čtvrtek 30. května 2013

Eva Kolářová: IGOR STRAVINSKIJ: PERSEFONA
Melodram Igora Stravinského Persefona (Perséphone) vypráví příběh krásné dívky, dcery Dia a Démétry, kterou její otec – tedy nevyšší bůh Zeus – slíbil za ženu bohu podsvětí Hádovi. Persefona je antickými umělci zobrazována buď jako půvabná dívka, nebo jako nesmlouvavá vládkyně podsvětí.  

Tato zhruba hodinová skladba na slova nositele Nobelovy ceny André Gida má tři části – Persefona unesená, Persefona v podsvětí a Persefona znovuzrozená. Úlohy recitátorky se zhostila Soňa Červená, která je i autorkou českého překladu slovní části skladby. Bylo vidět, že má interpretka tento nelehký, místy velmi patetický text zažitý. Pro mě byl výkon Soni Červené přesvědčivý. Tenorový part Eumolpa přednesl ve francouzštině (v tomto jazyce byly nastudovány i sborové party) Philippe Do. Má velmi příjemný hlas, a i když zpočátku vyznívalo jeho pojetí – při srovnání s projevem recitátorky – možná poněkud nevýrazně, přesvědčil o svých kvalitách. 

Melodram má velmi krásné lyrické pasáže, zejména pro ženskou část sboru. Výborný byl výkon Kühnova dětského sboru. Navštívila jsem první uvedení této skladby (bylo součástí programu MHF Pražské jaro) a hlediště SOP zdaleka nebylo zaplněno – škoda, toto zajímavé dílo není slyšet často (v pražském Národním divadle jde o vůbec první uvedení). 

Igor Stravinskij: Persefona
Persefona: Soňa Červená
Eumolpe: Philippe Do

Sbor Státní opery Praha
Sbormistr: Tvrtko Karlović

Kühnův dětský sbor
Sbormistr: Jiří Chvála

Orchestr Státní opery Praha
Dirigent: Jiří Štrunc

Státní opera Praha
23.5. a 28.5.2013 v 19:00 hodin

Žádné komentáře: