pátek 31. května 2013

Eva Kolářová: Josef Mysliveček: La passione di Nostro Signore Gesù Cristo

Jedním z koncertů letošního Pražského jara bylo provedení oratoria Josefa Myslivečka La passione di Nostro Signore Gesù Cristo (1770). Autorem libreta k tomuto oratoriu pro sóla, sbor a orchestr je Pietro Metastasio. 

Skladbu nastudoval s orchestrem Collegium 1704 a sborem Collegium Vocale 1704, který rozšířil orchestr v roce 2005, dirigent Václav Luks. Sólové party byly svěřeny renomovaným umělcům. Petra zpívala sopranistka Martina Janková, Magdalenu (jedinou ženskou postavu) Simona Houda Šaturová, postavu Jana mezzosopranistka Sophie Harmsen a Josefa přednesl polský tenorista Krystian Adam. Vynikající byl i sbor, i když jeho part tu není příliš rozsáhlý.    
    
Tento koncert v Rudolfinu nebyl mým prvním setkáním s vynikajícím souborem pod vedením Václava Lukse. Naposled jsem Collegium 1704 slyšela o letošních Velikonocích, kdy rovněž v Rudolfinu provedl Bachovy Janovy pašije. I tentokrát jsem měla pocit, že nadšení a zápal pana Lukse se nepřenáší pouze na hráče a zpěváky, ale i na publikum. Setkání s Collegiem 1704 je vždy svěží a obohacující zážitek. 

JOSEF MYSLIVEČEK: La passione di Nostro Signore Gesù Cristo
Martina Janková, soprán (Petr)
Simona Houda Šaturová, soprán (Magdalena)
Sophie Harmsen, mezzosoprán (Jan)
Krystian Adam, tenor (Josef)

Collegium 1704
Collegium Vocalle 1704
Dirigent: Václav Luks

Dům umělců – Dvořákova síň
29.5.2013, 20:00 hodin

Žádné komentáře: