neděle 10. listopadu 2013

Eva Kolářová zve do divadla: FESTTAGE 2014


I když se na tomto webu objevily první informace o berlínských Festtage 2014 již v březnu tohoto roku, přinášíme nyní podrobnější informace i s daty prodeje vstupenek. Vystoupení velkých umělců, náročný program, vrchol sezóny – i v roce 2014 můžeme na FESTTAGE v období Velikonoc očekávat výjimečné operní a koncertní zážitky – dvě operní produkce a tři koncerty s Danielem Barenboimem jako dirigentem resp. klavíristou.  


Operní program je přitom zcela ve znamení obou jubilantů sezóny 2013/14, Richarda Wagnera a Giuseppe Verdiho. Oba budou na festivalu zastoupeni díly ze středního období jejich tvorby: Richard Wagner novou inscenací opery „Tannhäuser“, Giuseppe Verdi obnovenou premiérou opery „Simon Boccanegra“. V titulní roli, stejně jako při premiéře v roce 2009, nevystoupí nikdo menší než Plácido Domingo, po jeho boku pak dva další vynikající umělci Anja Harteros a Fabio Sartori. Wagnerův „Tannhäuser“ bude během Festtage uveden třikrát. Také Peter Seiffert, Marina Poplavskaya, René Pape a Peter Mattei tvoří pěveckou extratřídu.  

Plácido Domingo, Daniel Barenboim, orchestr Staatskapelle Berlin a sbor Berlínské státní opery, jak se již stalo dobrou tradicí, vystoupí i na symfonickém koncertě v budově Filharmonie – vrcholem bude provedení zřídka uváděného Requiem Maxe Regera.  Jako hostující orchestr zde poprvé uslyší posluchači Vídeňské filharmoniky, se kterými Daniel Barenboim už často spolupracoval – na „jejich“ Mozarta se můžeme opravdu těšit. A nakonce vystoupí zajímavé duo – na klavír společně zahrají Martha Argerich a Daniel Barenboim. Dva velcí klavíristé z Buenos Aires, známí po celém světě nejen svým charismatem, ale i hlubokou hudební interpretací.  

Až do zahájení řádného prodeje jednotlivých vstupenek 9. listopadu 2013 je možná rezervace výhradně jen jako „individuální cyklus“ (dvě opery a nejméně dva koncerty) nebo jako „koncertní cyklus“ (všechny tři koncerty).

První setkání Daniela Barenboima s Vídeňskými filharmoniky se datuje již do 60. let minulého století.  Tehdy tam Daniel Barenboim hostoval jako klavírista, v roce 1989 pak poprvé tento orchestr dirigoval. 25letá existence této plodné spolupráce se odráží nejen v pozvání Daniela Barenboima k novoročnímu koncertu 2014 do Vídně, ale i ve vystoupení na Festtage v Berlíně: Dirigent a orchestr se spojí, aby společně provedli tři poslední symfonie Wolfganga Amadea Mozarta, geniálního „vídeňského klasika“.
PROGRAM

11. duben 2014
Velký sál Filharmonie Berlín, 20:00 hodin

WOLFGANG AMADEUS MOZART
Symfonie Es dur KV 543
Symfonie g moll KV 550
Symfonie C dur KV 551 –„Jupiter“
Vídeňští filharmonici
Dirigent. Daniel Barenboim

12. duben 2014
Richard wagner: Tannhäuser
Státní opera v Schillerově divadle, 16:00 hodin
13. duben 2014

Giuseppe Verdi:  Simon Boccanegra
Státní opera v Schillerově divadle, 16:00 hodin

16. duben 2014
Richard wagner: Tannhäuser
Státní opera v Schillerově divadle, 18:00 hodin

17. duben 2014

Giuseppe Verdi:  Simon Boccanegra
Státní opera v Schillerově divadle, 16:00 hodin

18. duben 2014
Daniel Barenboim | Plácido Domingo | Staatskapelle Berlin
Velký sál Berlínské filharmonie, 20:00 hodin

19. duben 2014
KLAVÍRNÍ  RECITÁL
Martha Argerich | Daniel Barenboim
Velký sál Berlínské filharmonie, 16:00 hodin

20. duben 2014
Richard wagner: Tannhäuser
Státní opera v Schillerově divadle, 16:00 hodin

www.staatsoper-berlin.de

Žádné komentáře: