středa 18. prosince 2013

Pořádná dávka hudby - 1. díl - Sen noci svatojánské
Jak nedávno poznamenala v komentáři jedna z našich věrných čtenářek, dlouho jsem zde nezveřejnila vlastní recenzi. Vedle všech ostatních důvodů byla příčinou i nevelká nabídka zajímavých představení a jejich obsazení. Tentokrát mi však štěstí skutečně přálo a během 3 dnů jsem shlédla 2 živé opery, 1 balet, 1 operní přenos, 1 koncert a slyšela jedno CD. Z toho 3 věci jsem slyšela poprvé v životě. Pokud máte pocit, že jsem musela v divadle i ponocovat, přiznávám, neměla jsem k tomu daleko. :-) Ale začnu hezky od začátku...

V pátek jsem poprvé viděla Brittenovu operu Sen noci svatojánské. Před asi 15 lety jsem Sen viděla v Mahenově divadle jako činohru a jediné, co si z toho pamatuji, bylo, že jsme se smáli od začátku do konce. Z mého místa nebylo tenkrát bohužel na jeviště téměř vůbec vidět. V pátečním případě jsem předem zabránila špatnému výhledu a usedla do své oblíbené první řady v přízemí. Bylo to mé první setkání s Brittenem a obávala jsem se, že se mi hudba nebude líbit. Nemám zatím mnoho zkušeností s moderní operou. Čekalo mě však velmi milé překvapení a dokonce se mi v některých momentech zdálo, jako by skladatel chtěl napodobit hudbu mého nejoblíbenějšího 19. století.

Obrovské klobouk dolů patří orchestru a dirigentu Jakubu Kleckerovi za práci, kterou odvedli. Věřím tomu, že nastudování této náročné opery muselo být hodně těžké. Můj obdiv také patří chlapeckému sboru a jeho sólistům za pěvecké a herecké umění. Byli perfektně sehraní a sezpívaní a bylo je krásně slyšet. Kéž jim to nadšení pro zpěv vydrží i do budoucna! Bylo by to super.

Z pěveckých rolí bych chtěla především vyzdvihnout Jevhena Šokala za postavu tkadlece Bottoma. Předvedl nám nejen vynikající pěvecký výkon, ale i fyzicky náročnou úlohu. Jeho Pyramos byl tak dokonalou noční můrou všech představitelů milovníků, že se pro mě stal momentem, na který budu z tohoto představení pamatovat především. Skvěle jsem se pobavila.

Další mimořádné výkony předvedla dvojice Oberona a Titanie v podání Steva Wächtera a Andrey Vizvári. Steve má velmi příjemný hlas a byl pro mě velmi příjemným překvapením. Měla jsem radost, že mohu Andreu slyšet i v jiné roli, a nemohla jsem se zbavit pocitu, že je to úplně jiná pěvkyně, než jsem slyšela v neděli v Traviatě. Dokáže se výborně vcítit do dané role a pro každou má připravený jiný "výraz". Mohu Vás už předem pozvat k rozhovoru s touto pěvkyní, který zde zveřejním v nejbližších dnech.

Herecká společnost sestavená z Quinceho - Davida Nykla, Fluteho - Kornela Maciejowskeho, Shuga - Ladislava Mlejnka, Snouta - Zoltána Kordy a Starvelinga - Petra Císaře byla tak perfektně sehraná, že by jim to člověk až veřil. :-) Nezapomenu na zeď v podání Zoltána Kordy a Thisbé Kornela Maciejowskeho. I když mě posledně jmenovaný zklamal v roli Ottavia v Donu Giovannim, za Sen noci svatojánské ho přece jen vezmu na milost. :-)

Nemohu zapomenout na čtveřici milenců - Lysandera - Ondreje Šalinga, kterému tato role seděla jako ušitá, Demetria - Romana Janála, který opět předvedl výborné herecké umění, Hermiu Veroniky Hajnové Fialové, kterou mám možnost v poslední době slyšet stále častěji a moc se mi líbí její výkony, a úžasnou Helenu Terezy Merklové Kyzlinkové, které jste její trápení s mužskými museli věřit.

Nemohu samozřejmě opomenout ani Pucka v podání Otakara Blahy, Thesea - Jiřího Kleckera a Hippolytu Jitky Zerhauové!


Ta opera má své jedinečné kouzlo, které mě drželo na místě a zcela poutalo moji pozornost. Slyšela jsem, že o přestávce však řada diváků odešla. Svým způsobem je ale chápu... Jediný zádrhel jinak skvělého představení bohužel představuje jeho režie. Jak jsem psala výše, u činohry jsem se skvěle bavila. U opery jsem byla snad jediná, kdo se občas zasmál, ovšem ten smích zazníval až v druhé polovině při představení Pyrama a Thisbé. V první části se vlastně "nic nedělo". Režisér měl před sebou vynikající pěvce-herce, hudbu, se kterou se dá výborně pracovat, a příběh, i když trochu naivní, se kterým se dá pohrát. Můj pocit z jeho práce však je, že to nevyužil. Škoda, že ti diváci odešli. Možná by je ta druhá polovina nadchla... Takže rada pro Vás - vydržte až do konce! :-)

Žádné komentáře: