středa 12. února 2014

Eva Kolářová zve do divadla: LA CLEMENZA DI TITO V MNICHOVĚ

10. února slaví Mozartovo poslední jevištní dílo La clemenza di Tito svoji premiéru na jevišti Bavorské státní opery. Pod hudebním vedením Kirilla Petrenka v režii Jana Bosse mohou zájemci shlédnout toto představení v novém nastudování ještě několikrát – 15. února navíc bezplatně po internetu na STAATSOPER.TV!

Kirill Petrenko diriguje po sedmileté pauze opět jedno z Mozartových děl. V titulní roli vystoupí Toby Spence, který v Bavorské státní opeře naposledy zpíval Tamina v Mozartově Kouzelné flétně. Pro lotyšskou sopranistku Kristīne Opolais znamená ambiciózní a vypočítavá Vitellia její debut v této roli. V dalších rolích vystoupí členové souboru Bavorské státní opery.

Ke zkomponování korunovační opery přinutila svobodomyslného Mozarta objednávka v roce 1791 a vzhledem ke krátkému termínu sáhl skladatel k již mnohokrát zpracovanému tématu. Příběh římského císaře Tita, který byl pro operní jeviště použit již několikrát, slouží jak k vyjádření holdu mocnému panovníkovi, tak i připomínce ideálního hrdiny ve smyslu rozumu. Mozart vytváří svou poslední operou víc než jen studii složité mechaniky lidských pocitů: Tita oslavuje jako spravedlivého a milostivého. Ve svém okolí se však tento zdánlivě neomylný člověk, který pro obecné blaho hned několikrát mění své plány na svatbu, postará o zmatek pramenící z nešťastné lásky, frustrující touhy, žárlivosti a zrady. Když jeho blízký přítel a důvěrník propadne jeho sokyni a způsobí požár Říma, je vše sporné: Kdo je tu vlastně ještě čestný a jakému pocitu se dá ještě věřit? Upřímná gesta přátelství se střídají s předstíranými city, které vedou rozum k popírání sama sebe a do lásky se vkrádá kalkul a manipulace. 

Wolfgang Amadeus Mozart: La clemenza di Tito
Opera seria o dvou dějstvích
Libreto: Caterino Mazzolà podle Pietra Metastasia


Dirigent: Kirill Petrenko
Režie: Jan Bosse
Scéna: Stéphane Laimé
Kostýmy: Victoria Behr
Světla: Ingo Bracke
Video Bibi Abel
Dramaturgie: Miron Hakenbeck
Sbormistr: Sören Eckhoff

Obsazení:
Tito Vespasiano: Toby Spence
Vitellia: Kristine Opolais
Sesto: Tara Erraught
Servilia: Hanna-Elisabeth Müller
Annio: Angela Brower
Publio: Tareq Nazmi

Bavorský státní orchestr
Sbor Bavorské státní opery

Představení je nastudováno v italštině s německými titulky.

Premiéra 10. února 2014, 19.00 hodin
Další termíny uvedení:
12. únor 2014, 19.30 hodin
15. únor 2014, 19.00 hodin*
20. únor 2014, 19.00 hodin
23. únor 2014, 19.00 hodin
26. únor 2014, 19.00 hodin

* Toto představení bude živě přenášeno na STAATSOPER.TV
www.bayerische-staatsoper.de

Žádné komentáře: