neděle 3. února 2013

Staňte se mecenášem jedinečného projektu! SEMIRAMIDE RICONOSCIUTA - barokní opera, jaká tu ještě nebyla


Ráda bych Vás seznámila s projektem polského kontratenora Jakuba Burzynského (náš rozhovor s ním si můžete přečíst zde), který nyní hledá sponzory pro jeho uskutečnění. Můžete přispět částkou 25, 100, 150 nebo 2000 zł přímo na těchto stránkách, překlad textu z Polštiny si můžete přečíst právě v našem článku. Jakuba Burzynského máte možnost vidět v ČR v těchto představeních:

Vivaldi - Dorilla in Tempe: Brno 20.06, Holešov 23.06.
Holešov, Letní Škola Barokní Hudby (v tom koncerty): 9-17.08.
Purcell - Král Artuš: Brno 7.10, Praha 8.10.


Co máme v plánu uskutečnit?

Ve světě barokní opery už vlastně všechno bylo. V 17. a 18. století kastráti zpívali ženské role. Ve 20. století ženy primadony zpívají mužské role. Nedávno jste obdivovali nové talentované kontratenory, kteří se rodili v obou těchto pohlavích... Ale co by se stalo, kdyby jeden kontratenor zazpíval všechny role v celé opeře?

Náš projekt je skutečně odvážnou odpovědí na tuto otázku a s jeho původním nápadem přišel kontratenor a dirigent Jakub Burzynski, vedoucí souboru La Tempesta. Má v plánu uskutečnit něco jedinečného v globálním hudebním průmyslu: udělat nahrávku kompletní barokní opery, kde všechny role bude zpívat jeden člověk.Jak na ten nápad přišel?  Díky úctě k rozmanitosti barokní hudby. V osmnáctém století bylo v opeře zvykem, aby mnoho skladatelů psálo hudbu na jedno libreto, a tak spolu mezi sebou soutěžilo na dané téma. Pokud byste tento jev chtěli ocenit, můžete si poslechnout tehdejší opery v několika verzích. Kdo jde například na Mozartovu operu Titus KV 621, měl by si poslechnout i opery od Gluka, Hasse, Myslivečka a mnoha dalších, které vycházejí ze stejného libreta. S projekty, jako je ten náš, máte možnost si na jednom místě poslechnout více verzí jednoho operního příběhu.

Ale to je jen polovina práce. Nespokojíme se jen s tím, ač je to fascinující samo o sobě, že srovnáme opery různých autorů. Jádrem projektu je mnohem větší výzva: Pokud se na jednom místě dá shromáždit hudba několika skladatelů, proč nesnížit počet sólistů na jednoho zpěváka? Obrátili jsme obvyklý vzor "jeden autor = šest sólistů" na "jeden sólista = šest skladatelů". V tomto případě je sólistou kontratenor, mužský alt, který je neoddělitelně spojený s barokní hudbou a byl nejvyužívanějším hlasovým oborem autorů ve druhé čtvrtině 18. století, v období největšího triumfu barokní opery.

Samotný úkol vypadá složitě a nese v sobě rovněž punc detektivního dobrodružství. Každý skladatel psal pro celý tým sólistů - kombinoval soprány, alty, tenory a basy. Najít sadu rolí, které jsou psané "na klíč" altu je namáhavá výprava přes labyrint partitur a ne vždy poskytuje kýžený efekt. Po intenzivním vyšetřování, prohledání knihoven a desítek rukopisů jsme nicméně našli uspokojivou sadu partitur, které se mohou vložit pod jeden název a jsou posazené v původním rejstříku v altu. Tento titul je Semiramide Riconosciuta, text Pietra Metastasia, s více než dvaceti operními verzemi. Co víc? Fascinující příběh asyrské královny Semiramis, která vládne díky svému mužskému převleku... mužský převlek, který je pro nás perfektní "výmluvou", aby se všechny role, mužské i ženské, svěřily jednomu pěvci.V libretu Semiramis vystupuje 6 postav - 2 ženy a 4 muži, každá z nich vzešla z partitury jiného skladatele. Samotná královna zpívá hudbu z pera Christopha Willibalda Glucka, další role jsou od skladatelů Leonarda Vinciho, Baldassare Galuppi, Niccolo Jommellego, Nicoly Porpola a Johanna Adolpha Hasse. Výsledná kolekce árií je přehledem toho, co nejlepšího bylo vytvořeno v barokní opeře v letech 1729-1749.

Zájemcům můžeme doporučit vynikající článek paní Johanny Ethnersson, zabývající se pohlavími v partituře Semiramidy od Hasseho.


Kdo toto dílo provede?

Ve všech šesti rolích bude zpívat Jakub Burzynski, kontratenor, dirigent a hudební teoretik, zkušený umělec v oboru specializujícím se na starou hudbu. Natočil tři sólová alba, která jsou k dostání po celém světě, a dalších 9 CD jako dirigent souboru La Tempesta. Více informací si můžete přečíst zde. V tomto krátkém videu najdete ukázky z jeho dřívějších nahrávek.

Sólistu doprovodí barokní orchestr La Tempesta, který je v hudebním průmyslu považovaný za jeden z nejlepších souborů věnujících se staré hudbě v Polsku. Pravidelně vystupuje doma i v zahraničí, v oblasti barokni opery pracoval na zámku ve Štětíně a ve velkém divadle v Poznani, podílel se na nahrávce 12 CD vydaných u takových prestižních společností, jako je BIS (Švédsko), ARTS (Německo) a DIVOX (Švýcarsko). LA Tempesta oslaví v letošním roce 15. výročí svého vzniku.

Podporou tohoto projektu podpoříte tyto polské hudebníky, kteří díky tomu posílí svoji pozici na mezinárodním trhu. Jejich dosavadní výsledky ukázaly, že stojí opravdu za to svěřit jim provedení i těch nejnáročnějších hudebních projektů.


Na co přispíváte?

Podpora financování projektu je významným doplněním stávajícího rozpočtu. Náklady, na které se v rámci projektu vztahuje, jsou:

- Nahrávání a mastering- Grafický design a složení brožury- Návrh a vytištění obalu CD
 

Požadovaná částka je 12 500 PLNCo nakonec vznikne?

Konečným produktem je album obsahující 2 CD, složené z árií z opery Semiramide riconosciuta, vytvořené speciálně pro tento projekt, zahrnující v sobě díla šesti skladatelů (Vinci, Porpora, Jommelli, Hasse, Gluck, Galuppi).

Záznam bude proveden ve Varšavě, za účasti významných zvukových inženýrů, kteří se zúčastnili natáčení předchozího alba se souborem
La Tempesta.


V jaké fázi se projekt nyní nachází?

Již máme vybraný notový materiál a část finančních prostředků, před námi je doba intenzivních zkoušek, natáčení a výroba alba. CD vydává Stowarzyszenie Musica Humana a album bude k dispozici do konce roku 2013.


Jaký zisk projekt přinese těm, kdo ho podpoří?

Naše Semiramis je jedinečná v každém směru. Nikdo v historii hudebního průmyslu nevzal na sebe podobný úkol. Vaše podpora může pomoci vytvořit něco mimořádného ve světě.

Kromě toho Vám nabízíme odměnu, drazí sponzoři, podle výše příspěvku (viz níže), z nichž nejzajímavější je to, že se objevíte na obalu alba! Tato možnost je omezená (pro šest osob), kdy se poskládá z portrétů koláž skladatelů a sponzorů vedle sebe, což je symbolická tvář každé postavy v opeře. Fotografie sponzora bude graficky zpracovaná. Skicu a předběžný návrh obálky Vám představíme na fotografii v galerii projektu.

Mezi další výhody patří to, že nabízíme kopii hotového alba, nemluvě o umístnění jména v bookletu, stejně jako příležitost získat již vydané CD s hudbou Johanna Sebastiana Bacha.


Výše příspěvků a "odměna" pro sponzory:

- 25 (asi 153,-) vaše jméno se objeví v brožuře

- 100
(asi 613,-) zároveň získáte kopii alba

- 150
(asi 920,-) navíc získáte album Purification Mass

- 2000
(cca 12.270,-), umožní, že vaše fotografie může být použita na předním krytu (dle náčrtku v galerii) - tato volba je omezena na prvních šest dárců!

ENGLISH SUMMARY

We are proud to announce the unique quest on the field of Baroque music. Complete arias of the opera SEMIRAMIDE RICONOSCIUTA, attributed to all SIX characters appearing in the libretto, comprised from the scores of SIX composers, will be performed and recorded by ONE singer: Polish countertenor JAKUB BURZYŃSKI.

Each of six solo parts in the opera were taken from different score, written by Christoph Willibald Gluck, Leonardo Vinci, Nicola Porpora, Niccolo Jommelli, Johann Adolph Hasse and Baldassare Galuppi. Thanks to this, each of them are originally composed for alto register and can be performed by one singer.

Nobody else did anything similar in the history of baroque opera performance. Support us to make this achievement successful, help us to make our dream real! Donate the one-man opera.

You can read about Jakub Burzyński and La Tempesta here.

See also the gallery above to hear the samples of other recordings by Jakub Burzyński.

Our aim is to record and release a double-CD album till the end of 2013. The collected funds will ensure implementation of the project. There are several options of a donation, each linked with received bonus:

- 25 PLN (about 9 USD) will cause your name appearing in the booklet
- 100 PLN (about 33 USD) will give you also a copy of the album
- 150 PLN (about 50 USD) will give you an extra Purification Mass album (see gallery)
- 2000 PLN (about 660 USD) will let your photo to be used on the front cover (according to the sketch in gallery) - this option is limited to the first SIX donators!

All you have to do is to register here and make a payment online for our project. It is also possible via PayPal system.

Feel free to ask any questions. Thank you in advance for your enthusiasm!

Žádné komentáře: