čtvrtek 28. listopadu 2013

Eva Kolářová zve do divadla: Richard Strauss: Žena bez stínu na STAATSOPER.TV
V neděli 1. prosince budou moci zájemci na  STAATSOPER.TV zdarma shlédnout přímý přenos nového nastudování opery Richarda Strausse Die Frau ohne Schatten (Žena bez stínu) pod hudebním nastudováním Kirilla Petrenka a v režii Krzysztofa Warlikowského. 

Přesně na den 50 let po znovuotevření válkou zničeného Národního divadla slavila tato nová inscenace 21. listopadu svoji premiéru. I v roce 1963 totiž byla při příležitosti znovuotevření divadla uvedena Straussova Žena bez stínu.
Poprvé ve své funkci generálního hudebního ředitele se za dirigentský pult postavil Kirill Petrenko. Režijního vedení se ujal polský režisér Krzysztof Warlikowski, který v roce 2007 inscenoval v Bavorské státní opeře Čajkovského operu Evžen Oněgin.

Jako Císařovna se představí kanadská sopranistka Adrianne Pieczonka. Deborah Polaski se na jeviště Bavorské státní opery vrací po roli Kostelničky v Janáčkově Její pastorkyni (v roce 2009) jako Chůva. Poprvé se v premiéře Bavorské státní opery objevil jihoafrický tenorista Johan Botha, který ztělesňuje roli Císaře. Wolfgang Koch, kterého slyšeli diváci naposled v roli Albericha v Prstenu Nibelungů, zpívá roli barvíře Baraka, jeho partnerkou jako barvířka je ruská sopranistka Elena Pankratova.

Žena bez stínu je druhým představením probíhající sezóny, kterou bude v rámci STAATSOPER.TV živě přenášet na své domovské stránce Bavorská státní opera. Na www.staatsoper.de/tv můžeme shlédnout celou operu včetně úvodních slov intendanta Nikolausa Bachlera a zpráv ze zákulisí o přestávce, a to jako vždy bezplatně.

Richard Strauss
Libreto: Hugo von Hofmannsthal

Opera o třech dějstvích
V mezistavu se vznáší dcera krále duchů od doby, kdy si ji podmanil Císař. Není ani duchem, ani člověkem. Žena bez stínu – a to znamená neplodná. Nad Císařovnou a Císařem visí hrozba jako trest za velké provinění: Pokud se nestane úplným člověkem, Císař zkamení. Panické hledání stínu na straně Chůvy-čarodějky zavede Císařovnu k ženě, která se vzpírá svému manželovi. Za lákavou nabídku věčného mládí by prodala svůj stín. Vyhlídka na takový obchod však Císařovnu nedělá šťastnou.   

Inspirována orientální pohádkou a obdivným pohledem na Mozartovu Kouzelnou flétnu, vytvořila úspěšná dvojice Strauss a Hofmannsthal pohádkové, symboly naplněné a zvukově bohaté dílo, které neustále vyzývá k výkladu: hýření ve světě kouzel, zatímco v První světové válce se hroutí svět? Cesta zkoušek dvou párů, na které ženy překonávají samy sebe, protože se posílají do nemilosrdného zákona vzniku a pomíjení? Studie ženské psychiky krátce po vydání Freudova postulátu sexuálních neuróz? Možná putování duše ženy jejími obavami a pocity viny, na jehož konci se všichni opět setkají.  

Žádné komentáře: