy Heinricha von Kleista je těmito třemi slovy velmi trefně naznačen emocionální svět opery. Protiklad mezi láskou a nenávistí, který je neustále tím elementem opery, určujícím vývoj děje, charakterizuje premiéry příští sezóny“, říká intendant Nikolaus Bachler.


Generální hudební ředitel Kirill Petrenko bude dirigovat dvě nové produkce: Donizettiho operu Lucia di Lammermoor (režie  Barbara Wysocka, v titulních rolích Diana Damrau a Pavol Breslik), a Lulu Albana Berga s Marlis Petersen v hlavní roli (režie Dmitri Tcherniakov).  Znovuuvedením opery Prsten Nibelungův se generální hudební ředitel poprvé ujme hudebního nastudování díla Richarda Wagnera v Bavorské státní opeře.

Sezónu zahájí premiéra opery Leoše Janáčka  Věc Makropulos pod hudebním vedením Tomáše Hanuse s Nadjou Michael v titulní roli (režie Árpád Schilling). Následuje premiéra Pucciniho Manon Lescaut (režie Hans Neuenfels), ve které se poprvé představí v nové inscenaci Anna Netrebko. Jejími partnery budou Jonas Kaufmann (Des Grieux) a Markus Eiche (Lescaut); operu nastuduje dirigent Alain Altinoglu. Mnichovský operní festival 2015 zahájí premiéra opery Claude Debussyho Pelléas et Mélisande (režie Christiane Pohle, hudební nastudování Constantinos Carydis. Anja Harteros se ujme role Arabelly ve stejnojmenné opeře Richarda Strausse (dirigent Philippe Jordan, režie Andreas Dresen).

Kromě toho se na programu objeví dalších 37 dalších titulů, jako jsou například Elektra,   Síla osudu, Žena bez stínu,  Guillaume Tell, Norma, Roberto Devereux, Mlčenlivá žena, Simon Boccanegra, Vojáci a Tristan a Isolda. Program doplní Schubertův cyklus s  Christianem Gerhaherem, nová inscenace opery Gioachina Rossiniho Le Comte Ory a premiéra dětské opery Pinocchio.Premiéry:

Leoš Janáček: Věc Makropulos

Hudební nastudování: Tomáš Hanus
Režie: Árpád Schilling
Premiéra 19. října 2014

Giacomo Puccini: Manon Lescaut
Hudební nastudování: Alain Altinoglu
Režie: Hans Neuenfels
Premiéra: 15. listopad 2014

Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor
Hudební nastudování: Kirill Petrenko
Režie: Barbara Wysocka
Premiéra: 26. leden 2015

Gioachino Rossini: Le Comte Ory
Neuproduktion des Opernstudios
Premiéra: 12. duben 2015

Alban Berg: Lulu
Hudební nastudování: Kirill Petrenko
Režie: Dmitri Tcherniakov
Premiéra: 25. květen 2015

Pierangelo Valtinoni: Pinocchio
Rodinná opera o dvou dějstvích (pro diváky od 8 let)
Hudební nastudování: Stellario Fagone
Režie: Axel Ranisch
Premiéra: 5. červen 2015

Claude Debussy: Pelléas et Mélisande
Musikalische Leitung: Constantinos Carydis
Inszenierung: Christiane Pohle
Premiéra: 28. červen 2015

Richard Strauss: Arabella
Hudební nastudování: Philippe Jordan
Režie: Andreas Dresen
Premiéra: 6. červenec 2015www.bayerische-staatsoper.de

Žádné komentáře: