úterý 5. listopadu 2013

Eva Kolářová zve do divadla: Vybrané premiéry ve vídeňské Volksoper 2013/2014Vídeňská Volksoper, po Vídeňské státní opeře druhý největší operní dům rakouské metropole (1261 míst k sezení, 72 k stání, 2 místa pro vozíčkáře), připravila pro letošní sezónu každý měsíc operní, operetní či baletní premiéru. Úplný přehled je zveřejněn na webových stránkách Volksoper. Zde je přehled vybraných titulů:  


Listopad 2013
Giuseppe Verdi: Il trovatore
K 200. výročí narození Giuseppe Verdiho nastudovala Volksoper jedno z jeho nejznámějších děl, které nebylo ve Vídni nově inscenováno již 20 let, a to operu Trubadúr, prostřední z „trilogia popolare" (po Rigolettovi a před La Traviatou). Opera vypráví příběh trubadúra Manrica, který se pokládá za syna cikánky Azuceny, posedlé pomstou za své usmrcené dítě. Režisérem inscenace je Dietrich W. Hilsdorf, za dirigentským pultem se objeví i u nás známý Enrico Dovico.  
Představení je nastudováno v italštině s německými titulky.

Prosinec 2013
Johann Strauß: Noc v Benátkách
Děj operety, která měla svou premiéru v roce 1883, se točí kolem vévody von Urbina, známého miláčka žen a jeho lazebníka Caramella, který při něm stojí ve všech milostných avantýrách. Ale i ženy – mezi nimi Caramellova nevěsta Annina – sledují své zájmy. A podobně jako v „Netopýrovi“, kde je nakonec vina na všech zmatcích připsána šampaňskému, musí v Benátkách zaskočit karneval. 130 let po premiéře se režie nového nastudování ujal Heinrich Horstkotte, jako dirigent se představí von Alfred Eschwé.

S anglickými titulky  


Únor 2014
Benjamin Britten: Albert Herring
Ve vyzdobeném anglickém maloměstě svolává Lady Billows, „urostlá, nesnášenlivá a panovačná starší dáma", městskou honoraci. Zahořklá z úpadku morálky chce obnovit starý zvyk: Obzvlášť slušná dívka má být zvolena májovou královnou. Ale sukně jsou příliš krátké, výstřihy příliš hluboké, krátce řečeno žádná dívka neodpovídá jejím představám. Nakonec zvítězí Albert Herring, syn místní zelinářky. To, že jeho počestnost však spíše pramení z nedostatku příležitostí, vyjde najevo při oslavě Albertova korunování.
Po innsbrucké premiéře v roce 2012 napsaly noviny Tiroler Tageszeitung: „To, že se Brigitte Fassbaender výrazně profiluje v operní oblasti, zde zřetelným, ale nikdy ne zneuznávajícím pohledem odhaluje maloměšťácké mechanismy a publiku otevírá celý zrcadlový kabinet, je neobyčejné.“

Giacomo Puccini: Turandot
Teprve 80 let po své premiéře 25. dubna 1926 byla na scéně vídeňské Volksoper poprvé uvedena Pucciniho opera Turandot.  Fantastická a velkolepá inscenace Renauda Douceta a André Barbeho z roku 2006 patří u publika vídeňské Volksoper k neoblíbenějším režijním počinům. Hudebního vedení se při obnovené premiéře v únoru 2014 ujme první hostující dirigent Enrico Dovico, známý i publiku v Čechách.
V italštině s německými titulky.


Březen 2014
Emmerich Kálmán: Hraběnka Marica
Klasická opereta „Hraběnka Marica“ vypráví příběh lásky na pozadí hospodářské krize. Zchudlý hrabě Tassilo vstupuje jako správce do služeb ctiteli obletované hraběnky Marici. Počínající láska je narušena příchodem Tassilovy sestry Lízy, která je považována za jeho milenku. Líza však nachází své štěstí se sympatickým hochštaplerem Kolomanem Zsupánem a Tassilova teta Božena napomáhá tomu, se i pro ústřední dvojici našel happy end. Režie se ujal Thomas Enzinger, hudební nastudování je dílem šéfdirigenta Tyrolského zemského divadla Alexandra Rumpfa.
S anglickými titulky

Květen
Ludwig van Beethoven: Fidelio
Obrovská popularita, které dosáhla Beethovenova jediná opera, činí z Fidelia 'lidovou operou' v tom nejlepším slova smyslu. Téměř přesně na den od premiéry konané 23. května 1814, se po 200 let objeví třetí provedení Fidelia na scéně vídeňské Volksoper, když od jejího zatím posledního uvedení uplynulo již více než 70 let. Režie se ujal Markus Bothe, za dirigentským
pultem se objeví britská dirigentka Julia Jones.

S německými titulky


Červen
Richard Strauss: Feuersnot
Svoji druhou operu zamířil Richard Strauss proti uměleckému zpátečnictví svého rodného města Mnichova. Eroticky laděný příběh přetavil Ernst von Wolzogen do nářeční „zpívané básně“. Starostova dcera Diemut dá košem Kunradovi. Jako nechá Kunrad uhasit všechny ohně ve městě; znovu vzplanout mohou pouze pomocí horkokrevné dívky. Milostná noc (mistrovsky vylíčená orchestrem) Dietmut a Kunrada vrací městu světlo zpět.
Tato Straussova opera se na jeviště vídeňské Volksoper po předchozích uvedeních v letech 1912 a 1964 v koncertním provedení za hudebního nastudování Hanse Grafa.

www.volksoper.at

Žádné komentáře: